Jedeme outdoor NAPLNO!

2. část – Příprava políčka, výsadba a první výživa

Pokud jste se řídili podle poslední části tohoto seriálu (vyklíčení a přesazení), nejspíš už máte vzrostlejší rostliny, které bude potřeba vysadit ven. Jaké ale v této chvíli máme možnosti? Je jich více, takže nejlepší bude začít u toho, v čem by měli rostliny růst a kde je výsadbu rostlin možné provádět.

Pomineme-li všechny specifické rostliny jako kaktusy, orchideje a další, zůstanou nám rostliny jednoleté (sází se na jaře a sklízí na podzim), které jsou k pěstování nejběžnější – budeme se tedy zabývat hlavně jimi.

Pro takové rostliny jsou nejdůležitějšími faktory hlavně slunce, dobrá půda a živiny. Předpokladem je tak prosluněné léto a nějaká ta práce – nic totiž není zadarmo.

Co se týče slunce, je vždy dobrá trocha pozorování – klidně i celodenního, případně použití kompasu, aby bylo jasné, kde slunce vychází a kde zapadá. Čím více slunce, tím větší rostliny a samozřejmě pěknější a plnější květy. Nejvíce slunce rostliny dostávají na jižních svazích, odkud je s nimi slunce od východu až do západu. Tedy v případě, že jim nic nestíní.

Pokud už jsme si nějaké to místečko vyhlédli, je dobré vypozorovat, jaká je v místě pro rostliny půda. Pokud se rozhodneme sadit do půdy, která je na místě, aniž bychom ji něčím „vylepšili“ či provzdušnili, měli bychom své místečko alespoň pořádně prokypřit a to co nejdůkladněji a nejhlouběji – co má rostlina dole, bude mít nejspíše i nahoře, tedy hlavně co se velikosti týče. Více prostoru pro kořeny znamená vyvinutější kořenovou soustavu, která bude schopna přijímat více živin. Dobře prokypřená půda bez velkých kusů zeminy zase napomáhá kořenům dobře se vyvíjet. V každém případě sázení do půdy bez jakýchkoliv úprav má svá omezení a úskalí, ale to poznáte sami níže.

Jestliže jste se rozhodli jet svůj outdoor „NAPLNO“, je obrovská spousta možností, jak docílit toho, aby byly rostliny co nejlépe vyživeny hned ze startu a dohnojovány jen občasně, což by vám mohlo ušetřit spoustu práce. Nebudu vám ale nic nalhávat – pravidelná péče o rostliny je hlavním stavebním kamenem úspěchu a dobré sklizně.

Jak už bylo řečeno, možností je hodně a záleží pouze na schopnostech každého z vás. Pokud máte hodně volného času, přístup k organickému materiálu a nechcete do výsadby investovat peníze, možná se vám bude hodit následující:

  1. Vykopejte díru nebo záhon, nejlépe alespoň metr hlubokou.
  1. Na dno položte slámu. Její postupná degradace uvolňuje dusík, který je vhodný zejména pro růstovou fázi rostliny – ten v pozdější fázi obohatí i spodní vrstvy zeminy.
  1. Nad slámu přidejte vrstvu zeminy (černozem) smíchanou s kompostem, případně také s kobylinci v poměru 3:1.
  1. Do mezivrstvy dejte lehkou vrstvu kopřiv a celé zasypte opět černozemí s doplňky v poměru 5:1 (abyste rostliny hned ze začátku nepřehnojili).

Takový mix by vám měl hned ze startu pekelně nastartovat rostliny do růstu (o doplňcích na květ si povíme v dalších dílech). Opravdu, takový mix leccos dokáže a někdy je až s údivem, jak bujně rostliny rostou.

