V posledních letech se poprvé po dlouhé době setkáváme se zmírněním předsudků vůči psychedelikům a obrovským nárůstem počtu výzkumů zabývajících se zkoumáním jejich potenciálních pozitivních účinků na psychiku a potažmo i zdraví.
Pravděpodobně se tedy dostáváme do jakéhosi dalšího obrození psychedelického léčení, kterému byl v kontextu moderní medicíny dán základ v 50. letech. Tehdy byl ovšem vývoj výzkumu psychedelické terapie předčasně zastaven v rámci nesmyslné války proti drogám, jenž přitom byla jen záminkou pro válku za konzervaci stávajícího stavu světa a válku proti jiným kulturám i způsobům přemýšlení.
Ani v České republice nezůstal „trend“ směřování k otevřenosti a zlepšování informovanosti o psychedelicích bez synchronicitní odezvy. Výzkum probíhající v Národním ústavu duševního zdraví (NÚDZ) i vznik České psychedelické společnosti (CZEPS) včetně dalších aktivit lidí, kteří se kolem NÚDZ a CZEPS vyskytují, dokládá, že Česká republika neopustí svoji tradici velikána v psychedelickém výzkumu a bude i nadále usilovat o pokračování toho, co bylo v minulosti násilně přerušeno.
Tým Beyond Psychedelics s podporou NÚDZ, Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky, Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies (MAPS) a CZEPS se letos rozhodli, že je potřeba vést otevřenou globální debatu o psychoaktivních látkách a první setkání s takovým cílem se rozhodli uspořádat v Praze, jejíž alchymická historie v minulosti inspirovala třeba i psychedelického velikána Terence McKennu.
Globální konference se zaměřením na psychedelika Beyond Psychedelics, která se uskutečnila letos na podzim, měla podle slov pořadatelů nabídnout prostor pro otevřenou diskuzi o přístupech k práci s psychedeliky, nejasném postavení těchto látek v moderní společnosti, zneužívání těchto látek, redukci rizik spojených s užíváním, o duchovnu, náboženství, ekologii a mnoha dalších tématech. Podle mě toto všechno a mnoho navíc skutečně i nabídla. Konference se navíc odehrávala v nádherně zrekonstruované staré čistírně odpadních vod v Praze Bubenči, postavené v letech 1901 – 1905, jejíž prostory podle mého naprosto skvěle doplnily atmosféru konference, kterou mimo jiné ozvláštnila také přítomná výstava psychedelických obrazů, nebo možnost vyzkoušet si malování ve virtuální realitě.
Událost byla zahájena ceremoniálem na otevřeném prostranství za budovou čistírny a následně se návštěvníci přesunuli do hlavní haly (Golden Section), kde jedna z týmu hlavních pořadatelů, Rita Kočárová, přednesla úvodní slovo. Úvodní přednášku týkající se pronikání psychedelik do povědomí společnosti a jejich úlohy v celospolečenských kulturních změnách a globální spiritualitě měl na starosti zakladatel a ředitel MAPS, Rick Doblin. Po obědě již začal program probíhat ve dvou místnostech zároveň – větší Golden Section v hlavní hale čistírny a menší Crystal Stage v patře ve vedlejší části budovy.
Pátečním sjednocujícím prvkem byla tématika války proti drogám. Program v Golden Section byl zahájen přednáškovým blokem se společným tématem – Drogová politika, psychedelika a lidská práva. V průběhu tohoto bloku prezentovali Natalie Lyla Ginsberg, William Montgomery, Melissa Bone a Tomáš Sadílek, kteří hovořili o politických implikacích psychedelického výzkumu, právu na psychedelika jako projevu kognitivní svobody, politizaci lidských práv jako nástroje používaného hnutím sdružujícím britské konopné kluby a o paradoxu úmluvy spojených národů v kontextu moderní drogové politiky.
Následoval blok s názvem Minimalizace negativních důsledků jako globální strategie, kde se představili Jindřich Vobořil, Brun González, Murtaza Majeed a Stephen Bright. Řeč byla o zásadní roli minimalizace negativních důsledků na poli drogové politiky a také o extrapolaci opačným směrem – uznání pozitivních důsledků užívání psychotropních látek. Večerní přednáškový panel se nesl v duchu psychedelické léčby. K terapii pomocí ayahuasky, léčení depresí pomocí psilocybinu a užití ibogainu při závislosti na opioidech zde promluvili Jordi Riba, Robert Carhart-Harris, Kenneth Alper a Tiago Arruda Sanchez. Následně proběhla panelová diskuze s názvem “Beyond Legalization” a blok pro psychedelické příběhy účastníků – Psymposia.
