Seedbank – bigpackz za 990,- 800x100
Search
Close this search box.

Jedeme outdoor NAPLNO!

Klíčení a přesazení

Outdoor sezóna je v plném proudu, nicméně na sázení ještě není zdaleka pozdě a tak jsme si pro vás připravili spoustu tipů, rad, triků a základních informací, které by měl každý outdoorový pěstitel znát. Tyto informace budou rozděleny do více částí, aby byl obsah co nejucelenější, a vy jste tak mohli dokázat outdoorovou sezónu zužitkovat naplno a dosáhnout tak opravdu maximálních výsledků!

V tomto dílu se dočtete jak co nejúspěšněji naklíčit / vyklíčit semena a co s nimi po jejich vyklíčení dále udělat. V příštích si řekneme něco o výběru místa, jak se chránit před zvěří, nemocemi a škůdci. Neopomeneme ani správnou výživu rostlin a to od úplného počátku až ke sklizni. Vše pod tím nejpřirozenějším co pěstitel může mít – sluncem.

Takže jdeme na to a začněme od úplného začátku.

Moření, naklíčení a předpěstování

Existuje mnoho možností jak a kdy začít s klíčením semen. Spousta pěstitelů si předpěstovává rostliny již v dubnu, ovšem pokud nevlastníme světelný zdroj, jako jsou lineární nebo kompaktní zářivky, metalhalidové nebo sodíkové výbojky, LED, LEP nebo CMH osvětlení, měli bychom si uvědomit, že pokud počasí nepřeje a v dubnu nám nebude svítit slunce, můžeme rostlinu docela dost vystresovat již na začátku jejího růstu.

Nemluvě o tom, že pokud rostliny klíčíme pouze na parapetu, okna mohou profukovat a nízká teplota růst rostlin zastaví úplně. Budeme se tedy věnovat hlavně tomu, jak začít a to tou nejúčinnější formou.

Pokud máte doma nakoupená semena, která si chcete dát klíčit, první, co s nimi můžete udělat, je namořit je.

Moření semen

Je to způsob ochrany rostlin proti plísňovým chorobám ještě před jejich vyklíčením. V některých případech na rostlinách, ze kterých jsou odebrána semena, utkví ještě stopové množství choroboplodných zárodků nebo plísní, které se mohou přesunout na semena, a tím nám je v prvopočátku ohrozit. Tomu můžeme díky moření zabránit.

Existují dvě cesty moření – chemické a organické. Jelikož jsme názoru, že chemické moření není pro jiné než průmyslově zpracovávané rostliny použitelné, budeme se zabývat tím organickým.

K organickému/bio moření je dle našeho názoru nejlepší léty prověřený přípravek Polyversum.

Polyversum je fungicidní mikrobiologický přípravek, jehož základním prvkem je mikroskopický houbový organismus Pythium Oligandrum, což je jedna z takzvaných „inteligentních hub“, která dokáže zahubit více než 20 druhů jiných, pro rostliny nebezpečných hub, jako Fusarium, Phytopthora a další, přičemž naváže na kořeny a svým způsobem rostlinu chrání.

Moření s přípravkem Polyversum se provádí opatrným promícháním semen se suchou směsí tohoto přípravku. Semena se tak obalí. Pak je nutné ponechat je minimálně den v naprostém klidu, aby se přípravek na semínka doslova přilepil. Pokud bychom chtěli s ochranou pokračovat, pak je to možné tak, že tento přípravek smícháme a dále aplikujeme zálivkou v raném stádiu růstu. Rostlina si tak vytvoří přirozenou rezistenci proti vyváření sporů patogenů, a také pasivní rezistenci díky zesílení buněčných stěn kořenů.

Naklíčení/vyklíčení semen

Naklíčení semen by měl pěstitel volit jednak podle toho, kolik semen má k dispozici, dále podle místa, které může rostlinám poskytnout a samozřejmě také podle finančních prostředků, které je ochotný do klíčení vložit.

Základem pro správné naklíčení jsou faktory, jako je tma, vlhkost a správná teplota. Dalšími faktory, které klíčení ovlivňují, jsou hodnoty kyselosti/zásaditosti vody či substrátu (pH), počáteční elektrická vodivost živného roztoku či substrátu (EC), případně používání přípravků, které zvyšují procento vyklíčených semen.