Další možností je vyživení a provzdušnění substrátu, který lze koupit běžně v zahradnictví. Vždy vyhledávejte spíše takový, který má hodnotu pH v rozmezí 5,5 – 7, nejlépe však 5,8 – 6,5. Takový substrát je sám o sobě určitě již o nějakou složku vyživen, možná i provzdušněn, není ale nikdy na škodu ho ještě trochu provzdušnit a to buď perlitem, případně kokosovým vláknem a to v poměru: 1 díl perlitu či kokosu na 2 díly zeminy. Pokud bychom ho chtěli obohatit o další živiny, můžeme pořídit tzv. vermikompost (trus žížal), guano (netopýří trus), případně použít něco z předchozí směsi (kompost, koňský hnůj). Pokud budete tyto doplňky kupovat, určitě se nejprve podívejte na dávkování, někdy jsou koncentrace opravdu velké, tak bych vám nerad dával špatnou radu, jakým poměrem tyto doplňky míchat.

Pokud se vám takové možnosti nenaskýtají, bude pro vás nejspíše nejlepší zajít do specializovaného zahradnictví neboli growshopu, který nabízí mnohem sofistikovanější řešení, které ovšem něco stojí – ale to práce přece taky, že ano. A ne jen tak někdo má tu chuť, čas a vůbec vztah k tomu, aby se hrabal v koňském trusu, případně vozil černozem kdesi od sousedů nebo chodil od zahradnictví k zahradnictví, abys nalezl, co potřebuje.

Při návštěvě growshopu je třeba prvně si uvědomit, co vlastně potřebujete a co od toho očekáváte. V nabídce je totiž celá řada substrátů, které se hodí pro to, či ono. Jsou to tzv. Light mixy a předhnojené substráty (top mixy, all mixy, special mixy a další). Většina z nich už perlit pro provzdušnění obsahuje – i když ne tolik, kolik by ho tam být mohlo. Nebojte se ho tam proto případně dále dodat – v nabídce ho určitě naleznete. Další možností je kokos – ten ale sám o sobě pro pěstování outdoor není moc vhodný, protože je inertní (neobsahuje žádné živiny) a také dost vysychá, ovšem dá se použít jako další položka do vašeho speciálního mixu.

Pokud se rozhodnete pro první zmiňovaný – light mix, rozhodujete se pro lehce předhnojený substrát. Ten je dobré začít přihnojovat tekutými, práškovými či pevnými hnojivy po prvním týdnu. Tyto substráty se nejvíce hodí těm, kteří se rozhodnou použít dále hnojiva a mají k rostlinám pravidelný přístup. Předhnojené substráty na druhou stranu poskytují rostlinám výživu na prvních několik týdnů – základem jejich výživy jsou buďto organické doplňky jako výše zmiňované Guano nebo vermikompost, případně také další složky nebo minerální směsi. Takový substrát je třeba hnojit opatrně, aby nedošlo k přehnojení.

Tímto se pozvolna dostáváme k umístění vašeho políčka, případně květináče a zasazení rostliny v něm.

Šťastnějších z vás mají k dispozici zahradu. Ta nabízí vícero možností, kde a jak rostliny umístit a tak záleží pouze na dispozicích, které zahrada má. Jak už bylo řečeno výše, prvořadé je slunce – čím více, tím lépe. Také je dobré vyvarovat se místům, kde jsou zdi – ty do sebe nasávají vzdušnou vlhkost a zvyšují procento napadení plísně. Takže jestli je ve vašich silách umístit rostliny dále od kamenného plotu či zdi, rozhodně tak učiňte.

Jestliže je vašim cílem, zasadit rostliny do díry nebo záhonu, připravte se na opravdu vysoký vzrůst. Ideálním místem pro jejich výsadbu je v případě, že vlastníte kompost, vysadit rostliny někde v prostorech pod ním – dosáhnete tak stálé výživy rostlin, neboť při každém dešti budou organické živiny z tohoto kompostu stékat k rostlinám. Ovšem to má také jistá úskalí, jako jsou larvy nejrůznějšího charakteru a slimáci.

Na slimáky opravdu pozor, pokud své rostliny dostatečně nehlídáte, slimáci si na nich velice rádi smlsnou. V tomto případě je dobré použít některý z ochranných prostředků jako je Vanish (modré granulky – žádný prací prostředek 🙂 ), skořápky od vajec (které mimochodem dokáží rostlinám poskytnout vápník), piliny kolem stonku nebo zakopané rozříznuté plechovky s pivem – slimáci se v něm pak s oblibou koupou, a to do doby, než se utopí.

