seedbank -30%

Díky policistům tekly při sklizni technického konopí slzy a krev

S Honzou Bešíkem jsme se do konce září tohoto roku neznali. Je to trochu zvláštní, vzhledem k tomu, že se věnuje oblasti, ke které mám velice blízko. Jeho firma Mabeko se už 12 let zabývá mimo jiné vývojem a distribucí přírodních stavebních materiálů,které jsou vyrobeny převážně z technického konopí a dřeva.

K našemu seznámení bohužel vedly velmi nepříjemné okolnosti. Namísto rozhovoru o alternativním životním stylu tak vznikl článek o chování českých policistů, kteří jsou podle mě v některých případech silně psychicky narušení (což je překvapivé, vzhledem k tomu, že by měli podstupovat psychotesty).

Policejní brutalita při sklizni technického konopí

Jindřich Krása: Ahoj Honzo, v úvodu jsem nastínil, že jsme se seznámili díky poměrně nepříjemné události, ke které došlo na tvém poli s technickým konopím. Co přesně se stalo?

Jan Bešík: Ahoj Jindřichu, tak dopoledne při svačině dorazily dva vozy police ČR a vyzvali všechny, kteří svačili, aby jménem zákona odložili, co mají v rukou. To znamená chleba, mikrotenové sáčky, vodu a policisté sběrače vyzvali, aby si stoupli čelem k naší dodávce. Ti sběrači netušili, o co se jedná. Nebylo jim sděleno vůbec nic. Nikdo nechtěl, aby předložili doklady, což by člověk očekával. Policisté potom přistoupili ke stojícím mužům a jeden z nich nějak drcnul do jednoho ze sběračů. Potom si zřejmě špatně vyhodnotili situaci a začali toho sběrače mlátit. A přitom se ho zastal jeho 17letý syn, nezletilý chlapec, který je požádal, aby přestali mlátit jeho tátu.

Svědky byly další dvě děti ve věku 9 a 12 let, rodiny, takže bylo nanejvýš nevhodné tak brutální zásah aplikovat na onoho sběrače, který se nota bene ničeho nedopustil. Dostal mnoho ran kovovým teleskopickým obuškem a pak ho nechali ležet na zemi, zaklekli ho a jeho synovi poté, co se ozval, postříkali obličej slzným plynem, srazili ho na zem a přitiskli na kamenitou cestu.

Jak reagovali ostatní sběrači?

Pracující Romové stále opakovali, že jsou tam legálně, že nic nekradou, a že je to technické konopí. Jenomže ti policisté pořád dokola omílali, že je to marihuana, droga a podobně. Až přiběhl další sběrač, běloch s modrýma očima, který tam v prachu viděl ty zoufalé lidi a začal situaci uklidňovat. Na jedné straně podrážděné policisty, na straně druhé emocionální Romy. To si každý asi dovede představit, jak to mohlo vypadat.

Potom odvezli ty dva nešťastníky na policii, odkud je potom bez vysvětlení propustili. Dvacet minut je nechali s tím slzným sprejem v očích s rukama spoutanýma za zády a k prvotnímu ošetření došlo vlastně až na stanici v Novém Boru.

Tím to ale celé neskončilo, že?

Bohužel ne, potom totiž přijelo další vozidlo s policisty, kteří skončili šetření tím, že ponořili konopí do roztoku a zjistili, že neobsahuje nepovolené množství THC. No a potom jezdili dalším vozidlem po sousedním golfovém hřišti a hledali marihuanu s tím, že to naše pole je jenom zástěrka. Asi se tím snažili zpětně odůvodnit zločin, který spáchali na našem poli a omluvit bití nevinných lidí.

Oni ti pak sběrači celkem pochopitelně nechtěli znovu přijít a tím pádem přišla sklizeň vniveč…

Další den už přišli jen sběrači, které já jsem přizval kvůli redaktorům z České televize a i tak už tam nechtěli být. Všichni odešli a tím došlo ke zmaření sklizně.

Jak jsi zmínil, při sklizni byly přítomné i děti, což není na konopných farmách nic neobvyklého, protože se přitom dá užít spousta legrace. Když jsme spolu mluvili krátce po zásahu, říkal jsi, že děti to odnesly psychicky velice špatně…

Je to tak. Na poli vládl do toho útoku klid a harmonie, rodinná pospolitost. Ty děti to odnesly, protože se poprvé v životě setkaly s násilím a to ještě v tak brutální formě. Navíc páchaném na jejich rodičích a členech rodiny. Pro syna není nic horšího než vidět, jak někdo mlátí jeho nevinného otce.

Po zásahu jsi mluvil s náčelníkem útvaru v České Lípě. Co ti k tomu řekl?

Já jsem telefonoval do České Lípy, abych se ujistil, že další dny nebude policie opakovat podobné excesy. Přijeli na legální pole, udělali tam kriminální akt, za který se nikdo neomluvil, ani ho nevysvětlil. Ani tak jsem od pana plukovníka neobdržel žádnou odpověď kromě toho, že chápe, že to bylo jistě nepříjemné. Nepříjemné! Doslova. To je výraz, který bych nepoužil. Co se tam dělo, bylo zvěrstvo!

Jak budeš postupovat vůči policii dál? V rozhovoru pro Českou televizi jsi zmínil, že budeš chtít odškodnit za to, o co jsi díky překažené sklizni přišel. Zničili ti úrodu, kytky nepoužitelné.

Prostřednictvím právního zástupce JUDr. Milana Hulíka hodláme vznést trestní oznámení a nárok na náhradu škody.

Děkuji ti za tento krátký rozhovor. Doufám, že se příště sejdeme za mnohem příjemnějších okolností.

Taky děkuji a přeji všem čtenářům pohodu a klid. Konopí zdar!

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

Capsicum Baccatum se obvykle odlišuje od ostatních druhů žlutými nebo světle hnědými fleky na okvětí a žlutými prašníky.
Vydatné deště, horké počasí a vysoká vlhkost vzduchu vytvářejí dohromady z oblasti jižního Pacifiku jeden velký skleník, ve kterém roste potrava takřka...