Co se týče základních předpokladů pro to, aby rostliny naklíčily/vyklíčily jsou to především tma, teplota a vlhkost.

Semena ze začátku nepotřebují světlo, potřebují hlavně stabilní prostředí, ve kterém by mohla vypustit kořeny. Světlo je tedy třeba řešit až ve chvíli, kdy se na rostlině začnou objevovat první náznaky listů.

Velice důležitou součástí správného klíčení je teplota. Ta by měla být vždy v rozmezí 20 – 25 °C, tedy v pokojové teplotě. Hodně velkým pomocníkem jsou tak vyhřívané podložky, vyhřívané skleníčky, v tom nejlepším případě skleníčky s regulací teploty.

Tohle jsou samozřejmě formy pro ty, kteří to chtějí brát opravdu profesionálně. Takže žádný strach, pro naklíčení vám obvykle stačí dát semena do neprůhledné nádoby, či je nějak zakrýt proti světlu a dát je například na topení, případně do šuplíku.

Teplotu a vlhkost lze měřit teplo/vlhkoměry. Nejlepší jsou teplo/vlhkoměry se zaznamenáváním minimální a maximální teploty. Ta se uloží v přístroji a pěstitel je tak schopen případně změnit podmínky pro klíčení a předpěstování. V případě, že se rozhodne pro klíčení ve vodě, existují také teploměry se sondou do vody, ta pomůže poznat, zda je teplota pro klíčení optimální.

Dalším faktorem je vlhkost – semena by měla být neustále ve vlhkém prostředí, v žádném případě to ale nesmí být „bahno“, protože by mohla uhnít. To platí tedy především pro vyklíčení.

Dalo by se říci, že rozlišujeme mezi naklíčením a vyklíčením. Pokud se jedná o naklíčení, jde nám v první řadě o to, aby semena vypustila kořínek, který lze vidět okem, aniž bychom museli prohrabávat substrát, nebo nějak zasahovat do média. U semen, která vypustí kořínek jako první, se dá očekávat, že budou i v průběhu růstu silná a stabilní.

Naklíčení se používá hlavně v případech, že máme semen více, případně nemáme tolik prostoru, abychom mohli semena klíčit v nějakém médiu nebo substrátu.

Pokud bychom rozlišovali mezi naklíčením/vyklíčením, tak vyklíčení semen by znamenalo, že kořen u rostlin nevidíme, ale očekáváme až první zárodky rostliny, které vykouknou z média nebo zemitého substrátu. Tato metoda je v každém případě pro rostliny přirozenější a v prvních počátcích života rostliny nedochází ke stresu z důvodu nedostatku živin, zaplétání kořenů nebo nedostatečné síle prorazit médium nebo substrát.

Naklíčení ve vodě

Méně známá, přesto používaná metoda pro naklíčení, používaná především v případě velkého počtu semen a velmi oblíbená mezi indoorovými pěstiteli, kteří pěstují v hydroponických nebo aeroponických systémech.

V zásadě jde o to dát semena do vody do neprůhledné nádoby, například filmovky, uložit někde do teplejšího prostředí a čekat než „puknou“ a objeví se kořínek.

Pokud bychom chtěli použít tuto metodu co nejprofesionálněji, je dobré měřit pH. Hodnota pH se dá měřit buď digitálními pH metry, případně méně přesnými, ale daleko levnějšími sadami pro měření pH. Hodnota pH ve vodě by se měla pohybovat pro naklíčení v rozmezí pH 5,3 – 5,6. Ideální teplota pro naklíčení ve vodě bilancuje na hranici 22 – 24 °C.

Regulace pH se provádí buď kyselinami pro snížení, nebo hydroxidy pro zvýšení pH. Je spousta výrobců těchto produktů na úpravu vody, rozlišují se hlavně podle koncentrací a také podle toho, zda je přípravek určen pro růst nebo pro květ.

Hodnota EC, tedy elektrické vodivosti roztoku, by měla být minimální. V absolutní většině případu není voda z kohoutku problém. Elektrická vodivost se měří pomocí EC metrů, které nám signalizují kolik solí (minerálů/živin) je ve vodě. EC metry lze měřit pouze minerální a organomireální hnojiva, která jsou na bázi NPK. Organická hnojiva se vážou na uhlík a jejich koncentraci není možné měřit.

