Seedbank cali trip
Search
Close this search box.

Pravda o léčivém konopí – 11. díl – Projekt Meclov

Projekt Meclov – Konopí pro výzkumné a experimentální účely

Dne 23. srpna bylo otevřeno specializované Pracoviště pro výzkum pěstování léčebného konopí v západočeském Meclově. Projekt spouští Meclovská zemědělská a.s. a fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity v Praze.

Z mnoha stránek nedokonalá akce Konopí do lékáren určitě neprobíhá podle představ pacientů a odborníků. Nabídka léčivého konopí je ostudná, množství kvalitního konopí v podstatě nulové a tisíce trpících pacientů se skoro beznadějně ptá, kdy se něco konečně změní. Chybí systém, skutečná odbornost a mnoho dalších věcí.

Ovšem za situace, kdy samoléčba a pěstování pro vlastní potřebu nejsou povoleny, je třeba zaměřit se na možnosti, které aktuální zákony dovolují. Na oslavné fanfáry to určitě nebude, ale buďme rádi, že alespoň nějaký vývoj konopná léčba za poslední roky prodělala. Jen si vzpomeňte na dobu před 10 a více lety… Myslet si o aktuálním stavu, že je vše absolutně v pořádku, nejde. Snad se ale shodneme, že kvalitní pomoc konopným pacientům by měla být prioritou a vše co ji zlepší, je krok správným směrem.

Celosvětový výzkum i praktické zkušenosti blízkých potvrzují, že na různé nemoci fungují jiné odrůdy. Navíc i na každého člověka může konopné léčivo fungovat jinak. Těch proměnných, které ovlivňují výslednou úrodu z hlediska chuti, výnosu či účinku je dost na to, aby bylo třeba se jim věnovat důkladně a nejlépe pod vědeckým dohledem. Na léčivé konopí je třeba se dívat jako na léčivo, které zkrátka musí podléhat určitým normám. Čím více informací budeme o této úžasné rostlině vědět, tím lépe ji budeme moci použít.

Zkušenosti, know-how, potenciál

Ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze se Meclovská zemědělská, a.s. pustila do projektu pěstování konopí pro výzkumné a experimentální účely. Především díky její skvělé technické vybavenosti, dlouholetým zkušenostem a progresivnímu vedení, se jí podařilo splnit podmínky pro vybudování vědeckého pracoviště a následné produkci konopí. Kromě hlavní myšlenky, kterou je podpora vědy a výzkumu, spatřuje v tomto programu Meclovská zemědělská samozřejmě i další příležitosti, například ve formě zvýšení zaměstnanosti v regionu či příhraniční spolupráce. ČZU zaujímá v tomto projektu roli jak výzkumného subjektu, tak i roli směrovače a koordinátora propojení projektu s ostatními výzkumnými obory i praktickou aplikací.

Výsledky výzkumu a aktivity na něj navazující mají potenciál přenést českou vědu na vrchol světového žebříčku v oblasti výzkumu léčebného konopí. Zárukou toho je zájem ze strany předních českých odborníků (např. MUDr. Pavel Kubů) na tuto problematiku.

Hlavním cílem projektu Meclov je zkoumat kvalitativní parametry konopí ve vztahu k různým podmínkám pěstování. Výzkum bude zaměřen konkrétně na sledování vlivu použité pěstební technologie na obsah účinných látek v rostlinách a komparaci pěstebních technologií s ohledem na ekonomiku podniku.

O dalších detailech, cíli a přínosu projektu Meclov jsme si popovídali s vedoucí projektu, paní inženýrkou Anežkou Janatovou z České zemědělské univerzity v Praze.

Petr: Anežko, víme o Vás, že jste vědkyní se základnou na České zemědělské univerzitě v Praze. Mohla byste nám přiblížit svou profesi?

Anežka Janatová: Po dokončení ČZÚ působím druhým rokem jako doktorandka na fakultě Agrobiologie potravinových a přírodních zdrojů. Věnuji se léčivým rostlinám a tématem mojí disertační práce je „Pěstování a uplatnění léčivého konopí“.

Petr: Kdy a jak jste začala spolupracovat s Meclovskou zemědělskou a.s. na projektu Meclov?

Anežka Janatová: Prvním impulsem byla přednáška o konopí pana docenta Lumíra Hanuše na naší univerzitě před dvěma roky. Tam jsem se také poprvé setkala se zástupci Meclovské zemědělské. Podruhé jsme se potkali na odborné konferenci Medical Cannabis Conference na jaře 2015 a začali jsme se bavit o spolupráci na tomto projektu. Naší dohodě přispělo určitě i to, že dva z představitelů společnosti jsou absolventy ČZU a domluva mezi nimi a univerzitou nebyla zbytečně komplikovaná.

Petr: Jaké jsou cíle tohoto projektu?

Anežka Janatová: Cílů je několik, vedeme komplexní výzkum. Tím hlavním cílem je dokonale a detailně popsat a porovnat různé technologie pěstování konopí. A to jak z hlediska jejich náročnosti, úspěšnosti nebo výnosnosti. Věnujeme se také selekci, stabilizaci a detailnímu popisu genotypů konopí podle požadavků Ministerstva zdravotnictví. Od toho si slibujeme maximální nezávislost na zahraničním konopí a v důsledku toho i jeho zlevnění pro pacienty. Neméně podstatným záměrem je zkoumání léčivých účinků konopí na různé nemoci nebo jejich původce.

