Search
Close this search box.

Trend malých parčíků na parkovacích místech přišel už i do Evropy

Nejpříjemnějším evropským městem pro život je podle mnoha žebříčků dánská Kodaň. Pozadu ale nezůstává ani rakouské hlavní město Vídeň. Na jeho území se totiž pomalu rozšiřují takzvané parklety. A o co se jedná? Jsou to vlastně takové malé parčíky zřízené přímo na ulici, na volných místech určených k parkování. Hlavně v centrech velkých měst je nedostatek zeleně. Nadšenci se proto rozhodli vytvořit oázy pro relaxaci a pohodu. Místa, kde se můžete na chvilku zastavit, vypnout a třeba si i popovídat s přáteli.

Tento trend přišel ze Spojených států amerických a jeho kořeny sahají už do roku 2005. Například v kalifornském San Francisku slaví jeden z programů Parklet už sedmileté výročí. V roce 2010 se díky skupině nadšenců začali objevovat tamní první parklety. Nápad se rychle ujal a chytla se ho řada neziskových organizací, malých podniků i sousedských komunit. Pokud byste si městskou oázu chtěli postavit, připravili sanfranciské organizace i příručku, jak na to. Najdete jí zde.

Díky tomu se tyhle komunitní parčíky začínají objevovat i v Evropě. Konkrétně ve Vídni už jich najdeme tři desítky. A jak na to? Stačí zajít na vídeňský dopravní a stavební odbor vídeňského magistrátu, kde zájemci o jeho stavbu vyplní podrobný formulář. V něm musí být uvedený rozpočet, projekt parkletu a pár slov o jeho konceptu. O projekt je mezi Vídeňani ohromný zájem a kapacity na celý letošní rok jsou už dávno vyčerpány.

Teď se nabízí otázka, co česká města? V Praze zatím bohužel nic podobného nenajdeme. Nutno ale podoktnout, že by našemu hlavnímu městu parklety slušely. Ocenili by je ale jistě i v řadě menších měst. Třeba v Ústí nad Labem, Ostravě a na řadě dalších míst by mohly veřejný prostor hodně osvěžit. Tak co, vezmete si inspiraci a pustíte se do boje s úřady? Schválně, kdo bude první a kde si budeme moct zarelaxovat na prvním českém parkletu?

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2
seedbank -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.