Ve chvíli, kdy se ukáže klíček, je třeba semena vytáhnout aby neshnila. Poté přesadit do média, ve kterém je chceme nechat buď z počátku, nebo celou dobu růst.

Naklíčení na ubrousku

Velice oblíbený a osvědčený způsob naklíčení semen. Vhodný pro použití při naklíčení velkého i menšího množství semen.

Základem této metody je navlhčený ubrousek, neparfemovaný toaletní papír nebo hygienická vatička na odličování.

Více vrstev ubrousku, toaletního papíru nebo vatičku navlhčíme, položíme na něj semena a přikryjeme menší vrstvou, než je ta, na kterou jsme semena položili. Vše potom dáme nejlépe do uzavíratelné nádoby a umístíme buď na topení nebo na jiné tmavé místo v pokojové teplotě, třeba do šuplíku nebo skříně. Pokud jsou semena čerstvá, puknou většinou za jeden až dva dny.

Při této metodě můžeme nechat vypustit klíček, protože se stává jen velice zřídka, že začne uhnívat.

Hlavně je třeba dát pozor na to, aby se při větším počtu semen klíčky nepropletly mezi sebou, mohli bychom je totiž při rozdělování přetrhat. Ubrousky, papír ani vatička by neměly v nádobě plavat, ale být pouze vlhké. Proto je dobré je každodenně kontrolovat, zda mají potřebnou vláhu.

Pokud bychom chtěli tuto metodu hnát do důsledků, použijeme čistou odstátou vodu o teplotě 22 – 24 °C a pH upravíme na hodnotu 5,4 až 5,6. To zvýší pravděpodobnost klíčení. Do vody není třeba nic přidávat.

Poté, co semena vypustí klíček, je nutné zasadit je do substrátu či média, ve kterém je chceme nechat dále růst.

Vyklíčení v rašelinových/kokosových Jiffy tabletách

Asi nejpoužívanější a nejzaručenější způsob pro vyklíčení semen.

Jiffy, nebo také „puk“ je slisovaná tableta rašeliny, popřípadě kokosu. Tato tableta není drahá, jeden kus stojí kolem 3,50,-, takže pokud nepěstujete enormní množství rostlin, může si ji dovolit každý a s výsledky bude také většina pěstitelů, kteří mají v plánu sázet do zemitého nebo kokosového substrátu, zaručeně spokojena.

Použití této tablety je velice jednoduché. Naplníme misku vodou, do ní vložíme tablety vyznačenou dírkou, která je v nich, směrem nahoru. Zhruba po 10 minutách tableta nasaje vodu a „vyběhne“ do výšky cca 5 cm. Nasátý kořenáček z misky vyndáme, vrchní část uchopíme palcem, spodní ukazováčkem, vymačkáme z ní přebytečnou vodu (cca 30 %) a vytvarujeme z ní kořenáček. Rašelina, či kokos v tomto kořenáčku je obalena v bílé „látce“, která ji drží pospolu. Tu v žádném případě nesundáváme – kořeny ji bez sebemenších problémů prorostou. Poté, co máme vytvořený kořenáček si vezmeme špejli nebo párátko a uděláme do jeho středu dírku o hloubce 0,5 – 1 cm. Do této dírky opatrně vložíme semeno a lehce přihrábneme vrchní vrstvu, aby bylo semeno zakryto.

Dá se říci, že je jedno, jakou stranou semeno do tablety vložíme – gravitace už klíčku poradí cestu.

Je také možné tabletu hned ze startu „napufrovat“. Proces pufrování znamená, že do média, v tomto případě rašeliny nebo kokosu, přidáme hned ze začátku živiny na podporu klíčivosti či kořenový stimulátor, to vše s upraveným pH. Vše ale v nepatrném množství, abychom začínající kořínky nespálili.

V případě, že máte kořenový stimulátor na bázi NPK (dusík, fosfor, draslík), opravdu přidejte jen nepatrné množství, případně se o jeho použití při tzv. pufrování poraďte se svým growshopem.

