happy seeds
Search
Close this search box.

Sběrači konopí budou chtít odškodné

Před rokem policie zakročila nepřiměřeně

V loňském listopadovém vydání časopisu ROOTS jsme vás informovali o zásahu policie na poli s technickým konopím u Bukovan na Českolipsku. V rozhovoru s Honzou Bešíkem, majitelem firmy Mabeko, která se zabývá mimo jiné vývojem a distribucí přírodních stavebních materiálů vyrobených převážně z technického konopí a dřeva, jsme vám nastínili, jak tento zásah probíhal.

Nadpis článku byl „Díky policistům tekly při sklizni technického konopí slzy a krev“ a vy jste si v něm mohli přečíst veškeré podrobnosti o tom, jak ochránci bezpečí pomáhali a chránili. Ale koho? Už tehdy jsme vyjádřili pochybnosti o přiměřenosti zásahu a také o psychické pohodě policejních orgánů.

Pokud jste se k článku nedostali, zde je krátké shrnutí policejní akce:

Dopoledne dorazily na pole s technickým konopím vozy police ČR a všichni, kteří v tu chvíli svačili, byli vyzváni, aby jménem zákona odložili, co mají v rukou. Sběrači si poté měli stoupnout čelem k dodávce. Nikdo v tu chvíli netušil, o co se jedná. Nikomu nebylo nic sděleno, nikdo ani nechtěl předložení dokladů, což by člověk očekával. Poté došlo ke špatnému vyhodnocení situace a policisté začali jednoho se sběračů bít. Tomu se snažil zabránit jeho 17letý syn, který se ho zastal. Svědky byly i dvě další děti ve věku 9 a 12 let. Sběrač dostal mnoho ran kovovým teleskopickým obuškem, policisté ho nechali ležet na zemi, zaklekli ho a jeho synovi poté, co se ozval, postříkali obličej slzným plynem, srazili ho na zem a přitiskli na kamenitou cestu. Oba byli následně převezeni na služebnu a nakonec bez vysvětlení propuštěni.

Toť krátký souhrn události.

Že jsme se v našem soudu o nepřiměřenosti nepletli, potvrdila i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ta získala z události záznam a vzhledem k průběhu obvinila velitele zásahu ze zneužití pravomoci. Tento příslušník policie ovšem zatím nebyl zproštěn výkonu služby a nadále zůstává ve služebním poměru. Mluvčí českolipské policie Ivana Baláková se poté vyjádřila v tom smyslu, že se čeká na pravomocné vyjádření soudu.

Policistovi hrozí za zneužití pravomoci zákaz činnosti nebo až pět let vězení.

Poškozený chce samozřejmě po policii žádat odškodnění, a to především kvůli traumatu svého syna, který musel přihlížet tomu, jak jeho otce bezdůvodně mlátí ti, kteří mají pomáhat a chránit.

Jako třešnička na dortu poté oběma mužům hrozila pokuta ve výši až pět tisíc korun za neuposlechnutí výzvy úřední osoby. Českolipský městský úřad ale nakonec celou záležitost uzavřel s tím, že se ani jeden z obviněných tohoto přestupku nedopustil.

Podle vlastních slov napadený muž už ani nečekal, že by někdo mohl nést zodpovědnost.

Honzu Bešíka, majitele pole, který si na postup policie stěžoval, jsem se ve světle těchto novinek zeptal na jeho pohled na rok starou záležitost a její momentální vývoj. Krátký rozhovor s ním si můžete přečíst na následující straně.

Já bych snad jen dodal, že je neuvěřitelné, kam se situace v České republice ubírá. Téměř celý svět znovuobjevuje sílu konopí a možnosti jeho využití nejen pro léčebné účely. V USA je v plném proudu proces jeho naprosté legalizace. A u nás? Stačí vidět za konopím drogu a za Romy zloděje nebo narkomany… Poté nedostatečné školení policistů a nevyužití informací od celní správy a nesmyslná válka „vesele“ pokračuje dál.

Policistovi hrozí za zneužití pravomoci zákaz činnosti nebo až pět let vězení.

Těžko hodnotit, jestli má na postupy policie vliv i obecné vnímání konopí veřejností. Ano, informovanost je stále lepší, ale ve velké skupině lidí stále leží jako kámen stupidní názory šířené politiky v minulosti. Samozřejmě jsem si vědom toho, že pokud někdo víc než polovinu života poslouchá, jak jsou ti „hašišáci“ pro společnost nebezpeční, asi se to v něm usadí a názor takové osoby se mění jen těžko.

Navíc je třeba říct ještě jednu věc. Je to sice jen můj osobní pohled na věc, určitě ale stojí za to ho zmínit. Podle mě se za tímto postupem policie skrývá ještě jedno obrovské nebezpečí – zkuste si odmyslet, že šlo o konopí (navíc pěstované LEGÁLNĚ!!!). Přijde vám v pořádku, že policisté postupují, jak postupují? Kdyby se jednalo jen o ojedinělý případ, asi mě to ani nenapadne a vše bych bral jako politováníhodné selhání jednotlivce.

Z posledních pár měsíců nebyl ale snad ani jeden, kdy by médii neproběhla alespoň jedna zpráva o tom, jak nějaký policista surově někoho napadl. Zkuste zapátrat v paměti, třeba si vzpomenete na chodce, který přecházel ulici na červenou, motorkáře, který se snažil ujet hlídce, vyboural se a policisté ho následně ztřískali jak psa, nebo na to, jak vyslýchaný podezřelý vyskočil z okna z druhého patra, tak onoho nešťastníka pod služebnou pro jistotu ještě zkopali.

Chápete mé obavy?

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.