Páteční program na Crystal Stage zahájila ranní jóga. Po obědě navázal přednáškový blok nazvaný Psychedelic Cocktail 1, kde promluvili Stefana Bosse, Stephen Reid a Uwe Maas. Tématy byly rostoucí psychedelická společnost a pravěké jeskynní malby v souvislosti s psychedelickými zkušenostmi. Poslední přednáškový blok s názvem Česká psychedelická republika, který nás seznámil s informacemi o lekcích, jenž přinesla Sadská (psychiatrické oddělení, kde v minulosti probíhal psychedelický výzkum), psychedelickém výzkumu v bývalém Československu, přínosech Stanislava Grofa k psychologii a studiu vědomí a nakonec nabídl i vhled do magie, alchymie a psychedelie Českých zemí, nám představili Ross Crockford, Petr Winkler, Iker Puente a JT Kalifornský. Večerní program pokračoval seminářem o světovém hnutí za reformu drogové politiky a den zakončilo představení kmenových tanců.
Sobota – Čest rozmanitosti
Sobota se měla nést v duchu motta Čest rozmanitosti. V Golden Section bylo vše odstartováno tématem lidského procitnutí skrze spirituální uvědomění. O rostlinných učitelích a znovuobjevování přírody návštěvníkům pověděl Dennis McKenna a o problematice přetrvávajících pozitivních účinků po psilocybinových spirituálních zážitcích přednášel Roland Griffiths.
Další část byla věnována ekologii a udržitelnosti v kontextu psychedelik, konkrétně tématům transpersonální ekopsychologie prostřednictvím psychedelik, zvýšení enviromentální angažovanosti skrze pocit propojenosti s přírodou vyvolaný psychedelickým zážitkem a také vlivu ibogainu na komunitu a ekologii. Těmito tématy nás provedli David Luke, Matthias Forstmann a Jonathan Dickinson.
První sobotní odpolední blok byl na Golden Section věnován psychedelické terapii, kde nám Friedrike Meckel Fischer, Ingmar Gorman, Phoenix Kaspian a Simon Green prezentovali nástroje psycholytické terapie, terapii pomocí MDMA jak v klinickém prostředí, tak v kontextu samoléčení bez terapeuta a prezentováno bylo i porovnání tradiční a moderní psychedelické terapie.
Následující blok navázal na témata psychedelické terapie okruhy týkajícími se konkrétně mechanismu účinku psychedelik v nervové soustavě. Jiří Horáček, Tomáš Páleníček, Franz X. Vollenweider a Balazs Szigeti nám představili spojitosti a rozdílnosti ve změnách mozku způsobených konopím, psilocybinem a ketaminem, porovnání jejich působení pomocí EEG, přiblížení mechanismů působení psychedelik a jejich role při poruchách nálad. Blok byl zakončen přednáškou, která rozebírala fenomén neurotoxicity způsobené MDMA. Poslední sobotní blok se týkal rekreačního užívání psychedelik a jako mluvčí se představili José Carlos Bouso, Chiara Baldini, Levente Moro, Giorgia Gaia. Návštěvníkům byla představena terapeutická hodnota psychotropních látek a tranzu, starověké řecké rituály v souvislosti se současnými festivaly, řešení krizových situací na psychedelických festivalech a porovnání alchymistických transmutací v souvislosti s psychedelicky indukovanými přeměnami.
Na Crystal stage začala sobota pro tuto konferenci ne úplně typickým blokem s názvem Bez psychedelik a představena zde byla smyslová deprivace a pobyt ve tmě jako psychedelická zkušenost nebo extrémní zážitky a vyšší stavy vědomí v kontextu psychedelického výzkumu. O výklad těchto témat se postarali Vladimir Stepan a Emil Noll. Další segment se týkal témat se společným jmenovatelem Psychedelika a náboženství. O enteogenech v Bibli a tajných drogách budhismu přednášeli Danny Nemu a Mike Crowley. Následovala otevřená diskuze o dojmech a úvahách nad konferencí. Prvním odpoledním blokem byly Beyond laboratoře a kliniky, kde nám Miroslav Horák, Adele Getty a Jonathan Thompson prezentovali tradiční medicínu Amazonie a její potenciální terapeutické využití, uvědomělé užívání psychedelik společně s integraci psychedelické zkušenosti a hodnoty psychedelické rodiny.
