Slunce. K životu jej nezbytně nutně potřebujeme právě kvůli vitamínu D, který si tělo neumí samo syntetizovat. Přijímáme jej ze slunečních UV paprsků kůží přímo do těla. Pokud trávíte většinu času zavření v kanceláři, u počítače nebo v nějaké výrobní hale, pravděpodobně by mohl chybět i vám. Jak to poznáte a k čemu nám vlastně je?
Žijete zdravě?
Nadcházející doba nás nutí více se zaměřovat na to, jak nastartovat imunitu a co ji posílí. Podzimní, upršené počasí obranyschopnosti příliš neprospívá a každý detail může být rozhodující. Vitamín D má v těle nezastupitelnou roli a ovlivňuje až 200 chemických reakcí. Stará se o správnou funkci kardiovaskulárního systému, pomáhá udržovat krevní tlak, podílí se na dostatečné funkci svalů a pevnosti kostí. Protože na vstřebávání vitamínu D závisí také vstřebávání vápníku, množství těchto dvou látek v těle spolu přímou úměrou souvisí.
Prudký úpadek
Současný životní styl vede k tomu, že dostatek vitamínu D díky přijímané potravě má asi jen 1 % Čechů. Přitom potřebnou denní dávku vitamínu D je tělo schopno vytvořit díky asi půlhodinovému pobytu na přímém slunci. Nejvíce chybí bohužel dětem. Asi netráví dost času venku na vzduchu, a když ano, jsou skrz naskrz promazané ochrannými krémy, které vitamín nepropustí. I proto se běžně u nás déčko přidává do potravin (zejména do mléka) uměle, aby byl jeho deficit alespoň nějak doplněn. Jde o tzv. fortifikované potraviny, tedy obohacené. Skutečnou hladinu tohoto vitamínu v těle můžete ale zjistit laboratorním testem za asi 2000 Kč (anebo když jdete darovat krev).
Nepodceňujte příznaky
To, že je déčka málo, sami na sobě poznáte výrazněji nejspíše až po delší době. Dlouhodobý nedostatek způsobuje řídnutí a lámavost kostí zejména u starších lidí, u dětí křivici páteře, krvácivost dásní. V zárodku deficit poznáte oslabenou imunitou a s tím souvisejícími respiračními onemocněními a také depresemi, únavou a nespavostí. Proto také nejvíce chřipkových epidemií přichází na jaře a na podzim, kdy kolísá příjem vitamínu D slunečními paprsky, imunita je nestabilní a na nemoc je zaděláno. Mezi další příznaky patří vypadávání vlasů, pomalé hojení ran a vyšší kazivost zubů.
Kde jej najdeme?
Nejprve je potřeba zmínit, že vitamín D není jen jeden, ale jedná se o komplex tokoferolů. Přesto existují potraviny, díky kterým můžete hladinu déčka významně doplnit. Najdete jej zejména v tučných rybách, jako je makrela nebo tuňák. Babičky věděly, proč do nás denně nutit lžíci rybího oleje. Patří mezi vitamíny rozpustné v tucích, proto je zásadní přijímat jej vždy spolu s nějakým tukem, aby jej tělo dokázalo správně přijmout. Dále se vyskytuje také v hovězích a tresčích játrech, houbách shiitake nebo vaječném žloutku. Komu by se to ale chtělo konzumovat v syrovém stavu…
Pozor na doplňky stravy
Vtip vitamínu D tkví v tom, že tabletami jej doplníte jen sporadicky. Pokud zároveň s tabletou nepozřete i vápník a nějaký tuk (nebo pokud již není součástí tablety, což z marketingového hlediska často není – výroba vyjde levněji a lidé to v nevědomosti stejně koupí), pravděpodobně jej úplně zcela nebudete umět v těle využít. Když už natrefíte na kvalitní formu vitamínu D v tabletách, můžete se jimi naopak snadno předávkovat. Při přijímání déčka ze slunce tělo dokáže jeho výrobu včas zastavit, ale při konzumaci jako doplněk stravy může snadno nastat nadbytek, který pak má za následky kalcifikaci (tedy usazování vápníku) měkkých tkání, jako je srdce nebo ledviny. První příznaky předávkování jsou zvracení, dehydratace a zácpa. Neriskujte. Raději vsaďte na dostatek sluníčka (až vyleze z mraků) a zdravou stravu: ryby, játra, mléko.
“Současný životní styl vede k tomu, že dostatek vitamínu D díky přijímané potravě má asi jen 1 % Čechů”
“Vitamín D není jen jeden, ale jedná se o komplex tokoferolů”
Foto: shutterstock.com