Jestliže jste se rozhodli zakoupit si substrát a plánujete výživu sami, mám pro vás malý tip:

– Vezměte černý plastový pytel na odpadky (pevný, aby se neprotrhnul) o objemu alespoň 50 litrů. Do spodní části udělejte nožem pár drenážních děr a vysypejte ho substrátem. Takto naplněný pytel poté umístěte do předem vykopané díry a okraje pytle srolujte. Tím docílíte toho, že budete živit pouze vlastní rostliny a hnojiva se vám v substrátu udrží podstatně déle. Další obrovskou výhodou je, že svými hnojivy nebudete živit žádný plevel, který by se vám do vaší vykopané díry s určitostí dostal. Ohnuté rohy také představují překážku pro slimáky, kteří při dobrém provedení tuto plastikovou hradbu nepřelezou.

V případě, že se vám sázení do plastikového pytle nezdá, můžete zasadit také do plastových nebo textilních květináčů.

První zmíněné jsou klasika, která je dostupná leckde, takže tím hlavním o co v tomto případě jde, je jeho velikost. Určité rostliny potřebují určitý prostor pro kořeny, a čím více dáte rostlinám prostoru pro tvorbu kořenové soustavy, tím větší a silnější rostliny můžete očekávat. Dalo by se říci, že pro rostlinu, která je venku přes celé léto, je minimální množství zeminy kolem 15 litrů. Podstatnou nevýhodou plastových květináčů je však jejich nestabilita – pokud máte větší rostliny, do kterých se opře vítr, je pravděpodobné, že se vyvrátí a v nejhorším případě zlomí.

Možností číslo dvě jsou květináče textilní, které už nějakou dobu nejsou na trhu se zahradnickými potřebami žádnou novinkou. Textilní květináče mají tu výhodu, že skrz jejich látku proudí vzduch, který se dostává ke kořenům. Kořeny tak rostou daleko rychleji, což je znát na rostlině, která se chová obdobně. Větší textilní květináče jsou také stabilnější než ty plastikové, což snižuje riziko převrácení. Co se týče nevýhod, jedna určitě stojí za zmínku, a tou je vysychání – je logické, že čím více se dostane vzduchu k substrátu, tím rychleji vyschne, proto pokud zvažujete pěstování v textilních květináčích, připravte se na častější zalévání.

Pěstování ve sklenících je kapitola možná sama o sobě, má totiž spoustu svých kladů, ale také záporů. Ve sklenících je vždy větší vlhkost než venku, proto rostliny rostou o poznání rychleji. Tato výhoda se změní v nevýhodu s příchodem podzimu, kdy rostliny nedostávají tolik slunce, jako vlhkosti. To je počátkem jedné velké nepříjemnosti a tou jsou plísně. Pokud vysadíte rostliny do skleníku příliš brzy, rostliny v něm přerostou. Plný skleník může sice na oko vypadat krásně, ovšem výsledky nejsou nikdy nic moc. Pokud rostliny neohýbáte, nezaštipujete a dále s nimi nijak nepracujete, začnou se plazit po sklech skleníku, kde se kondenzuje voda – což je opět počátek nástupu plísně. Velké rostliny mají velké listy, které by mohly zamezit přísunu světla ke květům a tak nebudou moci dosáhnout svého plného potenciálu. Navzdory tomu, pokud rostliny vysadíte v pravý čas – u jednoletých se doporučuje nejdříve v polovině ale spíše na konci června, dosáhnete maximalizace svého snažení a rostliny se tak budou vyvíjet velice podobně jako při pěstování indoor, takže budou mít velké, plné květy a celkový pohled na ně bude slast pro oko. Samozřejmě nesmíte zapomenout na dobrou půdu, o které jsem se zmínil výše a také přihnojování, ke kterému se pozvolna dostaneme.

