Úplně prapůvodně, v dobách před tisíci lety, nachodil člověk vzpřímený denně minimálně 20 kilometrů, aby si obstaral obživu, bezpečné místo na přespání a vše další, co potřeboval k životu. Pomáhalo mu to udržet zdravou kondici, silné srdce i plíce, a tím se více prokrvoval mozek, který pak přicházel se stále lepšími nápady. Došlo to až tak daleko, že chytrý mozek vymyslel auta, výtahy, elektrokola a online svět a člověk téměř přestal chodit úplně.
Náramek do budoucnosti
O důsledku moderního světa poměrně výstižně pojednává film pro děti Wall-i, kde je načrtnutá budoucnost za mnoho set let – lidé mají dostatek jídla i všech základních potřeb, a tak jen sedí na pohyblivých vozících a kynou a nedokážou ani pořádně chodit. To je asi hlavní myšlenka toho, proč se v 60. létech minulého století spustila převratná kampaň „nachodit denně 10 000 kroků“. Byl to vlastně chytrý marketingový tah, jak prodat co nejvíce prvních revolučních krokoměrů. A poměrně se ujal. I lidé, kteří krokoměry ani třeba nemají, se už několikrát setkali s informací, že chůze je zdravá a člověk by měl denně nachodit alespoň 10 000 kroků. Co je na tom ale pravdy?
Chodíte dobře?
Chůze je skutečně tělu prospěšná. Ovšem pokud ji děláte správně. Například pokud cítíte bolest v jedné z nohou a podvědomě ji odlehčujete, poškozujete tím klouby druhé nohy a zaděláváte si na bezpočet budoucích problémů pohybového aparátu. Důležité je také při chůzi zhluboka dýchat, nejlépe nosem do spodní části plic. Ideálně pokud dýcháte čerstvý vzduch, nezamořený výpary z aut a továren. A myslete také na rovnou páteř, zkuste se nehrbit, zvednout hlavu a dívat se přímo před sebe na to, kam jdete.
Co je to krok?
Definovat ale minimální míru denních kroků není tak jednoduché. Potřeby každého z nás se liší podle váhy a výšky, také podle představy, kolik kalorií chcete spálit a jak funguje váš metabolismus. Průměrný lidský krok má zhruba 75 cm, vypočítává se ale podle konkrétní výšky člověka, přičemž krok v běhu bývá poměrně kratší a údernější. Pohybem rukou při chůzi pomáháme posunout těžiště těla výše a při mechanice pohybu tak odlehčujeme svalům nohou.
Zdravý pohyb
Pravidelná chůze dovede být velmi prospěšná. Rozproudí krev i lymfu v těle, orgány se lépe prokrvují, metabolismus šlape, jak má, a tělo se účinněji detoxikuje. To napomáhá zářivější pleti. Pohyb vyplavuje endorfiny do mozku a my tak cítíme pocit štěstí. Díky tomu se snižuje hladina oxidačního stresu v těle. Pokud navíc chodíte rychlostí alespoň 4 km/h a více, posilujete tím i srdce a celý kardiovaskulární systém. Což zase snižuje problémy s cholesterolem a špatným krevním tlakem. Chůzí se zaktivují také svaly celého těla a správným dýcháním nevědomky posilujete i břišní svaly. Takže pokud chcete zhubnout, začněte klidně nenáročnou chůzí. 30 minut chůze denně sníží riziko mozkové mrtvice až o 20 %, váš mozek bude okysličenější, pružnější, kreativnější a bude se vám lépe usínat. Také kvalita spánku bude nesporně lepší než ve dny, kdy téměř nic neujdete.
10 000, nebo méně?
Magická hranice 10 000 kroků je sice mýtus a dobrý marketingový tah, podle kterého je nastavena většina dnes volně prodejných krokoměrů, je to ale zároveň taková pojistka, jak přimět lidi k pohybu. I různě nemocní jedinci, v rekonvalescenci nebo jinak omezení, jsou schopní denně ujít určité vzdálenosti. A to i v případě, že mají jinak nabitý program. 10 000 kroků průměrně odpovídá asi 7 km denně, což mnozí lidé nachodí za jeden pracovní den v práci. Jinak ale stačí dojít si do obchodu na rohu místo toho, abyste jeli autem, odnést odpadky do popelnice o ulici dál, projít se po obědě kolem domu nebo místo výtahem jít po schodech. Chůze je člověku nejpřirozenější pohyb, který mu pomáhá zůstat tím, kým je, tedy člověkem. Je to cesta, jak zůstat ve spojení se svým nitrem, jak si utřídit myšlenky v hlavě a zároveň pro sebe udělat něco dobrého. I když v této době nemáte možnost začít rovnou třeba chodit na túry s holemi a partou lidí, zkuste se rozpohybovat alespoň o trochu víc, zvednout se ze židle a z gauče a vyrazit si užívat jaro. I kdybyste nepokořili hranici 10 000 kroků, nevěšte hlavu. Každý krok vpřed se počítá.
“Pravidelná chůze dovede být velmi prospěšná”
Foto: shutterstock.com