Další přednáškový blok se zaměřil na extrémy v možném dávkování psychedelik. Přednášku o vysokých dávkách psilocybinu přednesl Kilindi Iyi a vhled do mikrodávkování psychedelik poskytl Paul Austin. Posledním večerním blokem byl Psychedelic Cocktail 2, kde se objevila témata jako hledání „ducha konopí“ na Jamajce nebo využití psychedelické zkušenosti v praxi lékařů, psychologů či psychiatrů. Dalším tématem pak bylo využití tranzu k regulaci nevědomých procesů. Řečníky zde byli Réka Komáromi, Andrea Zeuch a Süster Strubelt. Večer na Crystal Stage byl zakončen tématickými snímky „Yage Is Our Life“ a „Takiwasi: House of Healing“.
Neděle – Globální tradice
Nedělním tématickým okruhem byla globální tradice. V Golden Section začal nedělní program segmentem o lékařské péči z pohledu tradičních i nových metod. Diskutováno bylo potenciální terapeutické využití ayahuasky v léčení civilizačních chorob, britská studie o léčbě alkoholismu pomocí MDMA, nebo studie krátkodobých účinků ibogainu při léčbě závislosti. Tato témata přiblížili Ede Frecska, Ben Sessa a Anwar Jeewa.
Další blok měl název Epistemologie a kognitivní věda a přiblížil nám epistemologický pohled na vizuální vjemy při požití ayahuasky, psychedelicky indukované experimantální snění a jeho relevance v psychedelické terapii a nakonec také neuroepistemologii z psychedelického hlediska. Tato témata nám byla představena v podání Luise Eduarda Luny, Ranera Kraehenmanna a Michaela Winkelmana. Po pauze přišla na řadu panelová diskuze o temné straně psychedelik, která byla následovaná blokem Vstříc budoucnosti v podání Dona Julia, Daniela Pintchbecka a Amandy Feilding. Poslední panelová diskuze, která uzavírala „formální“ program v Golden Section, se nesla v duchu tématického okruhu dne, tedy globální tradice.
Na Crystal Stage začalo nedělní ráno seminářem na téma Stimulace vyplavení endogenních psychedelik, po kterém následoval blok přednášek na téma Napříč kontexty – Bezpečné užívání a následná péče, kde se představili Heiner Dörfler a Octavio Rettig s přednáškami, jenž se týkaly přesunu ayahuasky do západního světa a cest zachování tradičních přístupů a dále moderního použití starodávných léčiv, konkrétně „žabí historie“. Dalším tématickým okruhem s názvem Výhody i nevýhody ayahuaskového turismu nás provázeli Hana Simonová a Daniel Perkins. Závěrem byla diskutována filozofická témata a všeobecná změna paradigmatu. Konkrétně šlo o zamyšlení nad zařazením a pojetím psychedelik jako takových v kontextu naturalistické kosmologie, představení nového materialismu jako psychedelické filozofie nebo pohled na podobnosti mezi psychedelickým zážitkem a zážitkem ženy při porodu. Těchto nelehkých témat se zhostili Matias Anestis Mikhail, Daan F. Oostveen a Wendy Kline.
Můj dnešní článek je však jen velice stručným zrekapitulováním obsahu této výjimečné konference, jenž byla plná zajímavých informací. Tyto informace si podle mého zaslouží vaši pozornost a také dostatečný prostor, takže jsme se rozhodli pokusit se přenést do psané podoby trochu atmosféry a vědění předaného na Beyond Psychedelics prostřednictvím seriálu. V něm vám budu postupně blíže představovat jednotlivé přednáškové bloky, řečníky, kteří v nich prezentovali, a také informace, které byly sdíleny.
Všechny prezentace, kterým se zde budeme věnovat, jsou dostupné v angličtině na slidelive.com/beyond-psychedelics.