Co se týče skleníků, můžete také očekávat velmi vysoké teploty, které by rostlinám nemusely být příjemné, takže pokud můžu doporučit, určitě se zamyslete nad cirkulačním ventilátorem, který by do skleníku vháněl vzduch a tím rostliny chladil. Lepší cirkulace vzduchu také pomáhá posilovat stonky a preventivně napomáhá před tvorbou plísně.

Chcete-li své pěstitelské počínání hnát do důsledků, rozhodně doporučuji zamyslet se nad automatickým zavlažováním kapénkovou závlahou (drip systém). Pravidelný přísun vody neskutečně napomáhá tomu, aby se rostlina vyvíjela bez stresu a mohla tak vytvořit krásné květy.

Další velice oblíbenou variantou venkovního pěstování je pěstování na balkóně. Vezmeme-li v úvahu, že se k rostlinám dostanete častěji, na rostliny bude celodenně pražit slunce a že bydlíte ve vyšším patře, máte téměř vyhráno. Důležité je ovšem nezapomenout na to, kolik rostliny mohou dorůst do výšky, proto si pečlivě promyslete, kdy rostliny zasadíte a jaký počet se vám na balkón vejde, aniž by si navzájem stínily. Pokud budou rostliny velké a budou mít mnoho listů, je velice dobře možné, že se neprosvítí jejich květy a vy tak budete mít sice krásné, velké a zdravé rostliny, na kterých ovšem nic moc nepokvete.

Pokud se vás ani jedno z výše uvedených míst netýká a nedisponujete zahradou, skleníkem ani balkónem a přesto si chcete svou oblíbenou rostlinu vypěstovat, nezbývá vám než sebrat odvahu, rýč a začít pěstovat tzv. Guerilla outdoor – tedy pěstování na veřejném místě.

Pro tato místa jsou vhodná pole, lesy, lesní školky nebo jiná místa, která jsou z dosahu lidí a zvěře.

Co se týče polí, vybírejte vždy taková místa, kde se svažuje voda – rokliny, paseky mezi poli. To vám zajistí neustálou vláhu. Na polích je většinou také poměrně kvalitní a vyživená zemina, proto se nebojte tuto zeminu smíchat s tou, kterou si případně na políčko donesete. Oblíbené je také pěstování v kukuřičném poli, kde kukuřice dorůstá velkých výšek a rostliny kryje. Ovšem je třeba vědět, zda se bude kukuřice sklízet pro zrno, či se nechá ladem, aby oživila půdu. Kukuřice na zrno se totiž sklízí velice časně, většinou v září.

Co se týká lesů, tam si dávejte opravdu pozor na kvalitu zeminy. Většinou je příliš kyselá, aby v ní jednoleté rostliny přežily nebo něco vyplodily. Proto si do lesů vždy noste zeminu vlastní. V každém případě je v lesích vždy nějaký prostor pro to, abyste rostliny skryli před někým, kdo by si chtěl na plodech vaší práce také pochutnat. Okolní prostředí v lesích přímo vybízí k tomu, abyste si ho uzpůsobili podle sebe, chce to jen čas a nějaké to kreativní myšlení.

Poslední možností, o které si dnes řekneme, je hodně opomíjené pěstování na stromech. Jestliže v sobě nosíte ducha stromolezce a nějaká námaha vás nezastaví, je pro vás tohle místo ideální. Vyhlížejte pevné větve, které se pod vámi nezlobí a stromy na které svítí celodenně slunce. Pro závlahu budete muset absolvovat buď strastiplnou cestu skrz korunu stromu, případně si budete muset pořídit tzv. Zavlažovací knoty, které si z kanystru, který umístíte nad úroveň rostlin, natáhnou vláhu samy.

