Seedbank cali trip
Search
Close this search box.

Tichá sdělení – Santalovník

Dělám to dobře? Opravdu je to myšleno tak, jak si to vysvětluji? Co když…?


Pochyby známe asi všichni a v dnešní době, kdy se marně snažíme zorientovat v názorech mnoha odborníků a v neustále se měnících nařízeních, nám otázky víří hlavou snad neustále. Nejraději bychom se na všechno vykašlali a přestali sledovat dění, ale nedá nám to. A v krvi nám už koluje strach. Strach, který ovlivňuje naše rozhodování a jednání. Pod jeho tlakem se dopouštíme zkratkovitých jednání k sobě i ke druhým.

A stále, ve skrytu duše, doufáme v příchod spasitele, který vezme davy tápajících lidí pod svoje mocná křídla a navede je na správnou cestu. Co na tom, že každý z nás jak cestu, tak cíl vnímáme jinak. 

Dobrá zpráva je, že nikdo takový není. Budeme se muset spolehnout sami na sebe. Nemůžeme měnit lidi kolem sebe. Změníme jedině sebe – péčí o sebe, svoje nitro. Naplňováním svých potřeb. Až potom tou přetékající láskou a energií můžeme vyživovat svoje okolí. Kdo chce, přidá se. Nutit někomu svoje názory správné není, podpořit ho, ukázat mu jiné možnosti s jeho svolením můžeme. 

Někdy máme hlavu plnou ideálů, ale bojíme se do nich pustit. Bývá těžké odlišit ty, které jdou ze srdce, a ty vypuštěné hlavou. Hlava se většinou řídí právě strachy. Znáte to? Každou změnu, vybočení ze zajetých kolejí doprovodí naše hlava patřičným obrázkem případných překážek i nezdaru. Nastíní nám, co se stane, když dáme výpověď, když odejdeme od stávajícího partnera. Je jedno, jak moc nám daná situace nevyhovuje. Hlava ví, že změna znamená nejistotu, a rozhodně nás nepožene do nepřívětivého světa tam venku. Ochraňuje nás. Jenže tím nás také připravuje o impulsy, které nás rozvibrují, naplní energií a popostrčí tam, kam jsme nikdy ani nedoufali.

Jednou z rostlin, která dokáže sladit rytmus těla a ducha, je santalovník. Ve formě oleje, květové vody, prášku i dřeva se používal odpradávna. Při meditacích, hledání podstaty. Zlepšuje náhled na sebe sama. Zklidní ego a díky tomu se na povrch dostanou utajené touhy. Jeho vůně je jako hřejivý kašmírový šál. Neboj se, jsi tam, kde je ti dobře, v bezpečí. Měkká vůně exotické dřeviny pronikne hluboko do našeho nitra, očistí fyzické i emoční tělo od nánosů negativních myšlenek a emocí. Rozvineme se jako poupě, lehké, zvídavé, s jasným pohledem. 

Pomalý růst, velká obliba dřeva i oleje z něj získávaného takřka zdecimovala jeho přirozeně rostoucí populaci. V současné době je v Indii chráněn a vývoz dřeva je přísně kontrolován. Více se mu daří v chudších, písčitých půdách – není bez zajímavosti, že dřevo zde vyrostlé obsahuje vyšší procento oleje. Z jižní Asie se santalovník rozšířil do dalších částí tohoto kontinentu, do Austrálie či na Floridu. Santalovník bílý je poloparazitická rostlina, chybí-li mu vláha nebo živiny, stáhne je od rostlin rostoucích v jeho okolí.

Střední věk kolem čtyřicítky hodně z nás považuje za určitý zlom. Víme, kdo jsme, kam směřujeme a proč. Máme určitou volnost, protože děti jsou již ve věku, kdy je žádoucí jim poskytovat svobodu. Když se ohlédnete za sebe, vidíte všechnu energii, kterou jste do svého života vložili. Úspěchy, pády, nové začátky i stupínky, po kterých jste kráčeli. A právě tenhle věk zralosti a zároveň volnosti je ten správný pro zpracování santalového dřeva.

Na úrovni fyzického těla využijeme jeho mimořádné antibakteriální, antivirové a protizánětlivé účinky. Časté je jeho použití v péči o ekzematickou a aknózní pleť, svoji roli hraje i v přípravcích určených pro tu mastnou. Vlasovou pokožku zbaví lupů a přesušené kůže. Zralé pokožce dodá vitalitu. Stabilizuje močové cesty a nabízí cestu k vyřešení neduhů ženských orgánů.

Jemné sedativní účinky vyřeší nervozitu i lehké depresivní stavy. Masáž spánků nebo inhalace by mohla potlačit bolesti hlavy a navodit spánek. 

Éterický olej se užívá při výrobě pánských i dámských parfémů. Mám je ráda zejména v zimním období pro teplo a vyrovnanost z nich vyzařující. 

Nástrojům se santalovník poddává jen nerado, přesto z něj mistři dokážou vyrobit nejen korálky a sošky, ale třeba i nábytek. Výrobky z něj mají charakteristickou červenou barvu a ještě po letech vydávají jemnou vůni.


“Na úrovni fyzického těla využijeme jeho mimořádné antibakteriální, antivirové a protizánětlivé účinky”

Foto: shutterstock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2
seedbank -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

Poznejte vítězný strain Banana Punch od Barney's Farm, který vyniká jedinečnou vůní a chutí zralých banánů.
Asi to pro vás nebude překvapením: vaporizace se pomalu stává stále oblíbenější metodou užívání bylin – dokonce předhání i balené jointy.
Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.