seedbank -30%

Měsíc v ekologii – březen 2021

17. března, Polsko

18 aktivistů a aktivistek polské pobočky mezinárodní organizace na ochranu přírody Greenpeace vyvěsilo na obřím rypadle v uhelném dole Turów poblíž českých hranic transparenty proti rozšíření těžby. Další den protest ukončili.

Česko v únoru podalo k Soudnímu dvoru Evropské unie žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v tomto hnědouhelném dole. Na důl si stěžují i radnice v sousedním Německu. Kvůli zdejší těžbě zmizelo a stále mizí z českého území obrovské množství vody. Aktivisté touto akcí upozornili také na to, že společnost PGE vlastnící důl i příslušná polská ministerstva „důsledně ignorují prohlubující se klimatickou krizi a nezbytnost zřeknout se uhlí do roku 2030“.

PGE zde usiluje o prodloužení těžby až do roku 2044, přestože s tímto záměrem nesouhlasí obyvatelé Hrádecka a Frýdlantska, zástupci Libereckého kraje ani česká vláda. Po této akci podala společnost PGE stížnost k Evropské komisi na šikanu a zásahy proti suverenitě polských občanů ze strany Česka a Německa.

25. března, Česko

Poslanecká sněmovna v prvním čtení podpořila novelu zákona o myslivosti. Předloha má mimo jiné pomoci bránit škodám způsobeným zvěří na lesních a jiných porostech, a to úpravou počtů spárkaté zvěře. Podle zprávy Hnutí Duha způsobí přemnožená spárkatá zvěř každý rok v lesích škody za miliardy korun.

Nově nebudou mít myslivci povinnost vypracovávat každých 5 let posudky na stavy zvěře a nebudou muset předkládat tzv. markanty (fyzické důkazy o lovu). Papírové výkazy nahradí elektronické.

Podle Asociace soukromého zemědělství ČR, Komory soukromých lesů ČR, Českého svazu ochránců přírody, Pro Silva Bohemica, České společnosti ornitologické, Hnutí DUHA, Spolku vlastníků honebních pozemků a Svazu vlastníků půdy novela neodpovídá dnešním potřebám a nereflektuje současný stav české krajiny. Považují za nutné vypracovat zcela nový myslivecký zákon.

26. března, Ekvádor a Saudská Arábie

Dvě stručné pozitivní zprávy: v Ekvádoru objevil strážce v přírodní rezervaci Galera San Francisco v provincii Esmeraldas na pobřeží Tichého oceánu 90 vajec vážně ohrožené kožatky velké, největší žijící želvy na světě. Jde o třetí nález vajec této želvy v dané provincii za posledních pět let, předchozí snůšky se ale nevylíhly. Hnízdo s vejci je zabezpečené a monitorované.

Druhá zpráva je ze Saudské Arábie, kde kvůli silnému větru uvízlo 47 delfínů na mělčině na břehu Rudého moře v oblasti Umludž na severozápadě země. Bez pomoci by všichni zahynuli. Díky pracovníkům ministerstva životního prostředí, vodohospodářství a zemědělství, příslušníkům pohraniční stráže a civilní obrany i řadě dobrovolníků se 40 z nich podařilo zachránit a vrátit do moře.

27. března, Země

Každým rokem se poslední sobotu v březnu pořádá po celém světě tzv. Hodina Země. Vždy od 20:30 do 21:30 místního času zájemci vypínají nadbytečná světla a elektrické spotřebiče, aby tím podpořili povědomí o možném plýtvání elektrickou energií a změnách klimatu.

Akce je založená Světovým fondem na ochranu přírody (WWF) a nejdelší tradici má v Austrálii (od roku 2007). Od roku 2010 probíhá také v České republice, kde ji koordinuje Ekologický institut Veronica. Letos se u nás k akci přihlásilo 116 měst a obcí, asi 420 jednotlivců a více než 50 firem. Hlavní město Praha spočítalo svoji úsporu během akce na 15 000 kWh a tedy 6,5 tuny emisí CO2.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.