Search
Close this search box.

Na borůvky z Krkonoš si nechte zajít chuť

Pokud v těchto dnech navštívíte Krkonošský národní park, může vás čekat nemilé překvapení. Některé jeho části jsou totiž kvůli nájezdům sběračů borůvek až do 15. října návštěvníkům zapovězené. Vedení Krkonošského národního parku zakázalo vstup na území o rozloze patnácti procent přírodní rezervace. Běžní turisté ale mohou být v klidu. Klasické cesty a cyklotrasy budou i nadále přístupné. Pokud byste ale opustili vyznačené stezky a vydali se do zapovězených částí lesa, hrozí vám pokuta až deset tisíc korun.

Nemusíte se bát, že byste místa, kam nesmíte, minuli. V parku naleznete informační tabule v českém, německém a polském jazyce, kde se dozvíte, kterých lokalit se nařízení týká. Nepodíváte se například na území Vosecké boudy, k prameni Labe, do okolí Sněžky či do Lvího dvora. Oficiální text týkající zákazu najdete zde.

Hlavním důvodem zákazu vstupu zůstává i nadále nadměrný sběr borůvek v cenných lokalitách. „Porosty brusnice borůvky jsou devastovány nešetrným sběrem. Tím se zmenšuje potravní základna pro semenožravé ptáky a savce. V důsledku nadměrné návštěvnosti přírodovědně hodnotného území jsou poškozovány lokality výskytu zvláště chráněných druhů rostlin,“ dočteme se v oficiální tiskové zprávě parku.

Dalším důvodem je rušení klidu zvěře, a to zejména v době přivykání na místa poblíž přezimovacích obůrek a v době říje. Omezení byla v platnosti i v průběhu minulých let a pracovníci parku připomínají, že si na ně veřejnost víceméně zvykla. Největší problémy jsou ale se zahraničními, zejména polskými profesionálními sběrači, kteří podnikají nájezdy na plochy v blízkosti státní hranice. Ti ke sbírání borůvek používají hřebenové česáčky, kterými ničí cenné borůvčí. Marmelády a koláče jsou sice velmi oblíbené, ale pokud se chcete vyhnout problémům, raději si na borůvky z Krkonoš nechte zajít chuť.

 Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu https://www.facebook.com/spravakrnap.

 

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%
seedbank -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.
Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.