Lesy, pole i stromy skýtají velikou hrozbu a tou je divoká zvěř. Pokud se objevíte na svém místečku, zvířata to registrují. Chvíli se tam neukážou, neboť cítí pach člověka a mají strach. V každém případě ale vědí, že se tam něco děje a rozhodně se na místo přijdou podívat. Proto doporučuji ochranu ve formě tělesného pachu – propocené triko, ponožky, lidská moč, vlasy, případně psí chlupy, to vše dokáže alespoň na nějaký čas udržet zvěř od vašeho políčka. Pokud nemáte hluboko do kapsy, existuje ještě jedna varianta a tou je produkt zvaný Hukinol. Tento produkt je možné zakoupit v potřebách pro myslivost a jedná se o koncentrát lidského potu. Pach Hukinolu je opravdu neuvěřitelný a někomu z vás může také pěkně pohnout s žaludkem. Aplikuje se buďto pokapáním na kus látky, případně vstříknutím injekční stříkačkou do montážní pěny. Jedná se o zaručenou ochranu proti zvěři. To ovšem neplatí o myslivcích, ti tento pach velmi dobře znají a dokáži tak políčko vypozorovat. Nemluvě o tom, že pokud kolem políčka vedly stezky zvěře, které přestanou být z tohoto důvodu zvěří využívány, všimnou si toho také.

Ať už se rozhodnete zasadit rostliny kdekoliv, dodržujte mezi nimi potřebné rozestupy. Pokud nemá rostlina prostor, roste do výšky. Dobře prosvětlené rostliny dokáží plodit ve všech svých částech, a pokud jsou rozestupy mezi rostlinami dostatečné a listy rostlin se navzájem nedotýkají, opět se snižuje riziko plísně.

Ve chvílích, kdy vysadíte rostliny ven, je dobré se také myslet na to, zda rostliny chcete později dále tvarovat případně zaštípnout. Pokud chcete rostliny zaštípnout, čím dříve to uděláte, tím lépe. Pokud byste rostliny zastříhávali těsně před nástupem květu, nebudou schopny nechat vyrůst dost silné větve na to, aby unesly velké květy, proto zastříhávejte co nejdříve je to možné a před nástupem květu se toho vyvarujte.

Poslední částí tohoto článku je výživa. Pokud mohu poradit, rostliny vyživujte i v případě, že máte předvyživený substrát. Dodáte tak rostlinám doplňující látky v potřebné míře pro stabilní a rychlý růst. Výživu si zvolte hned na počátku – může se jednat o výživu organickou, nebo minerální.

Pokud vám jde o výslednou kvalitu rostlin, jejich chuť a vůni, doporučuji použít hnojiva organická. Naproti tomu pokud máte radost z velkých rostlin, které budou nést obrovské plody, zaměřte se spíše na hnojiva minerální.

Organickou výživou pro pěstitele, kteří si je chtějí vyrobit sami, je myšlen například výluh z kopřiv. Jednoduchá záležitost, která vašim rostlinám zaručeně pomůže.

Co se týká kupovaných hnojiv, vyhledávejte vždy taková, která mají vyšší procento dusíku. Dusík je pro růst zásadní a jeho dostatek dokáže velice efektivně ovlivnit růst.

Určitě nebude na škodu zmínit některá z hnojiv, která lze použít. Z těch organických je to například značka BioBizz, která nabízí pro růst produkty Bio Grow nebo Fish Mix. Druhý zmíněný se dá použít také jako postřik a funguje jako listové hnojivo. Postřiky jsou velice účinným pomocníkem pro tvorbu chlorofylu. Pokud nechcete rostliny hnojit často, nebo máte ke svým rostlinám daleko, stojí za zmínění hnojivo Green House Feeding – Bio-Grow, které se dávkuje tak, že ho posypete svrchní vrstvu substrátu, zalijete a živiny se dále uvolňují po následujících 8 týdnů. O dalších možnostech výživy rostlin si nechte poradit ve svém oblíbeném specializovaném zahradnictví.

V každém případě přeji mnoho úspěchů, spoustu slunce, málo starostí a krásné rostliny pro začátek tohoto léta. Jeďte outdoor NAPLNO a rostliny se vám odmění. Tak zase napočtenou v dalším díle.

perlit
Přidáním perlitu do substrátu jej provzdušníte
zelenina
Plody z vlastní zahrádky jsou k nezaplacení
Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%
happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.