Podle indické legendy je tulsi vtělením Lakšmí, bohyně domácího štěstí a hojnosti, partnerky nejvyššího boha Višnu, která se sice přerozuje se svým manželem do nových dimenzí a podob, ale zároveň zůstává stále s námi na zemi v podobě této rostlinky. Slovo „tulsi“ se překládá jako nejlepší, jedinečná, nesrovnatelná, milovaná Višnuem. My ji můžeme znát jako bazalku posvátnou.
Tulsi je rostlina z čeledi hluchavkovitých, ze stejného rodu jako známá bazalka pravá (Ocimum basilicum). Na rozdíl od ní je ale vytrvalá. Ve své domovině, na indickém subkontinentu, dorůstá do dřevnatého, až jeden metr vysokého polokeře. Najdeme ji dokonce i v Himálaji, kde bez problémů roste až do nadmořské výšky 1800 metrů.
Listy jsou eliptické až vejčité, jemně chlupaté a na okrajích pilovité. Jejich barva je proměnlivá, od světle zelené (odrůda Vana) po tmavě červenou (odrůda Krišna). Na koncích větévek vykvétají klásky drobných, bílých až načervenale nachových květů. Jejich kalich je chlupatý, koruna purpurová. Plody jsou hnědočervené, vejcovité tvrdky.
V našich podmínkách ji pěstujeme buď jako letničku, nebo ji musíme před začátkem mrazů zazimovat. Kvůli urychlení sklizně si ji na jaře předpěstujeme ze semínek nebo nařízkujeme ze zazimované starší rostliny. Vysazujeme na slunné stanoviště „po zmrzlých“ na konci května. Sklízí se nať, podobně jako třeba u máty. Můžeme ji používat čerstvou nebo sušenou, ve formě čaje nebo k dochucení pokrmů.
Tulsi je jednou z nejposvátnějších a nejoblíbenějších bylin mezi mnoha hojivými a léčivými bylinami Orientu. V Indii je pěstovaná a uctívaná už minimálně 3000 let. Roste tam téměř u každého domu, často na vyvýšeném místě uprostřed dvora. Péče o ni přísluší ženám, které se tím připodobňují ideální manželce – Lakšmí. Hinduisté věří, že když přinesou této rostlince chladnou vodu, nebo ji uprostřed veder zastíní, získají tím zásluhy nebo rovnou nirvánu.
Tato rostlina doputovala do Evropy už za dob starých Římanů. Její léčebné účinky oceňoval Plinius, římský historik a přírodovědec, ve středověku byla nazývaná královskou bylinou. Svaté basilicum se stalo součástí křesťanských rituálů, nejvíce v řecké pravoslavné církvi při svátku narození svatého Basileia Velikého.
Proč si jí všichni tak cenili? Tulsi je bylinka, která je uznávaná jako posilující a vitalizační prostředek a je tradičně používaná pro léčbu širokého spektra nemocí. Léčí nemoci dýchacích cest, plic, srdce, krve, jater, ledvin, zažívacího traktu a nervového systému. Má doložené antibakteriální (do jisté míry působí proti E. coli a anthraxu), antiseptické a protikřečové účinky, snižuje horečku, tiší bolesti hlavy, posiluje imunitu, je silným antioxidantem. Michiganští vědci u ní zjistili také
protizánětlivý a analgetický účinek, srovnatelný s léky jako ibuprofen, naproxen a aspirin.
V poslední době se prokázala i určitá účinnost při léčbě rakoviny, kardiovaskulárních chorob a diabetu. Snižuje poškození buněk, zejména jaterních a srdečních, způsobené škodlivým UV zářením, zářením z obrazovek a počítačů a hlavně také z radioterapie. Její silice „pročišťuje“ vzduch, zbavuje okolí bakterií i jiných mikroorganismů a hmyzu. Týká se to i moskytů, čímž působí preventivně proti malárii.
Za nejdůležitější ovšem považuji její celkové harmonizační působení. Uklidňuje a snižuje stres, který, jak již víme, stojí za rozvojem většiny chorob. Někteří lidé věří, že tak, jak působí v hmotném světě, působí i ve světě duchovním – tedy že čistí své okolí od negativních energií a špatné karmy. Je to tradiční ájurvédská bylina, která nesmí chybět v téměř žádné léčivé směsi.
Hlavní složkou éterického oleje z tulsi, který má světle žlutou barvu, je silice s výrazným zastoupením eugenolu. Méně je obsažen citral, methylcugenol, stopově potom methylchavicol, linalool a chavibetol. Rostlina obsahuje též alkaloidy, glykosidy, saponiny a taniny. V listech můžeme také najít kyselinu askorbovou a karoten.
Podle výsledků výzkumu provedeného na univerzitě v Michiganu obsahuje tulsi dvě zajímavé látky – isotymusin a isotymonin. Ty patří k šesti nejúčinnějším fenolovým fytochemikáliím z hlediska antioxidačního a protizánětlivého účinku.
Tulsi není zdaleka jen léčivá bylina. Používá se také při vaření, podobně jako bazalka. Velké využití našla zejména v thajské kuchyni, kde je známá jako kaphrao. K nejoblíbenějším jídlům s tulsi patří moo pad kaphrao, což je míchaná směs rýže, koření (samozřejmě chilli a také česneku a rybí omáčky), vepřového masa a právě bazalky posvátné.