Interview s rádcem všech pěstitelů – Mr. José
Josef Krejčík aka Mr. José je bez pochyby nejznámější český rádce growerů. Jeho knihy o kultivaci konopí „Jak pěstovat outdoor aneb konopí na zahrádce“ a „Jak pěstovat konopí indoor“ si získaly popularitu nejen u nás, ale i v zahraničí.
Jindřich: José, my jsme se poznali díky holandskému časopisu o konopí Soft Secrets, pro který jsme oba pracovali. Veřejnosti je tvé jméno ale známé především díky knížkám o pěstování, které jsi vydal. Můžeš je našim čtenářům představit?
Mr. José: No, už je to nějaká doba, co jsme se poznali, čas letí hrozně rychle. Co se týče knížek, tak jsem napsal dvě. Jednou z nich je Jak pěstovat outdoor aneb konopí na zahrádce, která je věnovaná pěstování pod sluncem a druhá je Jak pěstovat konopí indoor, ta je zase věnovaná pěstování pod umělým osvětlením. Obě knížky už vyšly v několika reedicích. Každé nové vydání se snažím vylepšit tak, aby odpovídalo aktuálním znalostem reflektovalo pokroky v technologiích a pěstebních postupech. Mým cílem je, aby v knížkách našli užitečné informace úplní začátečníci i pokročilí pěstitelé. Ročně absolvuji desítky konferencí, diskusí a konzultací s odborníky na různé aspekty pěstování. Získané informace se snažím co nejlépe zprostředkovat čtenářům. Sám mám s pěstováním přes 25 let zkušeností, takže obsah knížek je založen především na praktických zkušenostech.
V posledních letech jsem knihy výrazně vylepšil po grafické i obsahové stránce. Jsou trochu interaktivní a čtenáři se prostřednictvím QR kódů mohou podívat na několik videí ke konkrétním tématům nebo si zobrazit obrázky ve vysokém rozlišení. To je výborné třeba při odhalování některých problémů. Knížky vyšly už v šesti jazycích, což jsem si při vydání první edice vůbec nedokázal představit.
Jak a kdy ses vůbec k pěstování, potažmo ke konopí, dostal?
Mr. José: Úplně poprvé jsem si o konopí přečetl v Reflexu, to mi bylo tak čtrnáct, patnáct. Jointa jsem poprvé viděl asi v šestnácti, ale osobní zkušenost jsem získal ve společnosti starších kamarádů, když mi bylo něco málo přes osmnáct, a to fakt nekecám. Konopí jsem začal užívat pravidelně a vyhovovalo mi víc, než alkohol. V té době to nebylo zdaleka tak běžné jako dneska. Myslím, že byla z dnešního pohledu poměrně malá skupina lidí, kteří konopí kouřili. Taky když Tě zastavili policajti, tak nějaké testy na drogy snad ani u sebe neměli.
Zpočátku jsme všichni kouřili venkovní modely. Indoor tady znalo fakt jenom pár lidí. Čím dál víc lidí ale přiváželo informace a hulení z Holandska. To byla trochu jiná kategorie, bylo to samozřejmě výrazně silnější, a taky výrazně dražší. Venkovky se často rozdávaly nebo prodávali za pár kaček. Skunky nebo podlampovky, jak jsme tomu tenkrát říkali, byly i desetkrát dražší. Poznal jsem jednoho kamaráda, co nějakou dobu v Holandsku žil a pěstovali si tam s partičkou vlastní konopí. Od něj jsem se naučil si konopí pěstovat pro sebe po celý rok pod lampou. Výrazně jsem ušetřil a hrozně mě to začalo bavit. Domácí pěstírnička měla asi 100 x 80 cm a bylo to pro mě něco jako laboratoř. S mojí tehdejší holkou jsme si s tím docela vyhráli.
V době, kdy ti vyšla první kniha čeští pěstitelé mnoho informací z ověřených zdrojů neměli, takže bylo celkem jasné, že knížka celá věnovaná tomuto tématu je předurčena k úspěchu. Odkud jsi své znalosti ale čerpal ty?
Mr. José: Já to úplně tak jednoznačně neviděl. Vůbec jsem netušil, kolik lidí by si takovou knížku mohlo koupit. Chtěl jsem jen tak na zkoušku vytisknout 50 nebo 100 kusů. Přemýšlel jsem, z čeho to vůbec financovat. Nevěděl jsem, jestli to budou chtít prodávat knihkupectví a hlavně jsem o vydávání knih nevěděl vůbec nic. V té době jsem byl na takovým rozcestí. Měl jsem za sebou nepříliš povedený projekt v gastronomii a živil jsem se tvorbou jednoduchých webových stránek a copywritingem.
Psaní mi ale docela šlo vždycky. Už ve škole jsem neměl problém se slohem, jako má spousta lidí. Baví mě to, když vím o čem psát. No a spousta lidí mi říkalo, že umím věci popsat tak, že jim opravdu každý rozumí. Spolupracoval jsem také z plzeňským growshopem GreenHome. Psal jsem jim texty na web a do poradny. Taky jsem si pořád pro sebe pěstoval a měl možnost zkoušet různé systémy a mluvit s hodně lidma o tomhle tématu. Já jsem tím dost žil. Pak jsem si uvědomil, že tady vlastně není žádná literatura pro pěstitele. No, a tak jsem napsal první knížku. Vytisknul jsem v nějakým copy centru asi deset výtisků a šel na Cannabizz, což byl úplně první konopný veletrh v Česku.
