Krásná zem

Hele, přátelé, pojďme si teď nalít trochu čistého vína. Já vím, že jako úpíme pod tím Babišem a musíme být negativní. Ale já vám teď něco přiznám – bez ohledu na tu naši podařenou vládu jde to Česko fakt pekelně nahoru.

V poslední době za mnou furt choděj Katařani a další moji kolegové, kteří strávili dovolenou v Česku. Vloni totiž Qatar Airways zavedly přímý let do Prahy a začaly tuto novou destinaci inzerovat, takže se tam postupně všichni jedou kouknout. A po návratu mi jdou vyprávět, jaký to bylo.

Na začátku jsme, pravda, měli nějaké problémy s taxikáři a těmi hodnými pány, co mým přátelům měnili peníze za běloruské rubly, a tak. O tom už jsem tady psal. Ale to už se pak nikdy neopakovalo. Ba naopak. Dojmy jsou úžasné.

Všichni – ale vážně VŠICHNI – moji kolegové se vrací do práce s tím, že Praha je nejkrásnější město, co v životě viděli. A Česko že je celé jako pohádka. Mnozí byli v Českém Krumlově – o něm říkají, že je “unreal”, neskutečný. Já se vám přiznám, já jako Čech jsem to nikdy ani tak nevnímal, Krumlov mi přišel fajn, ale že bych se z něj svíjel v křečích, to úplně ne. My domácí to bereme jako chleba. Ale na cizince to působí nějak jinak. Jsou z toho fakt vydření. Celé Česko jim připadá jako ráj. Krajina zelená. Město zábavné úplně jako Londýn, ale za mnohem nižší ceny. Jídlo fantastické. Lidi prý přátelští a krásní (já vím, že oni tím myslej ty famózní vysportované postavy a výstřihy našich dívek a žen, ale to je v pohodě, to se taky počítá). Spousta mých známých se hned chce vrátit – a taky do tří měsíců jedou do Prahy znovu, tentokrát třeba s větší rodinou. Zkrátka a dobře, my – i když si to sami nepřiznáváme a často o sobě pochybujeme – ZANECHÁVÁME pozitivní dojem. Říkám vám to znovu, borci – my zanecháváme maximálně pozitivní dojem! Je důležitý to říct a je důležitý to zopakovat, protože my sami se nejradši vidíme v tom nejčernějším světle.

A tím to nekončí. Jestli je něco, v čem se Katařani (a Arabové vůbec) vyznaj, tak je to kšeft. Nekecám vám, každý týden mi některý přijde vykládat, že chce v Praze podnikat. Ten chce tohle, ten zas tamto. Asi tři mi říkali, abych jim pomohl koupit v Praze dům s byty. Činžák nebo i víc. Protože to město má prý budoucnost. A můžete mi věřit, že oni v tomhle nejsou naivní. Před 20–30 lety ti samí chlapi – nebo jejich tátové – kupovali baráky v Londýně. Mají na to nos.

A jestli dovolíte, stejný pocit mám i já. Co je vám do názoru nějakého blbého emigranta, říkáte si. Ale vemte to ode mě právě proto, že navštěvuju Česko jednou za čas a dost jasně vidím ty skokové změny, které vy možná až tak nevnímáte, protože pro vás probíhají v nepostřehnutelných denních krůčcích. To město se hrozně zvedlo a s ním i celá země. Vidím to na domech, na vývěsních štítech, mluvím s lidmi, co podnikají. Projel jsem teď na jaře Ústecko, jižní Moravu – tam je to taky znát, snad ještě víc.

Teď se nesmějte. Víte, že dost cestuju a mám srovnání. Já jsem si jistej, že ještě než budu starej, tak Praha a střední Čechy budou jedním z nejbohatších regionů Evropy. Ony už na papíře jsou, ale za 30 let už to bude nejen na papíře. Do toho kraje se bude dobývat celý svět, na to vsadím boty. Česko má ideální strategickou polohu. Je bezpečné. Je daleko od moře, nějaké stoupání hladin ho neohrozí.

Jestli jižní Evropa kvůli klimatickým změnám vyschne a třeba tady v Zálivu už bude život k nesnesení (tady se vážně kalkuluje, že za 50 let tu budou v létě 70stupňové teploty), tak u nás a v severní Evropě to furt bude relativně příjemná země. Čím dál tím víc lidí ve světě to ví – a obrací oči k Česku.

Všechno, co vám tu říkám, je taky dvojsečný. Ceny nemovitostí jsou už teď ukrutný. Já třeba už pomalu hledám nějaký 4pokojový byt na Praze 6, kvůli škole a kvůli dvěma teenagerům, co budeme mít doma – ty byty stojej takový pálky, že když jsem z ČR odjížděl, tak za tyhle ceny byly pěkný zámečky. Je to a bude to pro nás všechny těžký. Ale myslím, že to půjde dál nahoru a bude to pokračovat, protože z Prahy a okolí se bude stávat jedna z top evropských destinací pro práci a život.

Co vám můžu poradit? Berme to, že jsme se narodili v Česku, jako velkou výhru v loterii. Ale fakt, přátelé, jako sakra velkou výhru v loterii. Jestli to jen trošku politicky uřídíme a nespadneme moc do východní zóny vlivu, tak ta země prostě nezadržitelně vystoupá mezi elitu. Kdo si to jen trochu můžete dovolit, kupte si co nejdřív kousek Prahy nebo Středočeskýho kraje a neprodávejte. Dejte to svým dětem a ty jednou nebudou litovat. To samý s jižní Moravou a dalšími regiony. Tohle si opravdu myslím. Máme to dobrý. Sorry za dlouhý přípis, ale musel jsem to napsat.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

HOBBYGROW – Plagron 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.