Cali trip – sleduj naši cestu 800x100
Search
Close this search box.

Proč se vám zdají sny?

Každý v životě o něčem sníme, a pokud toho nemůžeme dosáhnout v reálném životě, dost často se touhy a přání promítají i do našich snů v noci. Proč se nám ale zdají právě takové sny, jaké se nám zdají, mnohdy nesmyslné nebo nelogické?


Sníte? Ale jistěže

Jsou lidé, kteří tvrdí, že se jim v noci sny nezdají, a pak jsou lidé, kteří každé ráno dovedou barvitě vylíčit jeden nový sen, který se jim zdál. Pravdou je, že během spánku se každému z nás zdá v průměru asi 10 snů. Jak se mění fáze spánku z lehkého na hluboký a zpět, jak se vrtíme, často se přitom na okamžik probudíme. Tyto krátké okamžiky si nepamatujeme, ale sny se nám s každým usnutím zdají nové a nové. A už jste se zkusili nadšených vypravěčů snů zeptat, zda mají sny barevné, nebo černobílé?

Barevnost ve spaní

Většina lidí dokáže nadšeně vyprávět, co ve spánku prožili, ale jakmile se jich zeptáte na barevnost, na chvíli se zarazí a sami nevědí. Ve skutečnosti se černobílé sny zdají jen přibližně 10 % populace a prý to podle vědců souvisí s barevnou televizí. Starší ročníky, zvyklé na černobílé sledování, také černobíle sní. Jiné vysvětlení dosud vědci nepodali. Zajímavé také je, že naprostou většinu dobrodružství ve spánku prožívají lidé přímo svou osobou. Jen málokdy se nám zdá, že se díváme na hlavního hrdinu odněkud shora a sami se neúčastníme příběhu snu.

Podvědomé nevědomí

Nejčastějším vysvětlením, proč se nám zdá o tom, o čem se nám zdá, jsou informace uložené v podvědomí. Podle profesorky Cartwrithové ve snech vyplouvají na povrch negativní, zadržované emoce, kterým jsme během bdělého stavu nedokázali poskytnout patřičný průchod. Faktem také je, že během snění jsou plně zapojené mozkové jádro amygdala, hipokampus, střední mozek i mezimozek. Při pokusech na laboratorních myších bylo prokázáno, že když myši během dne procházely labyrintem za potravou, v noci jejich mozek vykazoval naprosto stejnou aktivitu ve stejných částech, tedy se jim o průchodu labyrintem zdálo. Myši s takovouto spánkovou aktivitou pak měly lepší výsledky při hledání potravy v bludišti další den, protože si cestu a své chyby lépe pamatovaly.

Pozor na lucidní sny

A pak jsou tu také lucidní sny. Neboli sny, kdy máte pocit, že jste vzhůru, ale váš mozek nepracuje na sto procent a ve skutečnosti napůl spíte. Jednomu Američanovi se v tomto okamžiku zdálo, že přišel do jejich ložnice vrah a chtěl zabít jeho ženu. On se s ním začal prát a nakonec ho udusil polštářem a teprve pak se zcela probudil a zjistil, že ve skutečnosti udusil polštářem svou ženu. Za vraždu jej ale nakonec neodsoudili, protože po mnoha vyšetřeních se ukázalo, že to nebyl úmysl a vlastně nevěděl, co reálně dělá.

Sny na přání

Sny se prokazatelně zdají i savcům, jako je třeba pes nebo kočka. Naše podvědomí nám pomocí snů chce ukázat informace, nasbírané během dne, uvolnit stres a obavy, které se nedostaly na povrch, nebo naznačit naše nejhlubší touhy a obavy. Spánek je tedy vysoce koordinovaný proces, který pomáhá zlepšit celkovou fyzickou i psychickou vitalitu každého z nás. Někdo během spánku objevuje nové, kreativní možnosti, které může použít v reálném životě, někdo si ze snu pamatuje jen matný pocit a víc nic. Ve spánku se zkrátka regeneruje nejen tělo, ale i mysl. Ať tak, nebo tak, sny se zdají nám všem bez rozdílu a s trochou vůle svou roli v nich můžete i ovládat. Stačí jen vytrénovat mysl a podvědomí.


“Sny se prokazatelně zdají i savcům, jako je třeba pes nebo kočka”

Foto: pixabay.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Seedbank – americké seedbanky 400x400
weedshop 250x300

Další články:

Nepřehlédněte:

Z konopí lze vyrábět mnoho produktů. Například tinktura z konopí je více vhodná pro ty, kteří jej nechtějí užívat kouřením.