Poté, co budou semena do Jiffy zasazena, je nejlepší umístit je do miniskleníčku, přiklopit víko a zajistit co nejstabilnější klima. Pokud má váš skleníček uzavírací průduchy, uzavřete je také. Pokud vlastníte rozprašovač, postříkejte víko, abyste zmaximalizovali vlhkost uvnitř skleníčku. Tento skleníček není nutné dávat do tmy. Semena už jsou sama o sobě ve tmě a tak je nejlepší držet je při pokojové teplotě se stabilním klima.

Kořenáčky z Jiffy tablet kontrolujte, aby nevyschly, ale zároveň nebyly kompletně přemáčeny vodou. Nejlepším způsobem zalévání těchto kořenáčků je použití stříkačky, pipety či rozprašovače – díky tomuto zalévání není možné, aby semena vyplavala na povrch.

Ve chvíli, kdy z tablet vyrostou rostlinky, nechte je tam až do doby, než se objeví první kořínky, které prorostou tímto kořenáčkem. V této fázi je celý kořenáček připraven k zasazení do substrátu.

Tato varianta je skvělá v tom, že materiál obalu Jiffy tablety i rašelina/kokos časem degradují a kompletně se v zemině rozpustí. Jedná se o přírodní materiál, který je ekologický, a tak se vám nestane, že byste v dalších letech našli zbytky těchto kořenáčků na své zahrádce.

Vyklíčení v rockwoolových (RW) kostkách

Tento způsob bychom doporučili těm, kteří mají větší množství semen a chtějí uspořit místo.

Rockwool, neboli skelná vata, je inertní médium, využívané především pro hydroponické a aeroponické pěstování. Na rozdíl od rockwoolu, který se používá pro zateplení domů, má tento materiál „měkčí“ strukturu a tudíž není pro kořeny náročné se přes něj dostat. Největším a světově nejznámějším výrobcem RW kostek pro zahradnické účely je firma Grodan. RW je inertní, což znamená, že bez pufrování neobsahuje živiny a je u něj dobré regulovat pH.

Tyto kostky, případně válečky, se vyrábějí v mnoha velikostech, přičemž pro výsadbu jsou nejvhodnější velikosti 2,5 x 2,5 cm a 4 x 4 cm. Jsou velice úsporné, co se týče místa, díky plastovým sadbovačům, do kterých je možné kostky umístit. Díky těmto sadbovačům je jak manipulace a převoz, tak závlaha velice snadnou záležitostí. Mají vysokou savost, takže závlaha kostek probíhá především tak, že celý sadbovač i s kostkami ponoříme na pár minut do vody a kostky už si potřebnou vláhu natáhnou samy.

Práce s RW kostkami také není složitá. Kostku naložíme do odstáté vody a necháme ji tam minimálně 1 hodinu. V některých zdrojích se píše, že kostky by měly být naloženy ve vodě alespoň 24 hodin, což ale praktické zkušenosti nepotvrdily. Takto naložené kostky jsou pak velice jemné, vláčné a mají daleko větší pravděpodobnost, že jejich povrch obroste zelenou řasou. Pokud nevlastníte vzduchovou pumpu, doporučujeme tedy následující.

Osvědčeným způsobem, jak s kostkou pracovat je naložit ji na 1 – 2 hodiny do vody s upraveným pH na 5,5 – 5,8 (u tohoto média je více než u ostatních důležité pH vody předem upravit). Poté kostku vyndáme a po obvodu ji pomačkáme, abychom lehce narušili její pevnou strukturu a vymačkali přebytečnou vodu (cca 30 %). Kostku pak uložíme do sadbovače – nejlepším způsobem, jak kostky do sadbovačů vkládat je ob jedno políčko, jako šachovnice, tedy každou druhou dírku v sadbovači. Je to jednak z důvodu lepšího přísunu vzduchu pro kořeny, ale také pro lepší následnou manipulaci a kontrolu.

Když máme všechny vlhké kostky umístěny v sadbovači, vezmeme si párátko nebo špejli a uděláme do nich dírky o hloubce 0,5 – 1 cm. Do této dírky vložíme semínko. Z rohu kostky buď utrhneme kousek vaty a dírku shora přikryjeme, nebo vrch kostičky lehce sjedeme nehtem a dírku přikryjeme tak, aby se k semenu nedostalo světlo.

