happy seeds
Search
Close this search box.
Kotvičník zemní

Kotvičník zemní (Tribulus terrestris)

U nás i v zahraničí se můžete poměrně často setkat s označením rostlinná viagra. Tímto označením je myšlena rostlina, kterou botanici skutečně zařazují mezi přírodní afrodiziaka, tedy byliny, které zvyšují sexuální aktivitu. Tato bylina se od uměle vyrobené viagry v mnohém liší. 

Kotvičník zemní dlouhodobě zvyšuje zájem o sexuální život, a to u obou pohlaví, ale je i svými účinky považován za bylinu léčivou. A to vše je mnohem dostupnější, levnější, s léčivými účinky na tělo a ještě nebyly doposud zaznamenány žádné zdravotní problémy spojené s užíváním této rostlinné viagry. Rostlinnou viagrou je v našem případě myšlena jedna z nejdiskutovanějších bylin – kotvičník zemní. 

Kotvičník zemní

Klinické zkoušky prokázaly, že účinné látky obsažené v kotvičníku podstatně zvyšují pohlavní touhy, směřující k dosažení uspokojení, a také způsobují i výrazné nabytí svalové hmoty na úkor tělesných tuků. Tyto látky zvyšují hladinu testosteronu až o 30 % a u žen výrazně navyšují množství estrogenů. Proto je tato rostlina poměrně žádaná, ale sehnat skutečně kvalitní sušenou nať lze opravdu těžko. 

I když se o kotvičníku mluví často jako o „žhavé“ novince, jedná se o prastarou léčivou bylinu, která byla již dříve považována za účinné afrodiziakum a byla využívána k odstranění mnoha dalších lidských neduhů. Léčebnými účinky byl známý už ve staré Číně, Indii a Mezopotámii. Patří k rodu Tribulus, který zahrnuje asi patnáct druhů. Je rozšířený v Evropě, Asii, Africe i Austrálii. Jeho původ je pravděpodobně z písečných mořských pobřeží Číny a Japonska. Velmi známý je v Indii, Číně a na Srí Lance. V zahraničí je kotvičník pěstován pro farmaceutické účely. Najdeme ho však na všech světadílech, zavlečen je do všech koutů světa.

U nás ve volné přírodě není moc k vidění, ale setkat se s ním můžete na nádražích, kde roste v kolejištích a na náspech. Typickými plochami výskytu kotvičníku jsou suchá místa, stepi, polopouště a písčiny. Daří se mu i na přímořských píscích, pastvinách, u cest, na rumištích a v zahradách. Je to jednoletá bylina s málo větvenou lodyhou, dorůstající délky 10–60 cm. Na ní jsou usazeny listy, které jsou krátce řapíkaté, vstřícné a palistnaté, eliptické nebo podlouhle kopinaté. Kvete pětičetnými květy žluté barvy. Plod kotvičníku je složen z pětice rozložených, bradavičnatých a tvrdých plůdků s dvěma špičatými ostny po stranách. Semena mají vejcovitý tvar a světle hnědou barvu.

Kotvičník zemní a jeho pěstování

Lze jej docela dobře pěstovat a množit i v našich klimatických podmínkách. Jeho růstu se daří ve volných půdách, kde bez menších problémů dozrávají jeho semena, která následně v půdě přezimují a na jaře začnou opět klíčit. Jednou z možností je ponechat bylinu „zplanět“ a pěstovat ji ve volné zemině ze samovýsevů, druhá možnost je jarní předpěstování ze semen. U druhé možnosti je třeba semena máčet několik dní ve vodě, aby klíčila lépe a rovnoměrněji. Vysazené sazenice na zvolené místo rostou poměrně rychle a ve chvíli, kdy výhony dosáhnou délky okolo 5 cm, začínají vykvétat. 

Rostliny můžete ponechat na venkovním stanovišti, co nejdéle počasí dovolí, a to do doby, než začnou první mrazy, potom je vhodné sklidit celé rostliny. K léčebným účelům se využívá především nať, ale je možno využít všech částí byliny. Protože v každé této části byliny je ukryto něco dobrého pro lidský organismus. V případě domácího pěstování můžete tyto části využívat postupně v průběhu růstu kotvičníku. Průběžně odstříhávané listy je možno použít jak na odvar, tak i v čerstvém stavu. K využití jsou i květy, plody nebo semena. 

Na konci vegetačního období se sbírají plody a jejich zralá semena je možno uschovat pro další výsadbu. Při sklizni se vyjme rostlina ze země i s kořenem a suší se zvlášť nať a nečistot zbavený kořen. Usušené části se drtí a je vhodné uchovat je nejlépe v tmavých sklenicích s dobrým uzávěrem a uložené na stinném a suchém místě. Tímto si můžete připravit životabudič, afrodiziakum i lék a mít jej neustále k dispozici. 

Kotvičník obsahuje velké množství rostlinných „anabolických steroidů“, které jsou souhrnně označovány jako fytosteroly. Největší množství fytosterolů je v plodech a v kořenech byliny. A proto se díky velkému obsahu účinných látek využívá celá rostlina. Kotvičník zemní má mimořádně široké spektrum léčivého využití a příznivě zasahuje do mnoha životních funkcí. 

V indické ajurvédské praxi je kotvičník pojmenovaný jako goksura a používán jako afrodiziakum. Již od nepaměti je z kotvičníku připravován čaj pro zvýšení libida a pro zlepšení plodnosti. Působí jako močopudný prostředek, pomáhá při chorobách ledvin a močových cest, rozpouští močové kaménky, brání v zadržování tekutin v těle a snižuje hladinu sodíku. Napomáhá léčit problémy s prostatou, některé druhy močové inkontinence a bolestivé močení, podporuje trávení, tvorbu žaludečních šťáv, působí na tvorbu žluči, léčí a čistí játra, snižuje hladinu tuků v krvi a působí jako výborný pomocník u cukrovky druhého typu. Napomáhá při léčbě dny.

Zlepšuje funkce metabolismu, má vynikající regenerační schopnosti, a to zvláště po těžkých nemocech. U žen zvyšuje množství ženských pohlavních hormonů estrogenů, pomáhá lépe zvládnout období menopauzy, zlepšuje mužskou plodnost a normalizuje krevní srážlivost. Dále tlumí tachykardii, prodlužuje diastolu, zlepšuje krevní oběh, rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak. Napomáhá při léčbě srdeční ischemie, angíny pectoris a působí jako velmi účinné antisklerotikum. Pomáhá léčit ušní šelesty, některé zrakové poruchy a odstraňuje některé druhy závratí. Snižuje vnitřní napětí, zvětšuje objem svalové hmoty na úkor tuků, potlačuje nespavost, deprese, návaly horka a podrážděnost. 

Čaj je velmi dobrým kloktadlem při zánětech dutiny ústní. Při dlouhodobějším užívání kotvičníku je vhodné, stejně jako u užívání většiny bylin, udělat po třech týdnech čtrnáctidenní pauzu. Bylinu můžeme zpracovat do čaje, odvaru, tinktury i prášku. Využití této byliny je opravdu pestré, a pokud postrádáte v životě kvalitní životabudič či jiskru v sexuální oblasti, zkuste tento oblíbený a světu známý kotvičník zemní.

Jestli vás zajímají i jiné bylinky, podívejte se na náš Herbář!

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.
Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.