Forrest jóga – s grácií za vypracovanou postavou

Forrest jóga vlastně nemá nic společného s lesem, ale klidně ji v něm můžete cvičit. Obzvláště teď v ranním podzimním oparu to bude mít své nezaměnitelné kouzlo. Ačkoliv správně se cvičí při téměř tropických teplotách. 


Je ale dost možné, že jste o ní ještě neslyšeli, protože k nám zatím nijak zvlášť nedorazila. Její zakladatelkou je Ana T. Forrest z Ameriky (forest = les), která zkrátka šla za svým snem a již v 18 letech obdržela certifikát pro výuku jógy.

Ana Forrest se soustředila na to, jak pro tělo udělat to nejlepší, a posléze vystudovala homeopatii a shiatsu, takže lesní jóga se stala jakýmsi přirozeným vyústěním jejího vnímání.

Pořádně se zapotíte

Forrest jóga je postavena na intenzitě pohybu a držení v pozicích. Svaly se tak rýsují, ani nevíte jak. Tento druh jógy se vyznačuje hluboce terapeutickým a léčivým přístupem. Pracuje se čtyřmi základními pilíři života: dechem (který pomáhá najít vnitřní já a zažehnout vášeň života), silou (pro udržení pozic a vytváření životního tepla), poznáváním vlastních hranic a nakonec s duchem (který vytváří pocit svobody a odvahy). Cvičí se obvykle v místnosti, kde je minimálně 29 °C, aby metabolismus pracoval tak, jak má. Takže si ji můžete zacvičit i doma, jen trochu víc otočte knoflíkem na topení.

Cvičení pro život

Vždy se začíná zklidněním dechu a vědomým prodýcháváním, tzv. pránájámou. Pak se z pozice vsedě posilují břišní svaly a na závěr se přechází do pozic ve stoje. Každou pozici je potřeba alespoň 10x prodýchat (hluboký nádech a pozvolný výdech) a v některých pozicích byste měli vydržet i několik minut! Kombinace těchto cviků má hojivý účinek, a jak mnohé ženy tvrdí, pomáhá i při snaze otěhotnět. Napnutí břišních svalů, zklidnění se a uvolnění se ve vlastním těle s pomalými pozicemi pomáhá zharmonizovat vnitřní endokrinní systém, což má za následek rychlejší otěhotnění pro ženy, kterým to doposud nešlo. 

Protažení páteře

Zacvičit si tuto „silovou jógu na výdrž“ můžete tedy i vy v pohodlí domova. Bude vám stačit deset minut denně. Posaďte se do zkříženého sedu, položte pravou ruku na zem asi půl metru od boku a protáhněte páteř na pravou stranu za rukou. Levou zvedněte k nebi a zhluboka dýchejte. Udržujte záda i hlavu rovně. Pravou ruku mírně pokrčte v lokti a prohněte se za ní. Pak ruce vystřídejte a opakujte na druhou stranu. Prodýchejte alespoň 10x. Dýchejte hlavně do břicha, nosem a jazyk mějte přitom opřený o horní patro. Pokuste se na nic nemyslet nebo nechat myšlenky jen tak plynout a nezávazně je pozorovat. Nesoustřeďte se na ně. 

Poté položte levou ruku na pravé koleno a protočte za tímto pohybem páteř. Zachovejte rovná záda, dívejte se rovně před sebe a dýchejte. Po desátém nádechu vyměňte opět strany.

Přituhuje. Svaly se třesou

Nyní přejdeme k posilování břišní části těla. Vezměte si srolovanou deku, lehněte si na záda, ruce můžete dát za hlavu. Nohy vztyčte rovně chodidly k nebi, ale mírně rozkročené – vložte si mezi kolena srolovanou deku a tlačte ji tak, aby nespadla. Dýchejte pomalu a zhluboka opět do břicha. Po dvojím nadechnutí a vydechnutí naznačte horní částí páteře nadzvednutí nad zem, jako při dělání sklapovaček, ale nepřitahujte bradu k hrudi a nesnažte se pomáhat si rukama. Pracujte pouze páteří a svaly kolem ní. Vydržte na jeden nádech a výdech a zase se položte na podložku. Opakujte čtyřikrát, nohy přitom udržujte kolmo vzhůru s dekou mezi koleny. Pak položte nohy pokrčené na zem, ruce natáhněte na podložku od těla dlaněmi vzhůru, chvíli si odpočiňte. S dekou stále mezi koleny zvedněte bederní část vzhůru k nebi. Vaše váha tímto bude spočívat na lopatkách a rukách, položených na zem. Chvíli vydržte, na dva nádechy a výdechy a pomalu se vraťte zase na zem. Opakujte alespoň 5x. 

Postavte se na hlavu – skoro 

Pak nohy narovnejte, deku odložte a beze spěchu se postavte do rovného stoje. Předpažte a předklánějte se, až se dotknete, pokud možno, dlaněmi země. Nyní udělejte krok dozadu do pozice střecha a následně si jako při dělání kliků lehněte břichem pomalu na zem. Protáhněte horní polovinu trupu do pozice kobra, hlavu zvedněte k nebi. Vraťte se do střechy s propnutými koleny, ale ruce mějte na podložce nyní opřené na loktech. K této pozici potřebujete stát asi 20 cm od zdi za vámi. Nyní totiž chodidlo levé nohy, a pak pravé, opřete o zeď za vámi v úrovni beder, takže nohama stojíte jakoby na zdi, kolmo k zemi, trup opíráte o lokty, hlavu mějte volně spuštěnou mezi rameny dolů. Nejprve jednu nohu zvedněte k nebi (jako byste chtěli udělat stojku, ale druhou nohou držte stabilitu o zeď) a pak nohu vraťte a opakujte totéž s druhou. Jde o udržení rovnováhy, pomalé cvičení a hluboké dýchání. Tato pozice pomáhá udržet rovnováhu a stabilizovat střed těla, přitom posilujete břišní svaly a díky tomu, že jste hlavou dolů, aktivuje se a harmonizuje lymfatický systém.

Na počátku byla Forrest jóga

Tento druh jógy byl předchůdcem dnes již známější Hatha jógy. Je velmi oblíbený pro svou pozvolnost, a přitom vysokou tělesnou účinnost. Stačí vám skutečně 10 minut denně a vaše svaly se začnou záhy rýsovat, pokud budete cvičit pomalu, vědomě u toho dýchat a soustředit se na rovnováhu. V současnosti moc lektorů jógy tuto lesní variantu nevyučuje, ale na internetu se dá najít dostatek videí pro takové to domácí cvičení. Například po ránu je to skvělá rozcvička, která vám rozproudí krev a povzbudí imunitu. Směle do toho!


“Forrest jóga je postavena na intenzitě pohybu a držení v pozicích”

Foto: shutterstock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.