Na plzeňské základní škole mají bylinkovou zahrádku

Na 15. základní škole v Plzni na Skvrňanech si už čtvrtým rokem pěstují žáci zeleninu. V uplynulém roce navíc přibylo i ovocné zákoutí a bylinková zahrádka. Nic není jen na okrasu, například čerstvé bylinky putují rovnou do školní jídelny.

Práce v zahrádce prý školáky baví. „Děti jsou nadšené, když mohou sledovat, jak ze semínka vyroste nějaká dobrota k snědku. A školní zahrada je pro řadu z nich jedinou příležitostí, kde něco takového mohou zažít,“ říká Alena Lehmannová z občanského sdružení ENVIC, které pomáhá s úpravou zahrady. Návrhy na úpravu zahrady vedle kantorů přinášejí i žáci. Například třeťáci přišli s nápadem, jaké ovoce na zahradě poroste. Páťáci zase vybrali složení bylinkového záhonku. „Děti se při výběru bylinek radily s kuchaři ze školní jídelny, abychom zvolili druhy, které jsou nejvíc potřeba,“ podotýká Zuzana Netušilová, třídní učitelka 5.C. I celkový design bylinkové zahrádky vymyslely děti. Záhonky jsou uspořádány do tvaru slunce, v jehož středu je rozcestník ukazující, kde která bylinka roste.

15. ZŠ aktuálně navštěvuje 1015 dětí a je jedinou plzeňskou školou, která je nositelem mezinárodního titulu Ekoškola. „Respekt k životnímu prostředí promítáme do většiny předmětů a samozřejmě i do vlastního provozu školy“, vysvětluje ředitelka školy Soňa Pavelková a připomíná, že letos se zapojili do programu Ani kapka nazmar a získali od Nadačního fondu Zelený poklad prostředky na instalaci nádob na dešťovou vodu, kterou využijí na zálivku školní zahrady. Díky tomu budou moct vysadit nové rostliny.

Nepřipomíná vám to něco? Výuka pěstitelských prací přece na českých základních školách fungovala řadu let a je škoda, že tento trend nebyl zachován. Kromě znalostí v klasických předmětech, by kantoři u dětí měli rozvíjet i vztah k přírodě. Jak vidíme, na této základní škole se to daří. Tak co, zkusíte to i na vaší „základce“?

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Další články:

Nepřehlédněte:

Capsicum Baccatum se obvykle odlišuje od ostatních druhů žlutými nebo světle hnědými fleky na okvětí a žlutými prašníky.
Vydatné deště, horké počasí a vysoká vlhkost vzduchu vytvářejí dohromady z oblasti jižního Pacifiku jeden velký skleník, ve kterém roste potrava takřka...