Seedbank cali trip
Search
Close this search box.

Rozhovor s Janem Bešíkem

Zakladatel firmy Mabeko a propagátor konopného stavitelství v Čechách.

3 1 1

Jindřich: Jaký je tvůj dojem ze současného vývoje celé kauzy?

Honza:  Vývojem té kauzy a tím, že GIBS (Generální inspekce bezpečnostních sborů) obvinila jednoho ze zasahujících policistů, jsme mile potěšeni. Vidíme to jako pokrok a průlom v dané kauze. Nicméně jsme přesvědčeni, že policistů, kteří překročili hranice zákona, bylo víc než jeden. V každém případě bych od policie očekával spíš předcházení konfliktům, než to, co předvedli.

Jindřich: Obviněn byl velitel zásahu, že?

Honza: Ano. Ale hlavní je, že víme, že GIBS ví, co dělá. Věříme, že obvinili toho správného.

Jindřich: Je v celém případu něco, co médii třeba neproběhlo?

Honza: V celé kauze poměrně rychle zapadla ta skutečnost, že nezletilý romský sběrač byl ještě 25 minut doslova mučen policisty, kteří mu nechali slzný plyn v obličeji s pouty za zády, kdy mu poskytl první pomoc až úřadující policejní úředník v Novém Boru. K této záležitosti se policie vůbec nevyjádřila.

Jindřich: A to ještě budete nějak řešit?

Honza: My jsme podali stížnost a čekáme, že ta kauza přinese ještě další obviněné.

Jindřich: Nedávno jsem se dočetl, že z obav z represí jsi pole přestěhoval do jiného kraje. Byla ta hrozba následného pronásledování opravdu taková?

Honza: Ano. Hlavně kvůli těm, co chtěli sklízet konopí, když se dozvěděli o tom, že mají v blízkosti svého bydliště pole s konopím. Takže u nás to byly dvoje obavy. Jedny ze zlodějů konopí, druhé z policie, protože policisté se k tomu, co se stalo, nevyjádřili – první odpovědi máme vlastně až teď. Do teď jsme vlastně nevěděli, jestli se ta záležitost nebude opakovat.

Jindřich: Máš v plánu se na původní pole vrátit?

Honza: No… nevlučuju to. Ale tím, že už ho lidi znají, bych asi zvolil v Libereckém kraji jiné pole… aby to nebylo známo nenechavcům.

Jindřich: Když jsme se spolu bavili před rokem, mluvil jsi o tom, že možná budeš požadovat odškodné za zmařenou sklizeň. Platí to pořád?

Honza: Neplatí. My si v našem týmu řekli, že se nebudeme soudit, že budeme pracovat, a že budeme prodávat konopný beton a čaj. Že čas, který bychom strávili v soudních budovách, strávíme osvětou na pódiích, kam nás pozvou na přednášku.

Jindřich: Jsou ti dva napadení a ty sám s výsledkem vyšetřování GiBSu spokojení?

Honza: Ty dva napadený jsou spokojený, protože ten zmiňovaný policista nedal pokoj a pořád nějakým způsobem toho staršího, toho tátu, nějakým způsobem sledoval a připomínal se mu. Prostě tam pořád bylo něco nedořešenýho. A tohle přestalo.

Jindřich: Poslední otázka se týká psychického stavu napadených a přihlížejících. Před rokem jsi mluvil o tom, že napadení a přítomné děti byly v opravdu silném šoku. Jsou už v pořádku?

Honza: Všichni už jsou v pořádku. Všichni fungujou. Nicméně už se nechtěj zúčastňovat tý sklizně. Nejsou to už lidi, který by šli na pole. I kdybych jim dvakrát tvrdil, že se nic nestane. Na pole už prostě nepůjdou. Je to škoda, protože se jednalo o pracující romskou rodinu.

Jindřich: Chtěl bys ještě něco dodat?

Honza: Pro mně je cesta ve slušnosti. Ani my jsme nebyli ve stížnosti vulgární, naprosto logicky a bez emocí jsme to sepsali a odeslali, při výslechu se nikdo z nás nerozčiloval. Policie z pozice síly a nevědomosti udělala chybu, my na to poukázali a média spolu s lidmi nás podpořila. Za to děkujeme.

V každém případě využívejte a kupujte konopný beton. Kupováním konopných produktů a stavěním z konopných materiálů, jako je konopný beton, podpoříte české zemědělce, české hospodářství a vlastní i národní soběstačnost. A hlavně celou konopnou komunitu.

Konopí zdar přeje Honza Bešík

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%
Cali trip za Growshop.cz 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.
Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.