Pravidelně vám přinášíme novinky a události ze světa ekologie. Pojďte se s námi podívat, co xe stalo v listopadu.
14. listopadu, Indonésie
Při příležitosti setkání G20 v Nusa Dua podepsaly Indonésie, Brazílie a Kongo dohodu na společné ochraně původních pralesů, namířené proti jejich dalšímu odlesňování. Na území těchto států se nachází více než polovina původních lesů na Zemi. Přistoupení Brazílie k této dohodě je výsledkem vítězství Luly de Silvy v prezidentské volbě.
Indonésie podepsala navíc také dohody s mezinárodními věřiteli o investicích ve výši 20 miliard dolarů pro přechod k čistým zdrojům energie. Indonésie je čtvrtá nejlidnatější země světa a zároveň třetí největší světový producent uhlí.
14.–17. listopadu, Česká republika
Na českých vysokých školách (MU, UK, JAMU a další) proběhla okupační stávka za klima. Tato akce měla za cíl upozornit na nutnost konat v oblasti změny klimatu a vzdělávat v tomto tématu studenty i pracovníky škol. Požadavky na transformaci a udržitelnost v oblasti energetiky a emisí provázely požadavky na sociální spravedlnost a například důstojné pracovní podmínky pro zaměstnance. Stávka vyvrcholila pochodem za klima v den památky boje studentů za svobodu a demokracii (17. listopad).
7.–20. listopadu, Egypt
V egyptském Šarm aš-Šajchu se konal letošní ročník klimatická konference COP27, které se zúčastnilo na 45 000 účastníků z téměř 200 zemí celého světa, včetně velkých hráčů, jako je EU, USA a Čína.
Při této příležitosti vydala svoji zprávu Světová meteorologická organizace. Její závěry jsou pesimistické: udržet oteplování pod hranicí 1,5 stupně se asi nepodaří (letos je na 1,15 nad předprůmyslovou teplotou), mnohé ledovce roztají, hladina oceánů bude dál stoupat a přijdou další vlny veder i záplav.
„Svět je na cestě do klimatického pekla,“ zhodnotil stav generální tajemník OSN António Guterres. Zároveň nastínil cestu vpřed: „Lidstvo má na výběr: buď spolupracovat, nebo zahynout. Je to buď pakt klimatické solidarity, nebo kolektivní sebevražda.“
Příkladem vládám zemí se snažili jít miliardáři Bill Gates, jehož nadace zřídila fond na podporu drobných farmářů v Africe, a Jeff Bezos, který věnoval 10 miliard dolarů na naplnění cílů konference.
Ta byla ukončena schválením společné deklarace a přijetím dohody na vzniku speciálního fondu pro kompenzace ztrát a škod způsobených změnou klimatu pro zvláště zranitelné (rozvojové) země. Zřízení fondu bylo během konference ostře diskutováno, podporovala jej hlavně Čína, Pákistán a státy G77, naopak zdrženlivě se k němu stavělo USA. Jako první do fondu vložily peníze Dánsko, Skotsko a Belgie.
Závěrečná deklarace je kompromisem mezi požadavky ochránců životního prostředí (a také ambiciózní Evropou) a zástupců průmyslové lobby. Vyzývá k urychlenému snížení emisí skleníkových plynů a potvrzuje také dřívější závazek utlumit spalování uhlí. Text se ale nezmiňuje o konci fosilních zdrojů energií (ropy a zemního plynu), který požadovali aktivisté.
26. listopadu, Kanada
Kanadská vláda zveřejnila svoji první strategii pro přizpůsobení se změnám klimatu. Vše nejdřív konzultovala s menšími správními celky. Investovat hodlá zejména do ochrany před povodněmi, lepšího zabezpečení domů před požáry a ochrany biodiverzity. Strategie počítá s tím, že investice ve výši 1,6 miliardy kanadských dolarů (asi 28 miliard korun) pomůže odvrátit škody za až 15,4 miliardy dolarů.