11. ledna, Kongo
Neznámí ozbrojenci zabili šest strážců národního parku Virunga, který už téměř 100 let chrání populaci gorily horské a který se rozkládá na ploše 7 800 km2. Přidali se tak k dalších dvěma stovkám zabitých strážců tohoto parku. I přes tyto ztráty se parku daří gorily účinně chránit a jejich populace pomalu stoupá.
12. ledna, Česko
Vláda schválila návrh Státní politiky životního prostředí 2030. Návrh zahrnuje strategické a specifické cíle ochrany životního prostředí pro příštích 10 let a vizi udržitelného rozvoje do roku 2050. Prioritami jsou snížení emisí znečišťujících látek a skleníkových plynů a efektivnější využití a lepší recyklaci vody. Podle zástupců ekologických organizací plán ale zůstává neambiciózní a vágní.
20. ledna, USA
Do úřadu amerického prezidenta nastoupil Joe Biden. Hned první den podepsal několik důležitých změn: návrat USA k Pařížské dohodě, pozastavení prodeje koncesí na těžbu zemního plynu a ropy v Arktické národní přírodní rezervaci na Aljašce a stažení povolení pro výstavbu ropovodu Keystone XL. Zavedl také nové požadavky pro federální úřady, které budou nově muset posuzovat dopad svých rozhodnutí na klimatické změny.
Ropovod měl vést přes kmenová území a přes cenné přírodní celky. Podle kritiků ohrožoval např. místní vodní toky. Od roku 2009 proti jeho stavbě protestovalo množství lidí, včetně příslušníků indiánských kmenů a místních farmářů. Prezident Barack Obama ropovodu vystavil stopku, ale minulý prezident Donald Trump svým výnosem jej i přes tyto problémy povolil.
Pařížská dohoda je dohoda z roku 2015 v rámci OSN na omezení produkce skleníkových plynů. Celkem ji ratifikovalo 195 států. Jejím účelem je snížit rizika a dopady změny klimatu, zvýšit schopnost přizpůsobit se nepříznivým dopadům změny klimatu a posilovat odolnost (zvláště v oblasti produkce potravin) vůči těmto změnám. USA jsou jedním z největších znečišťovatelů na světě.
26. ledna, Česko
V parlamentu byl schválen návrh zákona, který zakazuje prodej jednorázových plastů, např. plastových brček, příborů a nádobí. Návrh také stanovuje cíle pro zpětný odběr plastových nápojových obalů. V roce 2025 to má být 77 % hmotnosti obalů uvedených v daném roce na trh nebo do oběhu, v roce 2029 až 90 %.
Foto: shutterstock.com