Měsíc v ekologii – pravidelně pro vás přinášíme novinky ze světa ekologie a říjen není výjimka, tak se s námi pojďte podívat, co nám říjen přinesl.
12. října, EU
V Praze proběhla celoevropská konference k návrhu nového zákona EU Nature Restoration Law, který představila 22. června Evropská komise. Jeho hlavní myšlenkou je, že ochrana přírody je sice potřebná, ale již nedostatečná. Abychom zvrátili prudké ubývání biodiverzity, je nutné přírodu také obnovovat.
Na pražské konferenci projednávali odborníci z celé EU, jak přesně zajistit obnovu poničených ekosystémů – rašelinišť, řek, mokřadů či lesů. „Musíme vzít přírodu vážně, jako bereme vážně jinou infrastrukturu, na které závisíme,“ popsal nový vztah k přírodě ve své úvodní přednášce na konferenci šéf ochranářské organizace BirdLife Europe Ariel Brunner.
Dodal, že obnova velkých ploch přírody ve skutečnosti nemusí být nákladnou záležitostí a důležitá je hlavně změna pohledu. Důležité také je, aby nešlo pouze o nekonečné diskuze o vytyčení nereálných závazků, ale o skutečnou práci skutečných lidí.
„Pokud se bavíme o zvládání klimatické změny, příroda může být náš nejlepší spojenec,“ tvrdí Brunner. „Potřebujeme akci – a potřebujeme ji hned!“
23. října, Česko
Nejvyšší ocenění v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR získal start-up Myco. Firma z Kyjova vyrábí ekologicky udržitelné obalové materiály (výplně nahrazující např. polystyren) z houbového mycelia. Výhodou těchto materiálů je podle společnosti jejich snadná kompostovatelnost, nenáročnost na výrobu a následné využití například jako hnojivo.
Druhé místo obsadila společnost Wienerberger se solárními panely integrovanými do střechy. Třetí pozici a zároveň i speciální cenu poroty získala středočeská obec Kněžice za energetickou soběstačnost. V obci funguje bioplynová stanice a centrální zásobování teplem s výtopnou na dřevní štěpku a slámu. Z původního počtu 160 projektů vybrala vítěze odborná porota a poté hlasování veřejnosti.
28. října, Země
Program OSN pro životní prostředí (UNEP) vydal novou zprávu, která říká, že pokud svět nezmění přístup k životnímu prostředí, světové klima se do konce století oteplí ve srovnání s předprůmyslovou dobou o 2,8 stupně. Podle ředitelky UNEP Inger Andersenové tak svět směřuje od klimatické krize ke klimatické katastrofě. Různé státy se sice zavázaly k dalšímu zpřísnění svých závazků, ty jsou ale v současné situaci stále příliš nízké. Podle zprávy je nutný rychlejší přechod k nízkoemisní energetice (odklon od fosilních paliv) a lepší přístup k zemědělské půdě.
30. října, Brazílie
V prezidentských volbách těsně zvítězil levicový kandidát Luiz Inácio Lula da Silva. Jedním z témat voleb byl také amazonský prales. Na rozdíl od protikandidáta slíbil Lula jeho maximální ochranu, zabránění dalšímu odlesňování, včetně větších práv pro jeho původní obyvatele. Podle všeho právě amazonští indiáni svými hlasy Lulu podpořili. „Brazílie i celá planeta potřebují, aby Amazonie byla živá a dýchala. Strom, který stojí, je mnohem cennější než ilegálně vytěžené dřevo,“ řekl Lula. Jeho zvolení proto pozitivně přijali ochránci přírody i lidskoprávní organizace z celého světa.