Growcity – Davinci a Firefly akce 800x100
Search
Close this search box.

Jak snížit teplotu v pěstírně

Hlavní otázkou absolutní většiny pěstitelů v létě je: „Jakým způsobem uchladím svůj pěstební prostor?“ A není divu. Pokud v létě teploty dosahují například 35 °C a v pěstírně se nachází osvětlení, které silným způsobem pěstírnu zahřívá, je tento úkol opravdu nesnadný. V tomto čísle rozebereme několik rad a tipů, jakým způsobem lze snížit teplotu v parných měsících, aby bylo dosaženo ideální teploty pro rostliny. 

Ideální teplota pro růstovou a květovou fázi během zapnutého osvětlení se pohybuje v rozmezí 24–28 °C a při noční fázi 18–22 °C. 

V některých případech rostliny také snesou i teploty přes den lehce nad 30 °C, ovšem to jen za předpokladu, že vlastníte dávkovač CO2, který není zrovna nejlevnější. Jeho vlastníci jej používají především v kombinaci s klimatizační jednotkou, aby CO2 nebylo plýtváno do venkovních prostor – tudíž odtahují vzduch z pěstírny jen minimálně, vzduch je tak sycen CO2 a v pěstírně cirkuluje. 

Kombinace dávkovače CO2 a klimatizační jednotky je nejideálnějším řešením, ovšem také tím nejdražším a nejnáročnějším na spotřebu elektrické energie.

Použití klimatizační jednotky samostatně je druhým nejvíce efektivním řešením, ovšem není pro každého. Pěstitel, který má k dispozici pěstební stan o velikosti řekněme 120x120x200 cm a menší, což je většina hobby pěstitelů, nechce přijít ani o kousek místa v pěstebním stanu. Klimatizační jednotky s jejich příslušenstvím jsou většinou dost velké a zabírají tak velkou část pěstební plochy. Existují samozřejmě také menší klimatizační jednotky, které tolik místa nezabírají, ale ty zase nejsou moc efektivní. 

Druhou nevýhodou je poměrně velká pořizovací cena a velká spotřeba energie. Ta se pohybuje v závislosti na tom, jak velký je pěstební prostor a jaký obsah vzduchu je potřeba v pěstírně vyměnit. Čím větší tento údaj bude, tím samozřejmě také větší příkon klimatizační jednotky. Pokud má ovšem pěstitel dost velký pěstební prostor a nebojí se investovat, je pro něj klimatizační jednotka tou správnou volbou. 

Pokud se budeme stále bavit o preciznějších, ale také nákladnějších zařízeních, kterými lze teplotu snížit, nesmíme přehlédnout také světelné zdroje. 

V současné době se veliké oblibě těší pěstování rostlin pod LED osvětlením. LED diody a čipy emitují jen velice málo tepla v porovnání se sodíkovými a metalhalidovými výbojkami. Z tohoto důvodu někteří z pěstitelů přecházejí na LED osvětlení buď úplně, v kombinaci s HPS/MH, nebo pouze pro pěstování rostlin v létě. Opět se zde ale setkáváme s poměrně velkou nevýhodou a to je vysoká pořizovací cena. Bohužel cena někdy nemusí nutně znamenat kvalitu a trh s LED osvětlením na svět stále přináší nové produkty, což nejednoho pěstitele může přivést na rozcestí toho, že se nebude moct rozhodnout, které si má vybrat. Nutno říci, že LED osvětlení je v každém případě budoucnost indoor pěstování díky své efektivitě, svítivosti a PAR záření. Vzhledem k neustálému pokroku ve vývoji je tak budoucnost tohoto osvětlení více než jasná. 

Dalším druhem osvětlení, které je na trhu poměrně nové a je u něj prokázáno, že málo topí, je CMH/LEC. Tento druh osvětlení topí méně než HPS/MH, jeho cena není až tak vysoká a v poslední době je u pěstitelů velice oblíbeno.

Pokud už jste vlastníky HPS osvětlení, existuje další možnost, jak teplotu v pěstebním boxu snížit, a to regulovatelným digitálním předřadníkem. Tento druh předřadníků oproti jejich elektromagnetickým předchůdcům má tu výhodu, že nabízí v naprosté většině regulaci. To znamená, že můžete svou například 600W výbojku regulovat na wattáže 250/400/600/660 W. Snížením wattáže tak dosáhnete nižší teploty, ovšem za cenu ztráty výkonu. Co si budeme povídat – pokud má pěstitel v boxu vysokou teplotu, stejně nikdy nemůže dosáhnout velkého výnosu a dobré kvality, takže to určitě stojí za zvážení. 

Velkým pomocníkem pro snížení teploty je také použití takzvaných cooltube. Cooltube je podlouhlá skleněná trubice, v níž se nachází objímka pro našroubování výbojky a která má po krajích menší kusy reflektoru pro lepší odraz světla. Tato cooltube je z každé strany dutá – je to z toho důvodu, že se na ni připojuje ventilační potrubí, které teplý vzduch z výbojky za pomocí ventilátoru vyhání ven z pěstírny. Cooltube je možné napojit jak samostatně s malým axiálním ventilátorem, tak spojit s hlavním odtahovým ventilátorem a pachovým filtrem,v případě, že ho pěstitel vlastní.

Pro větší prostory se také nabízí velká stínidla, která jsou uzavřená a opět je od rostlin dělí sklo, nebo také otevřená stínidla, která mají ve své odrazové ploše díru pro připojení ventilačního potrubí.


“V současné době se veliké oblibě těší pěstování rostlin pod LED osvětlením”

Foto: istock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2
Growcity – Davinci a Firefly akce 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

V minulém díle jsme si pověděli něco o užitečných tvorů žijících na vašich zahrádkách, kteří redukují nechtěné škůdce. Dnešní díl bude o soudruhové metodě..