Weedshop 696x86
Search
Close this search box.

5 mýtů o konopí v ČR

Před pár dny mi Lukáš Hurýsek, známý překladatel a autor textů o konopí, poslal na Facebooku zprávu o své nové práci. Začal psát pro renomovaný web Leafly.com. Hned jeho první článek o mýtech o konopí u nás mě vyloženě nadchnul a jsem rád, že jsem jej s jeho svolením mohl přeložit a uveřejnit i na stránkách časopisu ROOTS. Jde spíš o informace pro zahraniční turisty, kteří mají často mylné představy o pohodě na „drogové“ scéně kolem Vltavy, přínosný bude ale určitě i pro čtenáře české.

O konopných zákonech v evropských zemích koluje mnoho omylů. Česká republika je toho zářným příkladem: většina zahraničních návštěvníků je přesvědčena, že konopí je v této malé zemi v srdci Evropy legální. Bohužel není, alespoň ne tak, jak o tom hovoří většina mezinárodních médií. Zde je pět největších mýtů, které byste měli znát, než si v Čechách zapálíte brčko.

Mýtus č. 1: V České republice můžete kouřit konopí na veřejnosti

Je pravda, že konopí můžete venku kouřit, a tisíce lidí tak činí, tato aktivita je stejně nelegální jako jinde ve světě. Pokud tak tedy činíte, vyhněte se raději jakémukoli kontaktu s policií. Jestliže vás už přistihnou, čeká vás s největší pravděpodobností jen pokuta. Na druhou stranu, policista vás může klidně prohledat kvůli nezákonnému přechovávání většího množství drog. Pokud u sebe máte více než 10 gramů sušených palic, je to již považováno za zločin, ne přestupek, což znamená, že můžete čelit trestnímu řízení.

Popularita kouření konopí na veřejnosti je spíše než benevolencí ze strany strážců pořádků vyjádřením rebelského ducha Čechů, kteří si za 40 let nadvlády komunismu navykli ignorovat a vzdorovat policejním a státním autoritám. Kromě toho obzvláště na venkově místní policisté buď nepoznají zápach hořícího konopí, nebo, ve většině případů, nemají na jakémkoli zásahu zájem, i kdyby jen proto, že ví, že každá druhá babička ve vsi si pěstuje pár rostlinek a vyrábí masti a tinktury pro nemocné z místní komunity.

Shrnuto a podtrženo: pokud se rozhodnete zapálit si v České republice venku, buďte dostatečně nenápadní, abyste se vyhnuli přímému kontaktu s policií (a hlavně jim nefoukejte kouř přímo do obličeje) a měli byste být v pohodě.

Mýtus č. 2: Praha je nový Amsterdam

Je pravdou, že v hlavním městě naleznete mnoho míst, barů, restaurací a klubů, kde můžete koupit různé odrůdy konopí s vysokým obsahem THC, ale v žádném z těchto podniků tyto obchody neprobíhají legálně. V Praze je mnoho coffeeshopů, rozhodně se v nich ale neprodává marihuana. Pouze káva a zákusky. Prodej jakýchkoli produktů s obsahem THC vyšším než 0,3 % THC je jednoduše nelegální.

 Mýtus č. 3: České protidrogové zákony nejsou obecně represivní

Čeští politici a jejich poradci rádi vyzdvihují, že země je v otázce protidrogových zákonů velmi liberální a měla by sloužit jako příklad pro zbytek světa. Lze souhlasit, že tyto zákony jsou více liberální než v mnoha sousedních zemích nebo mnoha státech USA, nicméně pěstování více než pěti rostlin konopí či držení více než 10 gramů sušených palic je stále považováno za zločin. Pěstování od jedné do pěti rostlin, nebo držení až 9,9 gramů je přestupek, který lze potrestat pokutou až 15 000 korun. Což je stále dost represivní a hlavně ne liberální. Další zbořený mýtus.

Mýtus č. 4: Konopí pro léčebné účely je legální a bez problémů dostupné

Podle české legislativy je léčebné konopí legální již tři roky. Většina mezinárodních médií upozorňuje na to, jak progresivní Češi v tomto ohledu jsou. Smutnou a hořkou realitou ale je, že ani dnes není konopí pro pacienty prakticky dostupné. Jeho využití neproplácí zdravotní pojišťovny a velmi málo lékařů a sester má v této oblasti dostatečné znalosti. A ti, kteří je mají, musejí být ochotní projít velmi komplikovaným byrokratickým procesem, aby konopí vůbec předepisovat mohli. V současnosti je zde navíc dostupná pouze jedna „zhulovací“ odrůda, která má velmi vysoký obsah THC a velmi nízký obsah CBD, odrůdy bohaté na CBD nejsou dostupné vůbec. Navíc není povoleno užívání léčebného konopí a produktů z něj pacienty mladšími 18let. Možná si zákonodárci myslí, že děti nebývají nemocné?

Mýtus č. 5: Češi tuto bylinu milují

Dobře, toto vlastně není mýtus. Češi milují konopí, nejvíce doma vypěstované odrůdy, což vysvětluje, proč si Česká republika udržuje první příčku v žebříčcích konzumace konopí v Evropě a dokonce i na světě. Jednou z vůbec nejúžasnějších věcí na této země je to, že výrazná většina Čechů, kteří sami konopí zrovna nemusí, nemá vůbec nic proti lidem, kteří jej rádi mají.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.