happy seeds
Search
Close this search box.

Příprava domácích organických hnojiv

Při hledání materiálů pro výrobu vlastních organických hnojiv nemusíte chodit dál než do spíže, na dvorek, případně k rybníčku.

Při výrobě a používání hnojiv a půdních doplňků je zapotřebí brát v potaz jak druh rostlin, které pěstujete, tak počasí, vlastnosti půdy a metody zavlažování.

Každý návod obsahuje klíčový materiál. Řekneme si o tom, jak jednotlivé materiály prospívají vaší zahrádce, kde je naleznete, jak je používat a s jakými dalšími prvky je lze kombinovat, aby půda byla co nejkvalitnější. Každý postup můžete dodržet přesně, nebo se pustit do vlastního zkoušení a testování.

Jak často a kdy používat hnojiva

Obecně řečeno zálivková hnojiva a hnojiva podávaná přes listy lze aplikovat asi dvakrát měsíčně, protože tekutá organická hnojiva vydrží obvykle přes dva týdny.

Organická hnojiva jsou jemnější a trvá delší dobu, než jsou absorbována, rostliny tudíž neprodělají šok, nespálí se a nejsou přehnojená. Nicméně stále je možné přehnanou snahou o dobro vše zničit.

Banánové slupky

Jezením banánů doplňujete v těle spotřebovaný draslík. Rostliny draslík potřebují také, růže jej vyloženě milují. Prostě hoďte jednu nebo dvě slupky do díry před zasazením rostlin, nebo je pohřběte pod vrstvu mulče, takže zkompostují zcela přirozeně. Díky banánovým slupkám získáte větší množství velkých květů. Banánové slupky lze použít i při pěstování zeleniny. Banánové slupky se rozkládají poměrně rychle, trvá jim to něco málo přes tři týdny.

Kávová sedlina

Rostliny milující kyselé prostředí, jako jsou rajčata, borůvky, růže nebo azalky, mohou dostat pořádnou ránu, pravděpodobnější ale je, že jim pomůže dusík. Před zálivkou sedlinu rozstříkejte po povrchu zeminy, nebo ji polijte tekutou verzí. Při použití pro zálivku půdy použijte jeden šálek plný sedliny na 3 litry vody. Nechte vše asi tři dny usadit a poté směs rozlijte kolem rostlin.

Vaječné skořápky

Před jejich použitím je nutné je omýt a poté nadrtit. Takto připravené skořápky zapravte do půdy v blízkosti rajčat nebo paprik. Vápník jim napomůže bránit květy před uhnitím. Vaječné skořápky jsou z 93 % složeny z uhličitanu vápenatého, což je stejná látka, kterou obsahuje i vápno. Jde o vyzkoušený a fungující prvek vylepšující vlastnosti půdy. Použití skořápek u rostlin v květináčích vám dopomůže ke zdravým a krásným plodům.

Mořské řasy

Čerstvé mořské řasy není před použitím nutné omývat a odstraňovat z nich sůl. V obchodech lze zakoupit i mořské řasy sušené. Jak čerstvé, tak sušené mořské řasy jsou vynikajícím prvkem pro vylepšení vlastností půdy. Mořské řasy obsahují stopové prvky a slouží jako zdroj potravy pro půdní mikroby. Nasekejte malý kbelík mořských řas a přidejte asi dvacet litrů vody. Nechte směs usadit asi tři týdny. Použijte ji pro zálivku vody i vlhčení listoví. Dva šálky směsi stačí na jednu malou rostlinu, čtyři na středně velkou a šest šálků na velkou rostlinu. Množství si otestujte a vyzkoušejte. Můžete také vyzkoušet kombinaci mořských řas s dalšími hnojivy

seaweed

Plevel, trávy

trava

Výborné hnojivo vám roste přímo pod nohama! Kopřivy, kostival, lopuch, přeslička a ptačinec jsou skvělými rostlinami pro výrobu vynikajícího domácího hnojiva. Existuje několik způsobů, jak je můžete využít pro vyrobení vlastního kompostu, případně pro urychlení tvorby již existujícího. Jestliže plevel nezačal kvést, můžete jej usušit na slunci, nasekat ho a použít jako mulč. Mají vysoký obsah dusíku a neoberou vaše rostliny o živiny. Brutnák lékařský je bylina, kterou ale mnoho lidí považuje za plevel. Má mnoho živných vlastností jako kostival. Je vhodné celou rostlinu usušit včetně kořenů a poté umístit do kompostéru. Napomáhá rozkladu a přináší do kompostu teplo navíc. Někteří lidé nechávají trávy několik dní namočené.

