Cali trip za Growshop.cz 800x100
Search
Close this search box.

Konopí a nepochopitelná setrvačnost nevědomosti a obav

Je to již více jak osm let, co bylo konopí v Česku oficiálně ustanoveno jako lék. Stalo se tak 4. března 2013, kdy byl zákon 50/2013 zařazen do sbírky zákonů našeho státu. Opticky krása. Ve skutečnosti nám to tehdy ale moc nepomohlo.


Postaral se o to Státní úřad pro kontrolu léčiv, který hned v dubnu vydal své OOP (opatření obecné povahy) 04-13, kterým bylo konopí zařazeno mezi pojišťovnou nehrazená léčiva. Jeho cena se tak pohybovala od 250 až po 350 Kč za gram. Od dealera na Václaváku se tehdy dal gram koupit i za 150 Kč. Léčebné konopí se stalo lékem milionářů a miliardářů. Nám ostatním nezbývalo nic jiného, než ho dál pěstovat ilegálně. Dál přestupovat zákony a riskovat vězení.

To se změnilo 9. dubna 2019. Ten den předseda vlády Andrej Babiš, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ředitelka SÚKL Irena Storová nám v osobním rozhovoru ve Strakově akademii slíbili, že cena léčebného konopí klesne na 10 % celkové tržní ceny. To se také stalo a je potvrzeno zákonem 262/2019 Sb. V současné době pacient s příslušným e-receptem za něj v lékárně zaplatí do dvaceti korun za gram.

Proč zde toto vše opět popisuji?

Je to zvláštní, ale na mne se stále obracejí lidé se zdravotními problémy, na které jim běžné léky moc dobře neúčinkují, a tak by chtěli vyzkoušet konopí. Chtějí vědět, na koho se mají obrátit a jestli vůbec smějí něco takového po lékaři chtít. Nedávno se na mne, prostřednictvím své vnučky, obrátila starší paní. Problém klasický. Bolesti zad kvůli poškozeným ploténkám páteře, revma v záprstí a prstech rukou a bolesti kolen. Na radu své lékařky si koupila krém Dolgit.

Postupně na ni vnučka vymačkala a do kůže vetřela celou tubu. Nebylo to k ničemu. Tak to zkusila ještě jednou. Jediným výsledkem bylo, že přišla o více jak 400 Kč. Vnučka tak chtěla vědět, jestli i její babička má nárok na léčebné konopí, jak si má najít lékaře, který jí ho předepíše, a jestli k jeho návštěvě potřebuje doporučení své obvodní lékařky. Ale pak tam byl ještě jeden dotaz, který se mnohým může zdát nesmyslný, který ale pro mnohé, hlavně pak starší lidi, může být zásadní:

„Víte, babička má asi hlavně strach z toho, že si o ní pak paní doktorka bude myslet, že je feťák, který se jen chce dostat k droze.“

Zkusme se tedy na to podívat postupně.

Na léčebné konopí má nárok každý pacient, kterému ho jeho lékař-specialista, s oprávněním k jeho předepisování, předepíše na elektronický recept.

Domnívat se, že lékař, který si k předepisování léčebného konopí musí poměrně komplikovaně opatřit nutný certifikát, pak bude své pacienty od jeho užívání zrazovat a zařadí si je mezi feťáky, je nesmyslné. Lékaři, kteří toto oprávnění mají, vědí, že konopí je velmi účinná a velmi bezpečná léčivá bylina, a právě proto se s ní rozhodli pracovat a svým pacientům ji předepisovat.

K návštěvě lékaře specialisty s oprávněním předepisovat léčebné konopí doporučení obvodního lékaře nepotřebujete. Jejich seznam, včetně jejich specializace, je možné najít na stránkách Státní agentury pro konopí pro léčebné účely (SAKL), a to na adrese www.sakl.cz/pacienti/seznam-lekaru. Je ale jasné, že je potřeba se nejdříve telefonicky domluvit se sestřičkou a objednat se.

Dopředu si je ale také potřeba zjistit, jestli na zdravotní problém, který vás trápí, smí tito lékaři léčebné konopí předepsat. Oficiálně v současné době k tomuto platí toto (vypsáno z údajů SAKL):

Konopí pro léčebné použití je možno použít ke zmírnění příznaků u těchto indikací:

  • Chronická neutišitelná bolest (zejména bolest v souvislosti s onkologickým onemocněním, bolest spojená s degenerativním onemocněním pohybového systému, systémovým onemocněním pojiva a imunopatologickými stavy, neuropatická bolest, bolest při glaukomu).
  • Spasticita a s ní spojená bolest u roztroušené sklerózy nebo při poranění míchy, nebolestivá úporná spasticita zásadním způsobem omezující pohyb a mobilitu nebo dýchání pacienta, mimovolné kinézy způsobené neurologickým onemocněním a další zdravotní komplikace, mající původ v neurologickém onemocnění nebo úrazu páteře s poškozením míchy či úrazu mozku, neurologický třes způsobený Parkinsonovou chorobou a další neurologické potíže dle zvážení ošetřujícího lékaře.
  • Nauzea, zvracení, stimulace apetitu v souvislosti s léčbou onkologického onemocnění nebo s léčbou onemocnění HIV.
  • Gilles de la Tourette syndrom.
  • Povrchová léčba dermatóz a slizničních lézí.

