Search
Close this search box.

Třezalka sama o sobě má mnohá využití a dá se zpracovat několika různými způsoby. Já se tentokrát zaměřím pouze na jeden produkt, který si můžeme udělat sami doma. Řeknu vám, jak si třezalkový olej připravit, jak ho skladovat, na co se hodí a jak ho používat.


Jakou třezalku vybrat?

Nejlepší je samozřejmě čerstvá. Sbíráme pouze květ, ideálně dopoledne, kdy je v plném květu a má největší sílu. Po dešti či brzy ráno, kdy je venku ještě rosa, bylinky nesbíráme. I přesto, že natrháme relativně suchou bylinku, nezpracováváme ji hned. Necháme ji jeden den zavadnout. Přebytečná voda, která by se později z bylinky mohla uvolnit, by nám pak výsledný produkt mohla zkazit (na vodu se chytají různé plísně a jiní paraziti).

Pokud nemáme k dispozici čerstvý květ, můžeme použít i sušený. Olejíček však nebude mít takovou sílu, jako v případě čerstvé bylinky.

Jaký vybrat olej?

Ideální je za studena lisovaný a s nízkými sklony ke žluknutí. Doporučuji mandlový či olivový, použít se dá však také slunečnicový či sezamový. Aby olej déle vydržel, můžeme přidat pár kapek vitaminu E a několik celých hřebíčků. První aditivum ještě více oddálí žluknutí a hřebíček působí jako přírodní konzervant.

Postup

Metoda, kterou zde popíšu, se nazývá macerace v oleji za studena. Vybrala jsem ji proto, že ji považuji za nejšetrnější k bylinám a takové oleje bývají také nejkvalitnější.

Nejprve si vezmeme čistou nádobu, vhodná je například zavařovací sklenice. Zevnitř ji vydezinfikujeme ethanolem (k dostání v lékárnách) a naplníme třezalkou. Pak zalijeme vybraným olejem tak, aby žádný kousek byliny netrčel ven. Vše musí být plně ponořeno, jinak se mohou na olejíček nachytat plísně!

Nakonec přes okraj sklenice položíme kousek plátýnka a zagumičkujeme, aby dobře drželo. Nikdy nezavíráme pevným víčkem. Olej musí dýchat a také je třeba, aby se z něj odpařovala zbývající voda. Sklenici necháme v temnu tři až šest týdnů. Poté olej scedíme a můžeme použít. Bude mít sytě rudou barvu a typickou, poměrně výraznou vůni.

Jak olej skladovat?

Ideálně v tmavých lahvičkách. Třezalkový olej je fotosenzitivní, proto by neměl být příliš vystavován slunci. Ze stejného důvodu se nedoporučuje olej používat, pokud budeme čas trávit na slunci. Kůže by pak byla podrážděná a zarudlá. Čím světlejší pleť, tím agresivnější reakce.

Jak dlouho vydrží?

Pokud jste při výrobě nezanedbali hygienické nároky a pak jej správně skladovali, vydrží nejméně jeden rok. Dobrý může být i dva roky od výroby, po prvním roce však již ztrácí na kvalitě a účinnosti.

Na co používat?

Hodí se na většinu kožních potíží. Drobné ranky, štípnutí, popáleniny, odřeniny, spáleniny od sluníčka. Zde působí velmi dobře a rychle. Použít můžete také na podporu hojení jizev i jako prevenci jejich tvoření (např. u strií), při depigmentaci.

Velmi zajímavý může být olej pro ekzematiky, neboť velmi dobře působí také právě na ekzémy. Zde je však potřeba být trpělivý, výsledky se obvykle projevují až po šesti týdnech, počkat si ale můžete i dva měsíce. Při pravidelném používání je opravdu účinný.

Jak používat?

Malé množství vetřete na postižené místo. Pokud hojíte ranky, můžete nanést větší množství a místo pak zavázat/zalepit rychloobvazem. Při popáleninách používáme pouze na první stupeň, nenanášíme na puchýře ani vředy!

Kontraindikace

Zásadně nepoužíváme v případě, pokud užíváme léky zvyšující fotosenzitivitu. Opatrní bychom měli být také u kombinací s antidepresivy, hormonální antikoncepcí, léky na snížení cholesterolu a kortikoidy. Ačkoliv tento olej neužíváme vnitřně, látky v třezalce obsažené se nám do organismu mohou dostat skrze kůži. Proto je nanejvýš vhodné se poradit s lékařem či lékárníkem vždy, budete-li užívat jakýkoliv lék z výše uvedených skupin.


“Pokud nemáme k dispozici čerstvý květ, můžeme použít i sušený”

Foto: shutterstock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Slavný konopný strain Moby Dick odstupem času získal status neoklasiky - ačkoli existuje již 18 let, stále se těší neutuchající celosvětové oblibě.
Šlechtitelé z Barney's Farm vytvořili ze tří špičkových odrůd mega rostlinu, svou verzi populárního konceptu strainu „Biscotti“.