Petr: Někteří ortodoxní příznivci konopné samoléčby mají pocit, že je podobný výzkum zbytečný a že brzdí a navíc zdražuje lékařské využití konopí. Proč je podle Vás nutné léčebné konopí pěstovat a komplexně prozkoumávat pod vědeckým dohledem?

Anežka Janatová: Je určitě dobře, že se o léčivých účincích konopí ví i mezi veřejností. Problém ale spatřuji v tom, že zde zcela chybí metodika a nejsou vypracovány žádné standardy pro konopnou léčbu. Vybraní lékaři už sice mohou předepisovat konopí, ale když o něm vlastně nic neví, je to pro ně složité. Je zkrátka čas vzít všechny poznatky, shrnout je a vytvořit tzv. Certifikované metodiky k pěstebním metodám, využití konopí v léčbě nebo výrobě extraktů. Lékárníci umí samozřejmě vyrobit rostlinný extrakt, ale když nemají přesnou metodiku na konopný extrakt, nesmí ho vyrobit…

Petr: Navíc rozdíly v poměru jednotlivých kanabinoidů a tedy i účinku mezi jednotlivými odrůdami mohou být dost odlišné…

Anežka Janatová: Přesně tak. Je jasné, že na každou diagnózu je třeba jiná odrůda. Jak říká pan docent Hanuš, co jednomu prospívá, může druhému škodit. Je na nás, vědcích, abychom jednotlivé odrůdy důkladně popsali, ať už z pohledu jejich optimálního pěstování, tak z pohledu jejich složení a prospěšnosti. Díky tomu budou lékaři vědět, kolik čeho předepisovat na ty které obtíže. Když to řeknu jinak, schizofrenikovi nemůžete dát odrůdu s vysokým procentem THC. Stejně jako na rakovinu nebude mít své opodstatnění předepsání konopí s vysokým obsahem CBD a nízkým THC.

[/et_pb_text][et_pb_image admin_label=”Obrázek” src=”https://casopisroots.cz/wp-content/uploads/2016/10/MCC-2015.jpg” alt=”Projekt Meclov” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” animation=”fade_in” sticky=”off” align=”center” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” /][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Petr: Víme, že váš výzkum je teprve na začátku. Dospěli jste už k nějakým zajímavým poznatkům, nebo si musíme na závěry ještě počkat?

Anežka Janatová: Vcelku očekávané je zjištění, že při pěstování v uzavřených podmínkách, je snadnější kontrolovat mikroklima a vše ostatní. Díky konstantním podmínkám také můžete lépe porovnávat jednotlivé odrůdy. Ukazuje se také, že většina odrůd prospívá nejlépe v hydroponii. I díky tomu, že to je nejsterilnější pěstební prostředí bez patogenů a škůdců, které může obsahovat půda.

Petr: A co se týče léčivých účinků?

Anežka Janatová: Velmi zajímavé a nadějné je zjištění, že konopný extrakt z některých odrůd, které zkoumáme, je v likvidaci zlatého stafylokoka úspěšnější než konvenční antibiotika. Výzkum se každopádně vyvíjí každým dnem a sama jsem zvědavá, co všechno ještě zjistíme.

Petr: Co dalšího od výzkumných aktivit očekáváte?

Anežka Janatová: Kromě už řečeného se velmi zajímavě jeví poznatky o konopných nanovláknech, ze kterých by mohla vzniknout nová generace krycích a obvazových materiálů s hojivými a desinfekčními účinky. Meclovská zemědělská zase vidí velký potenciál a příležitost v dalším kole tendru na pěstování konopí. Pro naši katedru je pak velkým lákadlem výzkum méně známých kanabinoidů.

Petr: Celý výzkum nese na svých bedrech jenom vaše katedra, nebo spolupracujete s dalšími vědeckými pracovišti?

Anežka Janatová: Naše univerzita podporuje vědu, od toho tu také je. Jsem ráda, že díky inovativnímu vedení univerzity se na tomto projektu může podílet i naše katedra. Ale bez další podpory by byl výzkum složitější. S tou částí, na které nemáme technické vybavení, nám pomáhá Technická univerzita v Liberci. Spolupracujeme také s chemiky z VŠCHT nebo Veterinární a farmaceutickou univerzitou v Brně. Ze soukromého sektoru nám hodně pomohl pan inženýr Otipka z growshop.cz, který nám ochotně poradil ohledně nejmodernějších pěstitelských trendů a poskytl nám velmi cenné poradenství a také část vybavení. Nerada bych na někoho zapomněla, všem kdo nám pomáhají, patří velký dík.

Díky za rozhovor, ať se dílo podaří.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2
seedbank -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

V minulém díle jsme si pověděli něco o užitečných tvorů žijících na vašich zahrádkách, kteří redukují nechtěné škůdce. Dnešní díl bude o soudruhové metodě..