happy seeds
Search
Close this search box.

Co se s člověkem stane, když přestane užívat marihuanu?

Jestliže patříte mezi pravidelné uživatele marihuany, možná jste již někdy byli v pokušení přerušit užívání, abyste docílili snížení své tolerance (tolerančního zlomu) vůči jejím účinkům. Ale snížená tolerance (odolnost) není jedinou změnou, kterou vám dobrovolná stopka v kouření marihuany přinese.

Důvodem, proč si uživatelé časem vybudují vůči konopí a jeho účinkům toleranci je, že části těla, které přirozeně na látky v marihuaně reagují, kanabinoidní receptory, časem ubývají. Trvá to dva dny až čtyři týdny, než se jejich stav navrátí k normálu. Záleží samozřejmě na frekvenci užívání. Zjistila to studie publikovaná v lednu 2016 v žurnálu Biological Psychiatry.

Cílem dosažení tolerančního zlomu je dostat se zpátky do bodu, kdy k dosažení požadovaného účinku stačí menší množství konopí. Při abstinenci však dochází k dalším změnám. Během jednoho týdne abstinence častí uživatelé mohou očekávat i změny ve spánku, paměti nebo chuti k jídlu.

Spánek

Někteří uživatelé zaznamenávají po ukončení kouření marihuany potíže s usínáním. Vyplývá to ze

sleep

studie zveřejněné v žurnálu Sleep Medicine Reviews z roku 2008. Vzhledem k tomu že marihuana se často užívá pro pomoc s potížemi s usínáním, nejde o žádné překvapení. Když přestanete užívat jakékoli prostředky napomáhající spánku, budete mít pravděpodobně s usínáním potíže.

Protože ale marihuana také potlačuje REM fází spánku (část spánku spojená se sněním), abstinence po dlouhodobém užívání drogy je také spojena s intenzivním a živým sněním. Pokud jste dlouhou dobu brali drogu, která potlačovala určitý fenomén, potom se tento fenomén vrátí silnější, než jaký byl předtím, než jste začali látku užívat. Jde však jen o dočasný vedlejší účinek.

Paměť

Jedním z nezpochybnitelných dopadů užívání konopí je oslabení fungování paměti. I když častí uživatelé marihuany nevypadají, že by měli potíže s krátkodobou pamětí, těžcí uživatelé dosahovali horších výsledků ve verbálních paměťových testech než ti, kteří marihuanu neužívali. Tyto účinky jsou podle studie z roku 2001 publikované v žurnálu Archives of General Psychiatry vratné. Podle autorů studie trvá asi 28 dní, než se u těžkých uživatelů obnoví fungování paměti na úroveň lidí, kteří marihuanu neužívají.

Chuť k jídlu

lada lada cokolada
Kdo si někdy zahulil, tak ví, že čokoláda se dá jíst po kilech…

Zvýšená chuť k jídlu je jedním z nejběžnějších a nejoblíbenějších účinků užívání konopí a dostat se k tolerančnímu zlomu znamená mlsání se částečně vzdát. Někteří uživatelé mluví po ukončení užívání konopí o ztrátě chuti k jídlu. Podle studie z roku 2015 publikované v žurnálu American Journal of Psychiatry vedlejší účinek zmizí asi po čtyřech dnech a uživatelé získají chuť k jídlu v plném rozsahu asi 28 dní po odhození posledního jointa.

Po čtyřech týdnech abstinence častý uživatel může očekávat, že jeho tolerance vůči konopí bude přibližně na stejné úrovni, jako u člověka, který marihuanu neužívá.

Pro většinu uživatelů je důvod proč dosáhnout tolerančního zlomu čistě praktický – poté je totiž pro dosažení požadovaného účinku zapotřebí menší množství marihuany.

Zdroj: attn.com, upravil: Jindřich Krása

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Cali trip za Growshop.cz 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.