GROWCITY - F1 sleva 800x100
Search
Close this search box.
Kontryhel žlutozelený

Kontryhel žlutozelený (Alchemilla xanthochlora)

Ženská bylina. Tak by se ve stručnosti dal charakterizovat kontryhel a jeho využití v magii a léčitelství. „Myslím, že pokud pánbůh stvořil nějakou bylinku pro ženy, je to právě kontryhel,“ píše ve své knize bylinkářka Aurélia Dugasová.

K ženskosti navádí už jeho zjev – jeho listy prý připomínají skládanou sukénku. S perlou uprostřed. Tato kapka rosy, která se vytváří v úžlabí každého kontryhelového listu a vždy ráno se třpytí ve slunci, podněcovala fantazii lidí už odnepaměti.

Kontryhel

Kontryhel je nízká vytrvalá rostlina z čeledi růžovitých. Na rozdíl od svých příbuzných ale kvete velmi drobnými žlutozelenými kvítky, kterých si všimne jen pozorný obdivovatel. Nápadnější jsou jeho ledvinovité, devíti až jedenáctilaločné listy, které jsou na spodní straně chlupaté. Horní, lysá strana tvoří už zmíněný pohárek, ve kterém se každé ráno usazuje kapka rosy. Menší kapky někdy uvidíme i po obvodu listu.

V zemi bychom našli dlouhý oddenek, ze kterého vždy na jaře vyraší nejdříve růžice složených lístků, které se brzy rozvijí a vyrovnají. V květnu vyrostou až 30 cm dlouhé lodyhy, na jejichž koncích najdeme klubka drobných, čtyřčetných květů. Po opylení z nich vyrostou malé, v češuli uzavřené nažky.

Je rozšířený od nížin do hor na loukách, pastvinách, travnatých návsích, ve světlých lesích, kolem cest a potoků, studánek a řek. Vyskytuje se téměř v celé Evropě, ve střední a severní Asii a na východě Severní Ameriky. I když vypadá skromně, vyžaduje vlhčí a na živiny bohatší stanoviště.

Druhy Kontryhelu

Kontryhelů je vlastně více (několik desítek) druhů. Nejčastěji můžeme narazit na kontryhel žlutozelený nebo pastvinný, ale všechny druhy jsou vzájemně zaměnitelné a všechny obsahují stejné léčivé látky, proto se někdy souhrnně označují jako kontryhel obecný. Jejich latinské jméno (Alchemilla) je odvozené od alchymistů, kteří doufali, že jim kapky vody, které nazývali „nebeskou rosou“, sesbírané z jejich listů pomohou k získání kamene mudrců.

Nejčastěji používanou částí rostliny jsou listy, které je nejvhodnější sbírat v době květu, tedy od května do září. Léčivá je ale celá kvetoucí nať. Listy i nať je nutné sušit ve stínu a ve slabých vrstvách nebo zavěšené do kytice, aby schnutí probíhalo co nejrychleji, protože rostlina je velmi náchylná k zapaření.

Nať obsahuje 6 – 8 % tříslovin, hořčiny, silice, kyselinu salicylovou, karoten, fosfor, draslík, hořčík, vitamín C a další. Díky kyselině salicylové má podobné účinky jako vrbová kůra nebo aspirin, působí tedy proti horečce, bolestem a zánětům a navíc velmi dobře léčí akné. Na rozdíl od vrbové kůry je ale mnohem slabší a šetrnější a nemusíme se tak bát předávkování.

kontryhel

Jemné a šetrné působení bez vedlejších účinků je kontryhelu vlastní, může se proto pít třeba každý den. Nejvíce jeho účinky ocení ženy, jak už jsem předeslala dříve. Dokáže pomoci se všemi běžnými ženskými problémy: s bolestivou nebo příliš silnou menstruací, zvyšuje pravděpodobnost početí, v těhotenství posiluje dělohu i plod a poté zlepšuje tvorbu a kvalitu mléka, léčí zánět vaječníků a potlačuje příznaky klimakteria – a jako bonus pomáhá při redukčních dietách.

Jeho další účinky už ocení i muži: díky přítomnosti tříslovin a hořčin blokuje rozvoj patogenních organismů v zažívacím traktu, je tedy výborným pomocníkem při různých problémech trávicího ústrojí, jako jsou průjmy, střevní katary a plynatost. Protizánětlivé a hojivé účinky prokazuje při potlačování žaludečních vředů, cukrovky a při poinfarktových stavech a chorobách jater, ledvin a močového měchýře.

Zevně ve formě oplachů je doporučovaný opět jako jemný hojivý, svíravý a desinfekční prostředek, například při zánětech spojivek, bércových a jiných vředech, akné a lupence, na kloktání při paradentóze a při poranění v ústní dutině (např. po extrakci zubu) a výplachu dutin při angíně a vůbec všude tam, kde je nemocná a zanícená kůže nebo sliznice. Další možné zevní využití nálevu je při pohmožděninách, různých poraněních a při svalové slabosti.

Při akutních ženských problémech se doporučuje pít až 3x denně v menším množství čaj v následujícím složení: 5 dílů natě kontryhelu, 2 díly natě řebříčku a 2 díly natě šalvěje. Ihned po odeznění příznaků je třeba opět s pitím přestat. Samotný kontryhelový čaj mohou i delší dobu pít všichni, preventivně třeba i zdraví lidé. Nebo si jej můžou nasbírat a nasekat do pomazánky, polévky, do salátu nebo zeleného smoothie.

Anebo můžete – po vzoru našich starověkých předků, pít kontryhelový čaj pro spojení s Bohyní a její silou. Ženy proto, aby znovu objevily a přijaly svoji zranitelnou ženskost, a muži proto, aby tuto ženskost nalezli, ocenili a chránili.

Přečtěte si také o Outkovce pestré.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 250x300
CALI TRIP - coming soon 2025 400x400

Další články:

Nepřehlédněte: