happy seeds
Search
Close this search box.

Tinktura z černohlávku

Tato méně známá bylinka má pestrou škálu využití. Postup výroby tinktury lze navíc snadno aplikovat i na jiné léčivky, je vždy stejný. Pusťme se tedy do toho.


Kde a kdy černohlávek nasbírat?

Hojně se vyskytuje na lukách či okrajích polí (zde ale pozor, pokud je plodina na poli chemicky ošetřena, bude stejné ošetření i na bylině a taková již není příliš vhodná). Sbíráme dopoledne, za sucha. Černohlávek kvete již od června, více si ho však všimnete až v druhé polovině léta.

Pokud nemáte čerstvý, lze použít i sušený. Toho použijte vždy třetinové množství než čerstvého (poměry uvedené níže jsou vždy mířeny na čerstvou bylinku!).

Co sbíráme?

Hlavičky rozvitých květů (popř. celou kvetoucí nať).

Co budeme potřebovat?

  • zavařovací sklenici s víčkem
  • utěrku / kus látky
  • vysokoprocentní alkohol
  • černohlávek

Jaký alkohol vybrat?

Vhodný je čirý alkohol bez výrazné chuti a vůně. Ideální je např. vodka. Čím více procent, tím lépe. Ideální koncentrace je 60 % a více. Ve specializovaných obchodech můžete také sehnat vysokoprocentní alkohol určený přímo na maceraci bylin (mívá 94 % a více). Podívejte se v obchodech s produkty na výrobu domácí kosmetiky, obchodech s bylinami a zdravou výživou.

UPOZORNĚNÍ: Dejte si pozor, abyste si takto vysokoprocentní alkohol nespletli s ethanolem. Ten se v podobných obchodech prodává také, ale pro člověka je jedovatý. Vždy musí být na obalu jasně uvedeno, že jde o potravinářský líh určený k vnitřnímu užití!

Jaký je poměr čerstvé byliny a alkoholu?

Pokud se bavíme o poměrech, myslím vždy váhový poměr (ne objemový). Černohlávek je bezpečná bylinka, takže poměr můžeme vnímat velmi přibližně. Měl by být asi 1:5 bylinky ku alkoholu. Jako pomůcka může sloužit právě plněná zavařovací sklenice – pokud ji naplníte bylinkou pod okraj (bez výrazného stlačování) a zalijete alkoholem, měli byste být přibližně na tomto poměru.

Pokud v budoucnu budete dělat tinkturu s jinými léčivkami, doporučuji vzít do ruky váhu a vše řádně naměřit – některé byliny mají velmi prudké působení a ve vyšší koncentraci by mohly spíše ublížit než pomoci.

Jak připravit tinkturu a jak o ni pečovat?

Sklenici naplníme bylinkou a zalijeme alkoholem. Zašroubujeme a uložíme na temné místo. Protože je opravdu důležité, aby byla bylinka ušetřena zbytečného slunečního svitu, překryjeme sklenici utěrkou či kusem pevné látky.

Takto necháme černohlávek louhovat asi 4 týdny. Během této doby sklenici alespoň 5x týdně protřepeme. Ideální je však dělat to jednou denně. Účinné látky drogy se tak lépe uvolní.

Po uplynutí potřebné doby tinkturu slijeme do tmavé lahvičky, uchováváme při pokojové teplotě. Trvanlivost takto vyrobené tinktury je nejméně jeden rok.

Pozn.: Tinkturu není potřeba nijak dodatečně konzervovat, dostatečným konzervantem je zde samotný alkohol. Zároveň platí, že čím koncentrovanější líh máme, tím bude výsledný produkt kvalitnější a déle vydrží i si zachová potřebnou sílu.

Jak užívat?

Jakoukoliv tinkturu užíváme ideálně před jídlem (asi půl hodinky). Dávkování je velmi jednoduché – na 1 kg váhy dáváme 1 kapku. Celkové množství rozdělíme do tří denních dávek.

Pokud s užíváním tinktury začínáme, zvolíme minimální množství (u dospělého asi 5 kapek) abychom zjistili, zda budeme na tinkturu dobře reagovat. Toto dělat nemusíte, ale velmi to doporučuji – v rámci vašeho bezpečí.

Tinkturu můžeme užívat buď samostatně na lžičce a pak zapít, nebo si ji také můžeme nakapat do teplé vody či čaje.

Na jaké potíže černohlávek použít?

Ideální je na potíže zažívacího traktu – průjmy, záněty v žaludku, hemoroidy apod. Preventivně podporuje správnou funkci jater, léčí záněty močového měchýře. Vhodný je také na léčbu gynekologických potíží, jako jsou záněty, kvasinky či další mykózy, reguluje nadměrné menstruační krvácení.

Celkově podporuje srážlivost krve, je tedy dobrý také na zastavení krvácení. Pokud tinkturu kloktáme, pomůže nám i se záněty v dutině ústní (včetně aft a herpetu). Nakonec brání množení viru HIV, čímž zpomaluje rozvíjení této nemoci.

Je velmi dobré černohlávek užívat i po nemoci, v době rekonvalescence, jako podporu organismu. V takovém případě je však dobré, pokud jsme během nemoci užívali jinou léčivku. Žádnou bylinku bychom neměli užívat příliš dlouho v kuse. Ideální je nejpozději po třech týdnech intenzivního užívání vynechat alespoň na týden.

Kontraindikace

Velmi dobrou zprávou je, že černohlávek je jednou z těch mála bylinek, které lze užívat i v těhotenství a při kojení (ale s respektem a vší opatrností). Nejsou známy žádné nežádoucí účinky této drogy.


“Černohlávek je ideální na potíže zažívacího traktu.”

Foto: shutterstock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%
seedbank -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

Runtz je kalifornský strain ze západního pobřeží vyhledávaný po celém světě, vyniká brzkým dozráváním ve třetím až čtvrtém zářijovém týdnu.
Vaporizace levandule není jen o relaxaci - je to smyslový zážitek, který kombinuje uklidňující vůni s rituálem vapování.
Purple Punch od Barney´s Farm je dalším příkladem špičkové genetiky západního pobřeží z Kalifornie.