Izrael znám nejen já tak trochu jinak – přísné kontroly, pohovory na letišti, security a kontroly úplně všude. Jako instruktor krav magy jsem si při svých návštěvách Izraele zvykl na vysokou úroveň bezpečnostních prohlídek a obecně striktně přísně nastavené mentality místních.
Velkým překvapením se tak pro mě stala loňská návštěva Tel Avivu. Poprvé mě do Svaté země nepřivedla izraelská sebeobrana, ale marihuana. Abych byl úplně přesný, ta medicínská. Konala se zde totiž globální konference o léčebném konopí – Cannatech. Na první dobrou by se řeklo: veletrh/konference o konopí jako každá druhá. V sezóně se nějaká taková koná pomalu každý víkend – Španělsko, Rakousko, Švýcarsko… Něco podobného jsem taky očekával…, realita ale byla úplně jinde!
První velkou změnu jsem zaznamenal velice brzy. Krátce před naší návštěvou došlo v Izraeli k uvolnění zákazu rekreačního užívání marihuany (ne však k úplné dekriminalizaci). Tuhle novinku jsme měli šanci ještě týž večer osobně poznat na vlastní kůži. Jak se říká, změna byla doslova cítit ve vzduchu – hulení smrdělo na každém rohu.
A proč právě Izrael? Proč se zrovna tato země, která je stará jen 60 let, nedisponuje žádnými přírodními zdroji a už od svého vzniku je nepřetržitě ve válečném stavu, stává jasným leaderem na poli konopí – ať už mluvíme o výzkumu, léčbě, či pěstování? Důvodů je hned několik. Kromě typické mentality Izraelců odvozené od jejich historické zkušenosti a obrovského balíku peněz to má hned několik dalších důvodů. Izrael získal v posledních letech přívlastek start-up nation – vzniká zde nepoměrně více nových firem různých odvětví, než je tomu ve velkých stabilních zemích. Má nejvyšší počet Ph.D. studentů na počet obyvatel, je tahounem v inovacích, moderních technologiích i IT. Novým hitem a středem zájmu investorů se nově stalo lékařské konopí.
Jak už jsem zmiňoval, do Izraele mě tentokrát přivedla účast na Cannatechu. Cannatech je tak trochu jiná konference o konopí, než jsou ty, na které jsem byl zvyklý v Evropě. Komplexní pojetí a spojení světových špiček v oborech vědy, medicíny, šlechtění, genetiky, legislativy, duševního vlastnictví… dává celému tomuhle eventu tu světovou unikátnost. O bezkonkurenční lokalitě, výhledu a rautu ani nemluvím!
Díky podpoře české ambasády a hlavně Českého centra, konkrétně Pavlíny Schultz, jsme se mohli s kolegy z pražské ČZU konference zúčastnit a získat cenné znalosti a kontakty.
Přednášky probíhaly paralelně na 3 stageích, takže byla docela fuška odhadnout, co bude nejpřínosnější, a poskládat tak časový harmonogram. Naštěstí jsme tam byli jako tým, tak jsme se hned na začátku rozdělili tak, aby každý šel na takovou přednášku, které bude alespoň trochu rozumět, aby byl večer schopný všechny nabité informace přetlumočit ostatním.
Snad úplně každá jedna přednáška byla pro nás něčím nová a zajímavá. Úplně nejraději bych se tu s vámi podělil úplně o všechny, ale to by bylo na celé vydání. Dovolil jsem si tedy udělat přehled toho nejvíc zajímavého a revolučního (alespoň z mého pohledu). Takový TOP z Cannatechu, který jasně naznačuje budoucnost vývoje na konopném trhu.
Eybna
Společnost Eybna je světovým lídrem v oblasti výzkumu a vývoje využití terpenů z rostlin konopí. Jejich hlavním cílem je zprostředkovat léčbu konopím více pacientům, a to pomocí izolování léčebných látek v různých odrůdách konopí, a poskytovat tak konopnou léčbu, která může být individuálně přizpůsobena k léčbě nejrůznějších zdravotních problémů.
Pro prezentaci své značky produktů si společnost Eybna vybrala Sashetu – profesionální „cannabis“ novinářku, která dlouhodobě spolupracuje se Sensi Seeds. A byla to rozhodně dobrá volba. Připravené laboratorní vybavení přitahovalo pozornost již před začátkem samotné prezentace. Tématem byly terpeny a jejich vliv a efekt na léčbu a tzv. entourage efekt. Celá přednáška byla jedna velká show. Zlatý hřeb však nastal, když nás Sasheta v závěru prezentace vyzvala, abychom si sáhli pod židli. Trošku jako v americkém pořadu s Oprah. Ale překvapení bylo velmi milé. Pod každou židlí na každého čekal dárkový balíček – vzorečky terpenů a text, kde bylo popsáno a znázorněno, z jakých jednotlivých terpenů jsou složeny různé modely.
