Možná se váš život poslední dobou trochu vychýlil z rovnováhy a celý váš svět ztratil stabilitu. Doba je zkrátka taková všelijaká, takže zachovat si vnitřní harmonii není leckdy snadné. Někdy ale můžete mít skutečně reálný problém s rovnováhou. Pak je tu pro vás jóga, která pomůže najít ztracenou rovnováhu i vnitřní klid.
Udržujte stabilitu a směr
Problém s rovnováhou může být nejen metaforický, ale také reálný. Počínající potíže se projevují bolestmi hlavy, ztuhlým krkem, citlivostí na světlo a hluk a samozřejmě špatným balancem, který způsobuje časté pády dokonce i při sezení u počítače nebo při chůzi. Nejčastěji k problémům dochází po úrazu hlavy nebo páteře, se slábnoucím zrakem nebo také se záněty ucha, ve kterém sídlí centrum pro rovnováhu. Vědci se přitom shodují, že na cíleném posilování rovnováhy by lidé měli pracovat už po překročení věku 30 let, kdy stabilita začíná klesat. A to bez ohledu na pozřené množství alkoholu…
Hlavu vzhůru
Odborníci z americké univerzity zjistili, že ženy, které po šedesátce cvičí jógu alespoň dvakrát týdně, mají pružnější kotníky, větší stabilitu a méně často padají než ženy téhož věku, které jógu necvičí. Rovnováha přitom během cvičení jógy hraje velmi důležitou roli, jejím vědomým ovládáním dokážeme posílit svaly, zlepšit koordinaci a správné držení těla.
Kolébka rovnováhy
Jak na to? Posadíme se na podložku, pokrčíme nohy, rukama se chytíme pod koleny a nadzvedneme kotníky nad zem. Vytvoříme tzv. kolíbku, kterou držíme v pevné pozici především pomocí páteře a břišních svalů. Nádech a s výdechem se zhoupneme kolíbkou zády na podložku a zpět. Můžeme zopakovat pro začátek 3x, tato pozice by neměla být prováděna na sílu, dokud se nám svaly nerozklepou, ale jemně a s rozvahou, aby podpořila centrum rovnováhy. Po třetím provedení položíme chodidla na podložku, dlaněmi obejmeme kotníky a hlavu opřeme o kolena. Několikrát se nadechneme a vydechneme.
Poloha nekonečna
Nyní se položíme na pravý bok a hlavu si podepřeme do dlaně (dlaň by měla hlavu podpírat v místě spánku). Snažte se páteř mít rovně, nehrbit se, zároveň nepřevažovat za zadkem dozadu na podložku. I když se to nezdá, může být tato poloha zprvu více než náročná na rovnováhu. Někdy pomůže mírně zatáhnout břišní svaly a držet tak pozici, abyste se nepřekulili ani dopředu, ani dozadu. Pokrčíme levou nohu a vezmeme palec nohy do ruky. Nohu nyní propneme tak, jak nám to vazy dovolí, netlačíme na sílu, ale co nejvíce se pokusíme nohu narovnat k nebi. Klidně se třikrát nadechneme a vydechneme, než nohu pomalu vrátíme zpět na podložku. Opakujeme na druhém boku.
Pozice stromu
Nakonec se postavíme pro poslední pozici do stoje, do tzv. pozice stromu. Všechny rostliny rostou vzhůru a my budeme kopírovat jejich životní pohyb. Levou nohu si chodidlem zapřeme o pravé koleno, takže stojíme na jedné noze. Páteř udržujeme rovnou, bradu držíme rovně, ani nahoru, ani ne dolů. Spojíme dlaně před hrudí, a zatímco stojíme na jedné noze, s nádechem ruce vytáhneme pomalu nad hlavu až k nebi. Tah paží k nebi pomáhá právě uvědomit si a soustředit se na rovnováhu. S výdechem ruce posuneme zase zpět před hruď. Opakujeme třikrát a pak vystřídáme nohy.
Rovnováha všedního dne
Trénovat stabilitu můžete i při každodenních běžných činnostech. Zkuste stát na jedné noze po celou dobu, co si budete čistit zuby, postupem času i během vyplachování úst vodou. Nebo zkuste při žehlení balancovat na balanční podložce. Uvidíte, jak se vaše držení těla celkově zlepší a nakonec možná najdete větší stabilitu i v životě obecně. Ukazuje se také, že lepší rovnováhu podporuje rovněž délka spánku – lidé, kteří spí déle jak 7 hodin denně, mají až o 40 % nižší riziko pádu. Nepadejte, miřte v životě čistě vzhůru a zapracujte na vlastní stabilitě.
“Problém s rovnováhou může být nejen metaforický, ale také reálný”
Foto: shutterstock.com