GROWCITY - F1 sleva 800x100
Search
Close this search box.

Co je to Spice aneb K2 a jeho nebezpečí

Syntetické konopí, jako je například Spice, je spojováno s vážnými zdravotními problémy od dýchacích potíží až po psychotické příhody. Navzdory dobře známým problémům jsou však tyto drogy stále žádané a uživatelé jsou ohroženi především problémy s duševním zdravím. Z čeho se tedy tyto drogy přesně skládají a proč způsobují tak prudké reakce?

Spice není jedna droga, ale řada laboratorně vyrobených chemických látek, které napodobují účinky tetrahydrokanabinolu (THC), hlavní psychoaktivní složky konopí. Výzkum naznačuje, že Spice a další formy syntetického konopí jsou schopny vyvolat mnohem intenzivnější a dlouhodobější účinky při mnohem nižších dávkách než přírodní konopí. Je to proto, že zatímco THC v přírodním konopí reaguje s tělem pouze částečně, syntetické konopí reaguje mnohem silněji.

Abychom pochopili biologii, která stojí za intenzivní reakcí na Spice, musíme se podívat na části centrálního nervového systému těla, které reagují na konopí – kanabinoidní receptory, a na chemickou část drogy, která s tělem reaguje – “agonistu”.

Zatímco THC je “částečný agonista” (reaguje s kanabinoidními receptory jen částečně), syntetické konopí je často “plný agonista”. Více nežádoucích účinků pozorovaných při užívání syntetického konopí tak vyplývá z jeho schopnosti zcela nasytit a aktivovat všechny kanabinoidní receptory v těle již při nižší dávce.

Přestože důsledky dlouhodobého pravidelného užívání nejsou dobře prozkoumány, odborníci se domnívají, že syntetické konopí má potenciál rozvinout nebo způsobit recidivu duševního onemocnění, zejména pokud se v rodině vyskytují duševní poruchy.

Spice
Zdroj: twitter.com

Odkud koření Spice pochází?

V roce 2008 byl na trhu s rekreačními drogami identifikován první syntetický kanabinoid – který reaguje s organismem stejným způsobem jako konopí. JWH-018 je látka původně vyvinutá Johnem Huffmanem z Clemsonské univerzity v USA a prodávaný pod obchodním názvem Spice.

Tyto látky jsou ve velkém měřítku vyráběny chemickými společnostmi se sídlem v Číně a poté jsou ve formě sypkých prášků letecky nebo po moři přepravovány do Evropy. Po dopravení do Evropy se syntetické kanabinoidy smíchají s rostlinným materiálem (nebo se na něj nastříkají) pomocí rozpouštědel, jako je aceton nebo metanol, aby se prášek rozpustil. Tato kombinace se pak suší, balí a prodává jako kadidlo nebo kuřácké směsi.

Proč je to tak nebezpečné?

Různé značky kuřáckých směsí mohou mít velmi rozdílné účinky, ale zdá se, že za sílu konkrétní značky vděčí spíše poměru kanabinoidů a chemicky neaktivního rostlinného materiálu ve směsi než rozdílům v chemické struktuře samotných sloučenin. Jinými slovy, konkrétní typ chemické látky ve směsi je méně důležitý než to, kolik chemické látky je v ní v porovnání s tím, co do ní bylo vloženo za účelem zajištění objemu.

Vzhledem k vysoké účinnosti některých syntetických kanabinoidů může být množství potřebné pro vyvolání účinku pouhých několik desítek miligramů (přibližně o velikosti hlavičky zápalky). U některých lidí se po užití objevují potíže s dýcháním, zrychlený srdeční tep, třes a pot, což může vést k těžkým záchvatům paniky. Při vyšších dávkách může být vážně narušena rovnováha a koordinace. U uživatelů může dojít ke ztrátě citu a znecitlivění končetin, nevolnosti, kolapsu a bezvědomí.

Pokračující užívání syntetických kanabinoidů může způsobit psychotické epizody, které v extrémních případech mohou trvat týdny, a u citlivých uživatelů může zhoršit stávající duševní onemocnění.

Vzhledem ke značným rizikům syntetických kanabinoidů již mnoho zemí zakázalo jejich výrobu, držení a distribuci. Vzhledem k rychle se vyvíjející povaze trhu s rekreačními drogami a neexistenci globalizované legislativy v oblasti kontroly drog je však nepravděpodobné, že by “válka proti drogám” v blízké době dosáhla jednoznačného vítězství.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Seedbank – bigpackz za 990,- 400x400
Seedbank – americké seedbanky 400x400

Další články:

Nepřehlédněte: