Growcity – Davinci a Firefly akce 800x100
Search
Close this search box.

Curanderos – filmový trip o ayahuasce

Ayahuasca – tajemná a mýty opředená. My na Západě ji známe jako psychedelický nápoj s původem v Amazonii, schopný otvírat brány do našeho nevědomí, léčit duši nebo zprostředkovávat kontakt s transcendentnem. Tradiční léčitelé, kteří s ním pracují, curanderos – ayahuasceros, jej považují za posvátný. Ale jak takový lidový léčitel vlastně vypadá? Můžeme kohokoliv s domorodým vzhledem a barevnou čelenkou považovat za ayahuascera?

Na vlastní pěst

Právě o ayahuasce vypráví nový cestopisný populárně-naučný dokument Curanderos. Autor Egor Indiani se bez znalosti španělského jazyka vydává do amazonské džungle, aby zjistil, co vlastně ayahuasca je a kdo jsou lidé, kteří s ní pracují. Egor během své cesty sám absolvuje několik ayahuascových sezení a setkává se se zajímavými lidmi spojenými s tímto expandujícím fenoménem. V dokumentu promlouvá několik osob věnujících se ayahuasce po různých stránkách, ať už to je mladý neošaman z Evropy, mestic herbalista, indiánský ayahuascero v amazonské džungli, nebo český neurovědec, který se zabývá výzkumem psychedelik.

Film je mozaikou pohledů a názorů, snaží se přiblížit tématiku šamanismu i nezainteresované veřejnosti. Pokouší se zohlednit i problematické aspekty, jako je šarlatánství spojené s rozmachem ayahuascového turismu, domorodé koncepty černé a bílé magie či rizika spojená s nezodpovědným užíváním ayahuascy.

Guerilla low-budget?

Z filmařského hlediska se jedná o low-budget guerilla dokument. I tohle je pro mnohé španělská vesnice. Low-budget můžeme chápat jako nízkorozpočtový dokument, kdy v tomto případě za dílem stojí pouze jeden člověk, nikoliv celý štáb. Výraz „guerilla film” označuje autentický styl dokumentaristiky, kdy během natáčení se autor musel přizpůsobit prostředí (v tomto případě amazonskému biotopu a všem jeho součástem), využívat toho, co bylo právě k dispozici, často i nakládat s nízkým rozpočtem a pracovat se štábem složeným z minima lidí. Není to první film tohoto typu Egora Indianiho, v roce 2013 vznikl dokument DFF: Lost in Poland o punkové subkultuře a filozofii z cest na punkovém turné. U publika si získal kladné ohodnocení. (https://egorindiani.com/lost-in- poland/)

Jsou odpovědi dosažitelné?

Podařilo se Egorovi proniknout do tajemství ayahuascy, její přípravy a potenciálu? Udrží si ayahuasca tradiční přístup s úctou a pokorou, anebo ji semele byznys?

Premiéru můžete očekávat už 1. 3. 2018 v pražském kině Bio OKO. Bude spojená s diskuzí, které se zúčastní autor Egor Indiani a MUDr. Filip Tylš, Ph.D., odborník na psychedelické látky a jeden z účinkujících v dokumentu. Film bude promítán i v dalších městech, nevyjímaje Brno, Olomouc, Ostravu, Plzeň či slovenskou Bratislavu, Nitru, Prešov a Bánskou Štiavnicu. Další informace můžete nalézt na facebookové stránce Curanderos (www.facebook.com/curanderosfilm).

4
Egor Indiani, autor filmu (Autor: Archiv)

Egor Indiani je slovenský filmař a spisovatel, který se narodil 3. srpna 1983 v Hnúšti. Studoval slovenský jazyk a literaturu na FF UK v Bratislavě, ale studia dobrovolně zanechal. Indiani hledá geénia loci na místech, kam se často nechodí. Do svojí práce se snaží přinášet gonzo styl, ať už vizuálně, nebo postojově. Nevytváří tradiční dokument, přitahují ho spíš obskurní věci, kulturní fenomény a rozdíly mezi lidmi.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Growcity – Davinci a Firefly akce 400x400
Fair Seeds 30% 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Z konopí lze vyrábět mnoho produktů. Například tinktura z konopí je více vhodná pro ty, kteří jej nechtějí užívat kouřením.