Ukázal jsem to pár lidem a měl skvělý ohlas. Našel jsem dost inzerentů, abych mohl knížku vydat sám. Finančně mě nejvíc podpořila firma Advanced Hydroponic of Holland. Bez nich by to bylo hodně složitý. Majiteli Jayovi za to patří můj obrovský dík. Hodně mi s knížkou tenkrát pomohl i Michal Otípka. Byl to takový oponent dalo by se říct. Můj vůbec první inzerent byla firma Dutch Passion. Pro mě to tenkrát bylo neuvěřitelný. Seed banka, která první přinesla na trh feminizovaná semena pro mě byla něco posvátnýho. Já tam sedím jako školáček, piju s nima pivko a dáváme si cígo. Dodnes mi běhá mráz po zádech, hodně to pro mě znamenalo.
Ve svých článcích často používáš vědecká data. Jak je získáváš?
Mr. José: Něco mám z vlastních testů. Už přes deset let se věnuju testování různých typů osvětlení. Nějaké informace mám z výzkumných programů, na kterých jsem se nějakým způsobem podílel. Nejvíc informací ale získávám se setkávání s odborníky z různých odvětví spojenými s pěstováním. Měl jsem štěstí a během svojí kariéry jsem se spřátelil s opravdovými odborníky. Hodně jezdím na různé konference, kde se dozvídám zajímavé informace a získávám přístup k některým datům, která se běžně moc snadno nedají sehnat.
V současnosti jsou informace prakticky o čemkoli díky internetu mnohem dostupnější než ještě před pár lety. Z velké části se bohužel jedná o rady zavádějící a neodborné, které pěstiteli nejen že nepomohou, ale v extrémním případě může jejich využití vést ke ztrátě rostlin, nebo dokonce k poškození pěstebního vybavení. Je nějaká možnost, jak od sebe odlišit informace kvalitní a odpad?
Mr. José: Pěstitelská fóra mají dlouhou tradici. Podle mě tam můžeš najít spousta užitečných informací nebo zkušeností, ale musíš hledat. Souhlasím s Tebou, že je na netu spousta nesmyslů. Je to jako se vším. Když někdo něco vykresluje jako zázrak, tak je třeba si to nejprve sám vyzkoušet na pár kytkách. Člověk by měl být trochu soudný a informace si aspoň trošku ověřovat.
U toho pěstování je dobré mít alespoň základní znalosti o tom, jak ty rostliny fungují a co potřebují k životu. Já osobně čtu všechny možné knížky i časopisy o pěstování, abych se udržel v obrazu. Někdy na mě ale někdo vychrlí nějakou techniku, která se stala hitem na nějakém známém fóru, a já o ní nevím vůbec nic. Všeobecně jsem ale nedůvěřivý a všechno si raději ověřuju a diskutuju s lidmi, kterým věřím.
Součástí veletrhu Cannafest jsou pravidelně i tvé přednášky, o něž je velký zájem. Mnoho posluchačů se dovnitř ani nedostane. Je možné si je poslechnout i jinde?
Mr. José: To upřímně nevím. Já mám pocit, že všechno se to nahrává. Kde to ale je, netuším. Nicméně začal jsem před pár měsíci dělat Konopný podcast. Dá se najít na všech možných podcastových platformách nebo i na populárním Spotify. Věnuju se tam pěstování, reportážím z veletrhů a konferencí, ale dělám i rozhovory se zajímavými lidmi z konopné branže.
Co je podle tebe při pěstování nejdůležitější?
Mr. José: Kytky, ty jsou nejdůležitější, a proto by se mělo všechno točit kolem nich. S oblibou cituji jedno staré čínské přísloví: „Nejlepší hnojivo je zahradníkův stín.“ Můžete mít pěstírnu za sto miliónů, ale když rostlinám nebude věnovat osobní péči a nebudete jim rozumět, neuspějete.
Co ti rostliny a jejich pěstování dalo do běžného života?
Mr. José: Rostliny obecně mě fascinují nejvíc v jejich raném období, když vyklíčí ze semínka a jsou z nich zdravé sazenice. Ten rapidní vývoj mě fascinuje. Upřímně řečeno, sklizeň je pro mě už taková nutnost. Pěstuju si rád i rajčata, papriky, hrášek – takové ty klasiky. Myslím, že kytky člověka můžou naučit se rozumět tomu jeho vlastnímu bytí. Ony sice nemluví, ale dokážou nám všechno říct. Konopí mi přineslo do běžného života spoustu skvělých přátel a inspirativních lidí. Dalo mi vlastně také práci a v neposlední řadě rodinu. A zážitky, které mi konopí ve všech těchto souvislostech přineslo, bych nechtěl přehazovat v pytlích přes plot.
Je něco, co tě na české konopné scéně opravdu baví?
Mr. José: Baví mě, že se lidi dokážou navzájem podpořit, i když někdy jim to chvilku trvá. Samozřejmě, že jsou tady nějaký strkanice, ale to je normální.
A je něco, co ti na ní vadí?
Mr. José: Nic zásadního. Já bych spíš trochu změnil zákony. Vadí mi, že někteří aktivní lidé z naší konopné scény čelí trestním stíháním nebo jsou dokonce za mřížemi. Za konopí by podle mě nikdo ve vězení být neměl.
Máš v hlavě nějaké další projekty?
Mr. José: Relativně nový projekt je ten Konopný podcast. Mám na to super ohlasy, ale zatím stále buduju základnu posluchačů. Bál jsem se, že mi budou docházet témata, ale mám jich na měsíce dopředu, jen je zpracovat. Pracuji ještě na větším projektu v online prostředí. Léta jsem to zanedbával, tak se tomu chci trochu věnovat. Čtenářům bych doporučil navštívit můj web www.pestovat.cz, kde si mohou zakoupit mé knížky a jsou tam také odkazy na podcast i všechny sociální sítě.
Mr. José píše skvělé články o konopí i pro Časopis Roots. Prohlédni si je ZDE.