Konopí pro léčebné použití mohou na výše uvedené indikace předepisovat lékaři s těmito specializovanými působnostmi (vypsáno z údajů SAKL):

  • klinická onkologie
  • radiační onkologie
  • neurologie
  • paliativní medicína (léčba nevyléčitelně nemocných pacientů se snahou o výrazné mírnění symptomů jejich nemoci)
  • léčba bolesti
  • revmatologie
  • ortopedie
  • infekční lékařství
  • vnitřní lékařství
  • oftalmologie
  • dermatovenerologie (obor, který se zabývá chorobami kůže a pohlavně přenosných chorob)
  • geriatrie (problematika zdravotního a funkčního stavu ve stáří)
  • psychiatrie

Takže vnučce jsem vysvětlil, že její babička se svými problémy přesně zapadá do pole působnosti jak lékaře zabývajícího se léčbou bolesti, tak i lékařů z oboru revmatologie a geriatrie. Dokonce jsem jí i našel patřičného lékaře v blízkosti jejich bydliště. Jestli se již domluvili, to nevím.

Lékař nám může předepsat až 180 g LK měsíčně. Z toho do 30 g bez schválení revizním lékařem. Stát nás v lékárně bude něco okolo 20 Kč/g. To není mnoho. Z počátku je ale potřeba s ním zacházet velmi opatrně. Pokud bychom to hned z počátku přehnali s velikostí dávky, bude nám až nepředstavitelně špatně. Je fakt, že to pak během dvou hodin odezní. Jenže ten stav po předávkování je tak zlý, že velké množství takto postižených pacientů již má strach v léčbě konopím pokračovat. Vím, o čem mluvím, taky jsem si to zkusil.

V soupisu léků, na stránkách Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL), je možné dohledat druhy do lékáren dodávaného LK, bohužel ale jen od českého výrobce. Jeden je 19 % THC a 0,1 % CBD, druhý pak je 6 % THC a 7,5 % CBD. Potence LK dováženého ze zahraničí nikde uvedena není. Je to škoda.

Závěr

Bylo by dobré si uvědomit, že když my máme zdravotní problém, tak zároveň mají problém i naši blízcí. Mají o nás obavy. To nenapravíme tím, že svůj problém budeme skrývat a budeme se tvářit, že se nic neděje. Jen tím vše posouváme časově dál, kdy to pak bude mnohem horší jak pro nás, tak i pro naše okolí. Nestrkejme hlavu do písku. Nic se tím nevyřeší.

Člověk, který má zdravotní potíže, se tím automaticky nestává méněcenným. Myšlenky, že „pan doktor si o mně bude myslet, že jsem feťák“, jsou nemístné. Do zdravotních problémů se v naprosté většině případů nedostáváme proto, že bychom onemocnět chtěli. Prostě to došlo. A každý rozumný lékař, kterých je zcela určitě naprostá většina, toto velmi dobře ví a podle toho se ke svému pacientovi chová.

My jsme se dostali do problémů a na něj se obracíme jako na odborníka, aby nás toho problému zbavil. Buď zcela, tedy abychom se vyléčili, nebo pokud to možné není, aby alespoň zmírnil naše utrpení. To je i případ mé dcery Martiny. Neexistuje lék, který by ji vyléčil. Je ale lék, který jí umožňuje žít svůj život bez bolestí, křečí a hlubokých depresí. Tím lékem je právě konopí. Na to máme své lékaře. Proto si je ze svého zdravotního pojištění i platíme. Tak proč ten strach?


“Léčebné konopí se stalo lékem milionářů a miliardářů” 

“K návštěvě lékaře specialisty s oprávněním předepisovat léčebné konopí doporučení obvodního lékaře nepotřebujete”

Foto: shutterstock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3
Cali trip za Growshop.cz 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Runtz je kalifornský strain ze západního pobřeží vyhledávaný po celém světě, vyniká brzkým dozráváním ve třetím až čtvrtém zářijovém týdnu.
Vaporizace levandule není jen o relaxaci - je to smyslový zážitek, který kombinuje uklidňující vůni s rituálem vapování.
Purple Punch od Barney´s Farm je dalším příkladem špičkové genetiky západního pobřeží z Kalifornie.