Cali trip za Growshop.cz 800x100
Search
Close this search box.

Cannatech 2019

Cannatech byl prvním seriózním konopným eventem, na kterém jsem byl. Byl to celkem šok (pozitivní) oproti Cannafestu nebo hodně narcos Spannabisu. Krásné prostředí, chytří lidé, informacemi nabitý program, špičkoví odborníci a vědci. Za těch pár let se z telavivského eventu stala série akcí pořádaná po celé planetě (poslední byla v JAR), vědy mírně ubylo, přibylo práva, diskuzí a prezentace se staly více komerčními. Po návštěvě MJ ve Vegas jsem pochopil, kde je střed světa a hlavní centrum byznysu. Přesto, anebo možná právě proto, mám Cannatech ze všech akcí nejraději. Je to víc komornější, dalo by se říci rodinné, více vědecké a vždy inspirující. 


Letošek byl opět něčím výjimečný. Krátce před naším příjezdem rozprášila izraelská policie síť Telegrass (pokud bude zájem, tak je to na samostatný článek), zakladatele lstí vylákala z bezpečí USA na Ukrajinu na svatbu, dala zatknout a vydat do Izraele. Ve dnech Cannatechu proběhla dekriminalizace užívání marihuany, bylo jen krátce před volbami, kde všechny hlavní subjekty hovořily o legalizaci marihuany, Palestinci výjimečně nestříleli rakety a nezabíjeli civilisty a jako hlavní hvězda na Cannatechu vystoupil Ehud Barak, bývalý premiér a ministr obrany. 

Každoroční cestu na Cannatech pojímáme jako jarní exotický výlet a mimo konference a konopného byznysu si vždy uděláme čas na lahůdky Tel Avivu a výlet na svatá místa v Jeruzalémě. Letos jsme měli možnost navštívit místo nejsvatější – Lumír lab, laboratoř Lumíra Hanuše. Moje šéfová, inženýrka Anežka, byla v rámci našeho univerzitního konopného týmu a výměny Ph.D. studentů na půl roku v Izraeli, takže mimo jiné domluvila audienci u Lumíra. Slíbená půlhodinka se protáhla na 4,5 hodiny a stálo to fakt za to. Lumír je jedinečný člověk, špičkový vědec a skvělý hostitel. Vypisovat, co všechno jsme probrali a co jsem se dozvěděl, přesahuje možnosti tohoto článku (a možná i tohohle vydání). Pojďme se soustředit hlavně na Cannatech. Bylo toho tolik, že se pokusím vypíchnout ty nejzajímavější věci (a když bude zájem, tak to rozšíříme na FB, kde bude více recenzí, videa, odkazy).

IMG 20190331 163428
dav

Netafim

Izraelská firma, která je bezesporu jedničkou v oblasti závlahy rostlin. Propojení zemědělství a nejmodernějších technologií, navíc ve směru, který je palčivě aktuální i pro Českou republiku. Prezentační video bylo úžasné, bylo to jak z nějakého sci-fi filmu. Každá rostlina měla svůj závlahový senzor kontrolující vlhkost zeminy propojený s řídicím centrem, znalostní databází, meteopředpovědí, analýzou vlhkosti vzduchu atd. Cíl byl jediný: šetřit vodou a živinami a dávat rostlině neustále v optimálním množství to, co potřebuje. Výsledkem je nejen úspora vody a nákladů, ale i maximální možný růst. 

Ehud Barak 

Představte si českého premiéra, který pronese tato slova: Izrael je země strdí, mléka a cannabis (samozřejmě místo Izrael by řekl Česká republika… a ideálně by to nebyl Babiš, ale bylo by to super). Místní kluci mi večer u drinku řekli něco víc o pozadí příběhu. Firma obhospodařující cca 1000 pacientů (jedna z těch menších), rozvíjející vlastní výzkum, nabídla bývalému izraelskému premiérovi podíl ve firmě a motivační bonus. Konopný byznys je tu v současné době hitem číslo 1, ale i přesto výsledek předčil všechna očekávaní. Vstupem premiéra do společnosti jejich akcie vystřelily raketově vzhůru. Odměnou byl bonus s 6 nulami.