Pokud tak chcete učinit i vy, připravte si šátek, který si ovážete přes nos, neb tato metoda je značně smrdutá. Umístěte trávu a kořeny do 20 litrové nádoby. Trávu musíte zatížit kamením nebo cihlami, aby zůstala ponořená. Vyčkejte tři až pět týdnů, kdy se obsah stane lepkavým. Poté materiál použijte zředěný 1 : 10, nebo dokonce slabší, jako zálivku půdy. U tekutých hnojiv je vždy lepší používat je zředěné – měla by vypadat jako slabý čaj.

Melasa

Použití melasy v kompostovém čaji údajně zvyšuje počet a aktivitu mikrobů a užitečných bakterií, které mikroby živí. Pokud chcete začít s jednoduchým receptem na melasové hnojivo, smíchejte 1 – 3 polévkové lžíce melasy s 4 litry vody. Zalijte tímto roztokem své rostliny, které budou větší a zdravější.

melasa

Lidská moč

Uznávám, že to moha z vás může znít nechutně, ale moč je v případě, že tělo, z něhož vyjde, je zdravé a bez virů a infekcí, považována za sterilní. Má vysoký obsah dusíku a více fosforu a draslíku než většina hnojiv, které jsou v běžném prodeji. Pokud vám při představě servírování rajčat hnojených močí naskakuje husí kůže, nebo se vám zvedá žaludek, použijte ji v kompostu. Dobrý poměr moči a vody je 1 : 8. Roztok poté použijte v množství dvou šálků kolem malé rostliny, u střední použijte šálky 4 a u velké 6.

Posekaná tráva

Je bohatá na dusík. Tráva se za čas zcela rozloží a znatelně obohatí půdu. Naplňte dvacetilitrový sud posekanou trávou, můžete ji smíchat i s plevelem. Sud naplňte až po okraj vodou a nechte vše den až dva usadit. Tento travní čaj poté zřeďte vodou v poměru 1 : 10. Zálivku aplikujte kolem rostlin s dávkováním stejným, jako je tomu u roztoku s močí.

Hnůj

S trochou snahy určitě najdete někoho, kdo vám dá kompostovaný slepičí, koňský nebo kravský hnůj. Nejlepší je kompostovaný a uleželý hnůj. Dejte kompostovaný hnůj do prodyšného vaku z recyklované látky (např. z triček nebo utěrek). Nechte jej několik dní ve stínu a použijte na vaší zeminu před vysazením rostlin. Použitý vak vyhoďte nebo zakopejte.

Psí a kočičí krmivo

Podle typu krmiva, které chcete recyklovat, nemusí být konečný produkt organický. Nicméně i ta nejlevnější krmiva obsahují proteiny a mikroživiny, které půdu obohatí.

Při přípravě na záhon rozprašte namočené krmivo, půdu obraťte a záhon zavlažte. Nechte vše rozložit přirozenou cestou. Aby se do připravené hostiny nepustila divoká zvířata, můžete záhon zakrýt kartonem a nechat jej na místě, dokud se krmivo nerozloží. Karton navíc zadrží vlhkost a zamezí růstu plevele. Zajistěte, aby byl karton po celou dobu vlhký a pokrytý mulčem. Každý týden po dobu jednoho měsíce jej pořádně zalévejte. Při použití zvířecího krmiva se podívejte na obsah solí a pokuste se vyhnout krmivům obsahujícím vysoké množství sodíku.

Žížalí trus

Můžete si vyrobit vlastní žížalí čaj. Začněte s hrstí žížal, dejte jim trochu kartonu a kuchyňských odpadků a nechte žížaly odvést svou práci.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2
seedbank -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

Runtz je kalifornský strain ze západního pobřeží vyhledávaný po celém světě, vyniká brzkým dozráváním ve třetím až čtvrtém zářijovém týdnu.
Vaporizace levandule není jen o relaxaci - je to smyslový zážitek, který kombinuje uklidňující vůni s rituálem vapování.
Purple Punch od Barney´s Farm je dalším příkladem špičkové genetiky západního pobřeží z Kalifornie.