Seedbank cali trip
Search
Close this search box.

Jak je to se sny po užití marihuany

Člověk by si myslel, že po užití marihuany se mu rozjede fantazie a dočká se parádních barevných a živých snů. Pravda je ale zcela opačná. Tráva je zabijákem snů. Doslova. Pokud však uživatel marihuanu vysadí, sny se mu zase vrátí.

Většina uživatelů marihuany, ať už pro rekreační nebo léčebné důvody, si myslí, že sny se jim nezdají proto, že jejich mysl využila všechnu představivost během stavu zkouřenosti. Tak to ale není. Mozek uživatele marihuany nevyplýtval všechny krásné obrázky, ale její užití jen přesunulo místo, odkud tyto obrazy pocházejí. Abychom vše pochopili, je zapotřebí pochopit, jak samotný spánek probíhá.

Spánek je rozdělen na několik různých fází. Tyto fáze lze rozdělit do dvou základních kategorií. REM (Rapid Eye Movement), kdy se člověku zdají sny. Ostatní spadají do skupiny NREM (non-REM).

NREM fáze spánku přichází ve čtyřech vlnách:

N1 – chvíle, kdy usínáte a přecházíte z bdělého stavu do stavu spánku. Tuto fázi doprovází pomalé oční pohyby. Tento stav můžete vnímat jako částečné vědomí. V této fázi se mohou vyskytnout záškuby, které v extrémních případech mohou vést až k tzv. syndromu neklidných nohou.

N2 – tato fáze zaujímá 45 – 55 % z celého spánku a vyznačuje se snížením svalového napětí a ztrátou vědomí spícího. Nastává ve chvíli, kdy přecházíte z jedné fáze do druhé, například z N1 do REM, nebo z REM do N3.

N3 – nazývá se také SWS (slow wave sleep). Jde o začátek hlubokého spánku.

N4 – hlubší fáze N3. Pravděpodobnou funkcí této fáze je upevňování paměti.

I když se o fázi spánku REM mluví jako o fázi snění, lidé se mohou dočkat snů i během jiných částí spánku. Je to ale o něco méně pravděpodobné a ještě méně pravděpodobné je, že si tyto sny zapamatujeme. Přibližně 80 % snů přichází ve fázi REM. A jsou také fantasknější, než ty zbývající. Zatímco sny z NREM fází jsou spíš o každodenních starostech, REM sny jsou ty, kdy se pouštíte do soubojů s draky na tichomořském ostrově ze želé. Jsou nabité emocemi a velmi barevné.

Kouření marihuany zabíjí snění několika způsoby. Konopí je velmi efektivní při boji s nespavostí a to jak při potížích s usnutím, tak při potížích s tím spát nepřerušovaně po celou noc. Studie ukázaly, že kouření trávy zkracuje čas, který je zapotřebí k usnutí a napomáhá kvalitnější fázi SWS.

Během SWS fáze se člověku opravuje tělo a mysl, ale vědci zatím neví určitě, co má za úkol fáze REM. Existuje o tom ale mnoho teorií.

Tou zatím nejnadějnější se zdá být teorie „spánek pro zapomnění / spánek pro zapamatování“. REM fáze může hrát roli v procesu zpracování emočních zážitků. Jestliže se vám stane něco traumatizujícího, zapíše se to do dvou různých druhů paměti v mozku – explicitní (deklarativní) paměti, která uchovává vzpomínky a faktické znalosti a emoční paměti.

Deklarativní paměť zaznamenává specifické detaily toho, co se stalo – kdo, co, kde, jak a proč. Emoční paměť naproti tomu zaznamenává přesně to, co říká její název. Jak jste se cítili, když se událost stala. Bezprostředně po traumatu jsou vzpomínky v emoční paměti promíchány s pamětí deklarativní. Nelze z ní vyvolat přesné detaily toho, jak jste se cítili. Sny napomáhají oddělení emocí od skutečné události, díky čemuž můžete snáze překonat bolest.

Pokud máte obavy, že jste přišli o sny, existuje snadné řešení. Říká se mu „REM rebound“. Vše lze vysvětlit na následujícím příkladu – pokud jste byli vzhůru celou noc, další noc se tělo bude snažit vše dohnat. Takže pokud jste nespali, jeho prioritou budou především NREM fáze. Pokud někdo užil jednu noc větší množství marihuany a nenastala u něj během spánku REM fáze, může se příští noc těšit na opravdu velkou jízdu.

Takže řešení? Užíváte-li marihuanu pravidelně a sny se vám nezdají, je to proto, že váš spánek je narušený a nenastává REM fáze. Stačí ale marihuanu vysadit a sny se vrátí barvitější a živější, než kdykoli předtím.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Cali trip za Growshop.cz 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.