Eybna

O této firmě jsem zde psal už jednou a ani letos nezklamali a myslím, že to byla jedna z nejlepších přednášek (alespoň pro mě). Šéf Eybny měl dobrou prezentaci, skvěle to podával a celé vystoupení bylo nabité zajímavými informacemi. Už začátek by poutavý. „Představte si, že jste členy největší klinické studie, co probíhá na světě. Většina medicínských firem se snaží distancovat od světa uživatelů marihuany. My si naopak myslíme, že se zde dá získat ohromné množství užitečných dat, které po vyhodnocení mohou dát zajímavé a hodnotné výsledky.“ Ve své prezentaci se zaměřil na dvě z analytických studií, které v nedávné době dokončili a zveřejnili. Všem už je dnes jasné, že to nejsou jen THC a CBD, které tvoří léčebný efekt, ani pouze jejich vzájemný poměr, ale synergie s dalšími látkami obsaženými v konopí. Nejvíce skloňované (i když samozřejmě ne jediné) jsou terpeny či terpenoidy. Je logické, že se zkoumání nejprve zaměřuje na látky (v tomto případě bude řeč o terpenech), které jsou obsaženy v největším množství. Hlubší výzkum a analýzy však ukazují, že jsou ve hře látky obsažené v opravdu malém množství, jejichž role či spíše vliv je daleko větší než naměřená procenta. Prostě že i ve velmi malém množství jsou schopny výrazně ovlivnit výsledný celkový efekt.

V první studii nejprve zjišťovali pomocí dotazníkového průzkumu mezi pacienty, kteří za pomoci konopí léčí úzkosti, který strain je nejvhodnější a který jim naopak moc nepomáhá. Na základě těchto hodnocení vybrali skupinu nejvíce a nejméně efektivních strainů. U těch porovnávali cannabinoidní profily a obsahy. Poté provedli statistickou analýzu (dělali jsme to ve škole, už tam jsem to nenáviděl, ale evidentně se to někde hodí a měl jsem dávat větší pozor) a zjišťovali korelace obsahu jednotlivých terpenů. Výsledkem byla prezentovaná tabulka a přehled terpenů, které buďto samostatně, nebo v synergii s ostatními působí žádoucí (či opačný) efekt. První studie se týkala 219 pacientů. Jakožto nejvíce efektivní na úzkosti pacienti uváděli tyto odrůdy: Bubba kush, Skywalker OG kush, Blueberry, Kosher kush. Druhá studie zpracovávala data 2000 pacientů a týkala se 50 strainů. Otázka zněla, které odrůdy jsou lepší na den a které na noc. Dělení na sativu a indicu (a jejich účinky) statistická data příliš nepodporují, zajímavé jsou hlavní terpeny zodpovědné za směr účinků. U odrůd pro den to byly hlavně myrcen, ocimen, trans-α-bergamoten, α-guaien, trans-β-farnesen…, u nočních odrůd β-caryophylen, linalool, fenchol, α-terpineol, camphor. Mimochodem, veškeré analýzy jim dělal profesor Lumír Hanuš. Na téhle přednášce se mi líbilo, že nad tím člověk může přemýšlet opravdu do hloubky. Ať již myšlenka a použité analýzy, přehled hlavních a minoritních terpenů, anebo to pojmout selským rozumem a hledat odrůdy, které obsahují zmiňované terpeny, anebo prostě vzít přímo konkrétní odrůdy, které z analýz vyšly jako nejvhodnější.

