Cali trip za Growshop.cz 800x100
Search
Close this search box.

Tichá sdělení – Cesmína

O cesmíně jsem chtěla psát kolem Vánoc. Ani nevím proč, ale pozapomněla jsem na ni a ona se mi teď najednou vynořila mezi nedopsanými texty. Právě včas, aby povzbudila vnitřní oheň, který v nás zažehlo jaro a který možná díky okolnostem tak trochu skomírá.


Rod cesmín sdružuje pět set až šest set rozmanitých druhů. Na první pohled je nemusíte lehko poznat – stejně jako na první pohled nepoznáte faleš a zlo. Může to být keř i strom, některé druhy opadávají, jiné se zelenají po celý rok. Liší se i vybarvením listů. Houževnaté a nesmírně variabilní rostliny jsou rozšířené po celém světě – z úrodných nížin se dokážou vyšplhat až do výšky několika tisíc metrů a tam pokojně žít nepřízni okolního světa navzdory. 

Schopnost vnímat naději a víru je uměním, které od cesmíny máme možnost převzít. Ano, tam venku třeba duje ledový vítr, skučí mezi holými větvemi a prohání sníh i déšť, nebo krajina skomírá pod nemilosrdným slunečním žárem, ale ani to nás nemusí rozhodit, pokud dokážeme být laskaví a upřímní k sobě i ostatním. Pečovat o sebe a chránit svoje tělo i vnitřní svět je stejně důležité jako pečovat o druhé. Cesmína nám připomíná umění dopřát si odpočinek, tolik opomíjený, tolik důležitý. 

Umění hospodařit s vlastní energií úzce souvisí i se schopností otěhotnět. V těle vyčerpané ženy, nespokojené ve své roli, se jen těžko uhnízdí oplodněné vajíčko. Je poradkyní také v oblastech lásky. 

Dovolit cesmíně, aby ovlivnila váš život, znamená dovolit sobě poznat i skrytá zákoutí své duše. Poznat a přijmout svoje stíny. Pochopit, že světlo života nezhasíná nikdy, ani ve chvíli, kdy duše opouští náš svět. Uznat, že konec znamená zároveň i začátek.

Cesmína neuznává kličky a zbytečné přemýšlení. Stanovte si cíl a ona vás k němu vystřelí jako šíp. Nejkratší a nejpřímější cestou. Proč přemýšlet nad jinými? Proč se zdržovat vymýšlením dalších a dalších záložních plánů? Cesmína před vámi otevírá možnost zbavit se zbytečných emocí, které vás odvádí od vytyčeného cíle – žárlivosti, pomstychtivosti, závisti. K cíli vás dovede odhodlání a vytrvalost.

Dar v podobě léčivého nápoje, který paraguayským domorodcům seslali bohové, se časem dostal přes oceán i k nám. Yerba se tradičně připravuje v nádobě z dýně a upíjí brčkem. Obsahuje velké množství vitamínů, zejména ze skupiny B, a minerálů. Pravidelné popíjení zlepšuje trávení, posiluje imunitní i nervový systém. Příznivě působí na ledviny, čistí krev a napomáhá hubnutí. Podle výzkumů je účinný i jako ochránce organizmu proti alergiím i senné rýmě.

Cesmína vysazená v okolí domu zaručovala jeho obyvatelům trvalé štěstí a odháněla od nich zlo. Z cesmínového dřeva se vyráběly šípy i kopí a také domovní prahy jako ochrana před čarodějnicemi. Červené, černé a někdy i zelené korálky plodů zkrášlí každou zahradu a husté keře poskytnou ochranu ptákům i hmyzu.


“Cesmína neuznává kličky a zbytečné přemýšlení”

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.