Poté je nejlepší celý sadbovač s kostkami umístit do pařníku, miniskleníčku, postříkat víko postřikovačem s vodou a nechat ve stabilním prostředí o pokojové teplotě.

Každé dva dny kostky kontrolujte – nikdy nesmí vyschnout! V případě, že by začaly vysychat, si nachystejte misku nebo vaničku s vodou a do ní sadbovač ponořte. Po pár minutách ho jen vytáhněte a vložte zpátky do skleníčku. Ideální pro zavlažování kostek jsou skleníčky, které mají zvýšené dno. V tomto případě sadbovač ze skleníku vyjměte, do dna skleníčku nalejte vodu a sadbovač do něj vložte. Po pár minutách ho zase vyndejte, vodu vylejte pryč a sadbovač vraťte dovnitř.

Vyklíčení v pufrovaných kostkách Root Riot, ROOT!T

Způsob sázeni do těchto kostek se nijak moc neliší od způsobu sázení do RW. Hlavním rozdílem mezi těmito kostkami a RW je ten, že jsou tyto kostky již navlhčené a předpufrované. Jsou naplněny kořenovým hormonem v závislosti na značce – u Root je to Clonex a u ROOT!T je to ROOT!T gel. Tyto kostky se používají převážně pro řízkování, ale je možné do nich sázet i semena.

Ačkoliv se kostka může na první pohled zdát vlhká, je určitě lepší ji na malou chvíli ponořit do vody, lehce zmáčknout mezi prsty aby nasála vody, a poté uložit do sadbovače. Zalévání probíhá stejně jako u RW kostek, jen s tím rozdílem, že není do vody potřeba přidávat jakékoliv kořenové stimulátory, či hormony.

Vyklíčení zasazením do substrátu

Asi nejběžnější způsob zasazení semen. Semínko stačí pouze vložit do substrátu do hloubky cca 0,5 – 1 cm a čekat na vyklíčení. Výhodou tohoto způsobu sázení je jednoduchost a minimální stres pro rostliny díky tomu, že nejsou přesazeny. V každém případě radíme semena nejprve zasadit do malých květináčů a poté postupně přesazovat – v případě, že bychom semena zasadili rovnou do velkého květináče, by se stalo, že kořeny by kompletně vyplnili prostor květináče už v období růstu, vývoj kořenového systému by se zastavil a rostlina by v období květu nedávala plnou energii do vývoje květů.

Na zasazení semen přímo do substrátu se používají substráty s označením light mix, případně seed mix.

Velice dobrou záležitostí pro výsadbu jsou rašelinové kořenáčky. Pokud je rašelinový kořenáček stále vlhký, kořeny prorostou skrz a je tak možné celý kořenáček přesadit na políčko nebo do květináče. Rašelina, ze které je kořenáček vyroben za čas degraduje a v zemi se rozpadne, takže opět velice ekologický způsob pěstování.

A co když stále neklíčí?

Pokud jste se řídili radami a semena stále neklíčí, nevěšte hlavu, není ještě vše ztraceno. Možností je přidání pár kapek peroxidu vodíku (H2O2) do sklenice s vodou a ponechání těchto semen ve sklenici přes noc. Peroxid vodíku je jednak vysoce agresivní, takže dokáže změkčit semennou slupku, tím napomoci kořenu dostat se ven, a také vodu provzdušňuje.

Pokud do vody peroxid přidáte, necháte semena ve vodě a tmě přes noc, zasaďte je potom rovnou do Jiffy tablet, případně do substrátu a v posledním případě zkuste naklíčení pomocí ubrousku. V mnoha případech se stává, že semena ještě dokáží puknout a kořeny se proderou ven. Mějte ale na paměti, že tyto rostliny nejspíše nebudou ty nejsilnější, takže doporučujeme si je před vysazením ven označit a nechat jim spíše horší místo, než to, které si necháváte pro své favoritní rostliny.

jiffy
Jiffy – před a po namočení
seminka
Semínka s čerstvými klíčky
rockwool
Kořeny vyrůstající z rockwoolové kostky

 

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 250x300
weedshop 250x300

Další články:

Nepřehlédněte:

Barney's Farm už léta pořádá jakousi přehlídku hvězdných strainů, kde se jeden megahybrid staví vedle druhého. Jedním z novějších je Sour Strawberry