Bioreaktor – ReaGenics

V reportu z minulého Cannatechu jsem referoval o kvasnicích, do kterých se implementují geny, takže produkují THC, CBD či téměř jakýkoliv zadaný cannabinoid. A to docela levně. Když utratíte milion dolarů, tak dostanete gram za dolar (cena předloni). Letos jsem na vlastní oči zahlédl věc, o které jsem zatím jen četl nebo slyšel – bioreaktor. Když to hodně zjednoduším, tak v něm vypěstují cannabinoidní profil vybrané odrůdy, pak to přefiltrují a vyčistí a následně dodají požadovaný produkt. Celý proces trvá cca 4 týdny. Je to něco mezi palírnou a sci-fi filmem, kdy se ze zelené břečky vytvoří zázrak. Pokud by vás to zajímalo více, určitě koukněte na webovky, tohle je věc, o které do budoucna ještě určitě uslyšíme: www.cannabinit.com.

ilustrak

Tikun Olam 

Biblický název, v překladu znějící „náprava světa“. Známe se s nimi už několik let a jsou to super lidi. Milují Čechy. Starají se o největší počet izraelských pacientů, ale své úspěchy si nenechávají pro sebe. Navazují spolupráci a mají pobočky ve více zemích světa. V USA na Floridě a Kalifornii. Vyvíjejí a testují nové odrůdy, z nich následně léčebné preparáty a poskytují zázemí a data pro mnoho klinických studií.

Indorz

Takhle to dopadne, když se kluci od speciálních jednotek dají na konopný byznys. Preciznost, senzory, sledování a vyhodnocování všech možných ukazatelů, předcházení a eliminace problémů. Kvalitní výcvik prostě připraví i na řešení nových problémů a výzev. Jak se smíchem sami říkají: sledování jako sledování – a ani si nepřejte vědět, jak naloží se škůdci. Díky svým optimalizacím a konzultacím zajišťují svým klientům zvýšení výnosu o 20 % a stabilní kvalitu produkce. Vyhodnocování sdílených dat umožňuje opakování úspěšných strategií a posouvání produkčních hranic. 

Seach

Některé nápady jsou geniální, některé příliš sci-fi a někdy člověk prostě neví. Každopádně cením inovace a posun vpřed. Firma Seach zde představila trojici novinek, pracovně nazvanou: párátko, had a prášek. Patentované „párátko“ z konopného extraktu zvýší chuť a účinek. Prostě se strčí do cigarety nebo do jointu (vynálezce asi někdy viděl, jak se dělají z hašiše hadi, a nechal se inspirovat) a to se pak užije jako vždy. Cannabinoidy jsou rozpustné v alkoholu a tucích, novým hitem jsou ale ve vodě rozpustné extrakty a směsi (naposledy jsem si takhle naběhl s Vitacitem v Berlíně), čehož je využito právě u prášku. Gumový hádek je jak červený pendrek z Matějské pouti. Nejedná se o nic jiného než opět o našláplý konopný extrakt, který se dá konzumovat nebo přidat např. do vodní dýmky. Vše samozřejmě patentované.

MMJ Grind

Patentovaná certifikovaná drtička na lékařské konopí. Děláte si srandu? No ale ono to svoji logiku má a ve finále jednoduché nápady fungují často skvěle. Pěkný design, funguje to, cena samozřejmě není lidová. Ale vše, co je pro léčbu, musí být certifikované a musí splňovat přísné standardy, takže vlastně proč ne.

Bývalý DEA agent, kterého přestalo bavit honit, šikanovat a zavírat lidi. Často za konopí. Chvíli přemýšlel, že by se věnoval bezpečnosti, ale konopný boom ho přesvědčil, aby využil svých dlouholetých zkušeností… a vydal se na úspěšnou dráhu poradce… v konopném byznyse… Zde v roli moderátora panelových diskuzí.


“Letos jsme měli možnost navštívit místo nejsvatější – Lumír lab, laboratoř Lumíra Hanuše

“Představte si českého premiéra, který pronese tato slova: Česká republika je země strdí, mléka a cannabis”

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Cali trip za Growshop.cz 400x400
seedbank -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.
Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.