Search
Close this search box.

Málokterá rostlina je opředená tolika mýty jako jmelí. Tato magická rostlina upoutávala naše předky zvláštním způsobem života a také tím, že i v zimě zůstává zelená. Možná i proto se stala důležitou součástí vánoční výzdoby. Snítka jmelí zavěšená nad štědrovečerní tabulí má přinést do domu štěstí a zabránit v přístupu zlým duchům.


Jmelí je vidličnatě rozvětvený, stálezelený poloparazitický keřík, dorůstající do kulovitého útvaru, který může mít až 100 cm v průměru. Roste na jehličnatých i listnatých stromech. Jako poloparazit jim ubírá pouze anorganické látky, i to ale může stromy postupně vysát a zničit.

Z krátkého kmínku vyrůstají pravidelně vidličnaté článkovité větve, které jsou v uzlinách rozšířené a snadno se lámou. Ve druhém roce života vyroste první dvojice vstřícných listů a poté se rostlina každým dalším rokem rozrůstá o jeden článek. Podle toho můžeme určit její stáří, které může dosáhnout až 40 let.

Lysé listy, vyrůstající v párech na koncích větévek, jsou přisedlé, podlouhle obvejčité až kopinaté, kožovité a celokrajné. Mohou být dlouhé až 5 cm a široké až 2 cm. Jejich barva závisí na hostitelském stromě – obvykle je žlutozelená, ale třeba forma rostoucí na jedlích bývá sytě zelená.

Jmelí kvete v březnu a dubnu drobnými jednopohlavnými květy, které jsou přisedlé po třech ve vidlanech v rozsochách a na vrcholech větví. Mají žlutavé zbarvení, samičí jsou usazené v mističkovité češuli s okvětím ze 4 nebo 6 lístků. Po opylení se češule změní v lepkavý obal a podílí se na vývoji nepravé, zpočátku zelené, jednosemenné bobule, která dozrává právě v prosinci. Její barva se liší podle území, kde jmelí roste. V Evropě má bílou až nažloutlou barvu, v Asii jsou tyto kuličky žluté, oranžové nebo i červené.

Podle barvy (evropských) bobulí získala rostlina svoje druhové jméno – alba znamená “bílá”. Rodové jméno viscum znamená “lepkavý” a jmelí si je vysloužilo podle vlastnosti látky obsažené v bobulích. Viscotoxin je nejen lepkavý, ale také ve větších dávkách jedovatý. Jedlý je naopak pro ptáky, kteří si na bobulích v zimě pochutnávají (hlavně brkoslav, drozd brávník a pěnice černohlavá). Pomáhají tak rozšiřovat jeho semena, která jsou pro ně nestravitelná. Mimo viscotoxinu rostlina obsahuje také lektiny, cholin (vitamin B8), triterpenické kyseliny a další látky.

Jmelí považovali za magické už staří Keltové. Podle zápisků Plinia staršího druidové o zimním slunovratu sklízeli tuto rostlinu při zvláštním obřadu zlatými srpy. Protože jejich posvátným stromem byl dub, používali nejvíc právě jmelí rostoucí na dubech. I když archeologové dosud nenašli ani jeden zlatý srp, je jisté, že jmelí mělo mezi Kelty, Germány i Slovany pověst velmi mocné rostliny. Možná za to může fakt, že jmelí roste v korunách stromů, tedy v prostoru mezi nebem a zemí. A právě toto pomezí mělo pro naše předky magický význam.

V lidové víře je jmelí spojeno s Vánocemi, také s hojností a štěstím (čím víc má na sobě větévka bobulek, tím lépe) a navíc i s láskou mezi mužem a ženou. Podle různých pověr také chrání před zlými duchy – i přes to, že v mytologických textech má většinou nepříznivou úlohu: staří Germáni věřili, že pomohlo zabít oblíbeného boha Baldra, křesťané zase, že z kmene jmelí byl vyrobený Kristův kříž. Po ukřižování se tak styděl, že se zmenšil až na dnešní velikost a nechává se vyživovat od stromů stejně, jako křesťan žije z krve a těla Kristova.

Jmelí má i léčivou moc. Ve starověku bylo používané na léčení sleziny, epilepsie nebo při mrtvici. Moderní výzkumy prokázaly pozitivní účinky na imunitní reakci proti rakovinným buňkám, u některých typů rakoviny také zpomaluje růst nebo dokonce způsobuje zmenšení nádoru. Výtažky ze jmelí jsou také součástí léčiv proti zánětům nervů a kloubů a nezánětlivým degenerativních onemocnění kloubů (artróz), proti vápenatění tepen, diuretickým obtížím a vysokému krevnímu tlaku. Jeho podání zlepšuje i imunitní reakci u lidí postižených AIDS.

Jak už jsem napsala výše, jmelí je jedovaté, i když tato jedovatost je sporná. Uvádí se, že i 20 bobulí je u zdravého jedince ještě bezpečná dávka. Nebezpečné je hlavně pro malé děti a těhotné ženy, protože může vyvolat děložní stahy. Také zpomaluje pulz, což může být příjemné pro lidi s vysokým, ale nepříjemné pro jedince s nízkým tlakem. V neposlední řadě dráždí sliznici žaludku a střev, a tak může v nejlepším případě vyvolat nevolnost nebo průjem. K samoléčení se proto tato rostlina příliš nedoporučuje.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Growfet 2025 400x400
happy seeds 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

28. až 30. března v industriálním prostoru Nové Zbrojovky odehraje druhý ročník konopného festivalu Growfest, jehož je časopis ROOTS hrdým mediálním partnerem.
Čaj z konopí je tradiční léčivý nápoj známý již tisíce let. Připravuje se na různé způsoby na základě požadovaných účinků.
Možná jsou oblasti, na které jste při snaze být eko zapomněli. Co takhle ekologicky hnojit rostliny?