Weedshop 696x86
Search
Close this search box.

Na čem rostliny stavějí

Křemík (Si)

Každý pěstitel zná základní prvky, které dokáží rostliny zužitkovat a díky nimž může probíhat růst a květ – dusík, fosfor a draslík (NPK). Mimo těchto prvků existuje mnoho dalších, které jsou buď některým pěstitelům lhostejné, nebo věří, že všechny potřebné živiny jsou obsaženy v hnojivech, která používají. Mezi tyto prvky patří například vápník, hořčík, zinek, bor, mangan a v neposlední řadě také křemík, který si dnes trochu přiblížíme a odkryjeme tak některá tajemství, která se pod chemickou značkou Si skrývají.

Křemík je prvek, který je po kyslíku jako druhý nejvíce zastoupen v zemské kůře. Možná znáte jeho nejčastější využití – při výrobě polovodičových součástek nebo skla. S křemíkem jako takovým se v přírodě můžeme setkat v naprosté většině jen ve formě sloučenin. Při pátrání po křemíku a jeho sloučeninách se nejspíše setkáte s názvy jako Silicon, Silica, Silicate nebo Orthosilic acid.

Z pohledu pěstitele a s příhledem na produkty dostupné v ČR se s křemíkem můžeme setkat ve 2 případech – ve formě kyseliny (kyselina křemičitá a ortokřemičitá) nebo ve formě solí – křemičitanů (křemičitan draselný).

Výhody použití křemíku:

Některé zdroje uvádějí, že z výsledné váhy vašich rostlin je až 10 % způsobeno křemíkem, otázkou zůstává – PROČ TOHO NEVYUŽÍT?!

Výhody použití křemíku však vyšší produkcí nekončí. Mezi další by se daly jmenovat například:

Napomáhá vytvářet větší květy a plody

Dá se aplikovat postřikem a představuje tak přirozenou ochranu proti padlí a napadení škůdci

Neobsahuje jedovaté látky a nezanechává v rostlinách zbytky

Snižuje ztrátu vody v úrodě po sklizni

Snižuje transpiraci (výdej vody skrz listy – tím je zvýšena absorpce živin) – tím také zlepšuje hospodaření rostliny s vodou.

Zlepšuje obranyschopnost rostlin proti chorobám a hmyzu

Zmírňuje abiotické stresové faktory, jako je například stres z nedostatku zálivky, vyšších či nižších teplot, přehnojení a další.

Zlepšuje klíčivost a vývoj kořenové soustavy ve slaných a suchých podmínkách – tím napomáhá vytvářet silnější a těžší kořenový bal

Imobilizuje jedovaté těžké kovy

Omezuje v rostlinách pohyb manganu – přebytečné, či toxické množství může být křemíkem odstraněno

Má vliv na příjem CO2

Další výhodou, kterou křemík představuje, je to, že se ukládá do buněčných stěn ve stoncích – tím stonky rozšiřuje. A každý pěstitel ví – čím širší stonek, tím větší květy a sklizeň!

Rozhodně není od věci zmínit, že křemík je fixní prvek – to znamená, že po prvním přidání se začlení do buněčných stěn. Proto byste ho měli při hydroponickém/aeroponickém pěstování přidávat do nádrže pokaždé, kdy budete měnit živný roztok.

Jak už bylo výše řečeno, křemík je obsažen v zemské kůře – tudíž ho obsahují také půdní substráty vhodné pro pěstování rostlin (u kterých je dodatečné přidání křemíku samozřejmě také vítané). To může být zprostředkováno buď externím přidáním do zálivky, případně přimícháním křemičitého písku do substrátu.

Co ale v případě, že pěstujete v inertním médiu (kokos, rockwool, mapito, keramzit – i když jíl, také obsahuje stopové množství křemíku), nebo v hydroponickém či aeroponickém systému?

Řešením je externí přidávání kapalného křemičitanu draselného nebo kyseliny ortokřemičité. První z nich – křemičitan draselný má v produktech na regálech growshopů již dlouho své výsostné místo.

Kyselina ortokřemičitá (neboli ortosilica, orthosilic acid) už tak známou věcí není. Jedná se o maximální koncentraci křemíku v kapalné podobě, která se podle údajů výrobce jednoho z hnojiv rovná až 1000 násobku křemíku obsaženém v konkurenčních produktech, obsahujících křemičitan draselný. Tímto výrobcem je společnost Mills Nutrients a tento tak ceněný produkt se nazývá VITALIZE.

Kyselina ortokřemičitá je pro rostliny dostupná, stabilizovaná a vysoce koncentrovaná forma křemíku (dávkování je 1 – 2ml na 10 litrů živného roztoku).

Na závěr jedno upozornění – pokud budete křemík míchat s hnojivy, nejprve jej rozřeďte ve vodě, a až poté přidejte živiny. V opačném případě by vám mohl živný roztok zbělat.

Věřím, že po první zkušeností s externím přidáváním křemíku už u správného pěstitele tento prvek nikdy nebude opomíjen a natvrdo se tak začlení do hnojícího schématu, který nakonec povede k těm nejbohatším sklizním!

Takže jen do toho groweři!

bambus
Křemík se ukládá do buněčných stěn a pomáhá vytvářet širší stonky
kremik
Křemík v surovém a neopracovaném stavu
Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3
weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.
Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.