Steep Hill
Steep Hill Labs se specializují na testování rostlin. Začínali s testováním obsahů základních kanabinoidů jako THC a CBD, pokračovali metodami a testováním na ostatní kanabinoidy a další látky obsažené v konopí a dnes umějí rozpoznat i kontaminanty, plísně, jejich rezidua. V současnosti se specializují na tzv. Strain Finger Prints a duševní vlastnictví.
Strain Finger Prints je metoda, která vám umožní rozpoznat a popsat jedinečné charakteristiky vašeho strainu a na základě toho si jej patentovat.
V souvislosti se zmíněnou ochranou duševního vlastnictví a registrací a patentováním odrůd jsem i zde zaznamenal poměrně rychle se rozšiřující fenomén – „invaze právníků“. Na konferencích podobného rázu se tento nový trend projevuje zvýšeným výskytem chlápků v drahých, dobře padnoucích oblecích, ze kterých právničinu cítíte už na dálku. Nejinak tomu bylo i zde. Jednou z hlavních úloh, které tihle chlápci mají zastávat, je ochrana financování projektů a návratnosti investic. V současné situaci na trhu konopného výzkumu a vývoje je tento trend logickým a je nevyhnutelným vyústěním všech trendů a tendencí. Na druhou stranu se ale vynořuje otázka, kam až tento trend bude moci zajít? Může se totiž velmi jednoduše stát, že pokud se situace bude vyvíjet tímto směrem, dojde k tomu, že si soukromé subjekty budou registrovat odrůdy s určitými obsahy účinných látek. Když pak budete k léčbě potřebovat rostlinu právě s takovým poměrem, budete nuceni za takto zaregistrovanou odrůdu pěkně zaplatit.
CRISPR-Cas9
Je unikátní genetická technologie, která umožňuje editovat části genomu rostliny. Za její pomoci lze ze sekvence DNA vyjmout, nahradit a změnit požadovanou část.
Yoav Giladi, který přednášel o Crisp9, působil dojmem lehkého autisty. Ale je pravda, že právě takoví lidé jsou nejzajímavější. Ve své přednášce mluvil o tom, že zatímco dříve šlechtění trvalo roky a spočívalo v trpělivé selekci, tak současnost a především budoucnost je úplně jiná.
Úplně nejdřív probíhala selekce těch nejlepších odrůd velmi zdlouhavě a částečně byl tento proces i otázkou náhody. Postupem času, kdy se stále více začaly prosazovat technologie a věda, se tento proces urychlil a zefektivnil. V 50. a 60. letech byla semena ozařována a následně opět vybírány ty nejlepší a nejvhodnější rostliny. I zde hrála náhoda svou roli. Naopak současnost a budoucnost šlechtění rostlin konopí je úplně někde jinde. Spočívá v přečtení genetického kódu a rozpoznání významu a funkcí jednotlivých sekvencí DNA. To znamená konec hledání naslepo a spoléhání na náhodu při zjišťování, jaká část DNA je za co zodpovědná.
Dále se rozpovídal o tzv. CRISPR-Cas9. Nástroj CRISPR-Cas jsou de facto takové genetické nůžky. Genetik za jejich pomoci může vystřihnout vybranou sekvenci DNA, tu multiplikuje a může ji opět vložit do rostlinného kódu. Sekvenci může také úplně vymazat. Tímto si nadesignuje odrůdu s požadovanými vlastnostmi (obsah THC, CBD nebo dalších látek). Yoav poukázal na několik zajímavých skutečností. Jelikož veškeré tyto změny probíhají v rámci jednoho druhu, nejedná se dle jeho slov o genetickou modifikaci (GMO) a navíc takovýto zásah do genomu rostliny zpětně nelze prokázat a identifikovat.
Seedo
Jedná se o první kompletně zautomatizované pěstební zařízení, které kontroluje opravdu všecko. Přes appku v mobilu můžete kytku kontrolovat 24 hodin denně a to například i přes zabudovanou webkameru v reálném čase.
Seedo jsem znal z televizní reklamy, která se objevila jako jedna z prvních při propagaci výrobku tohoto druhu. A byla velmi úspěšná, a to nejen díky obsazení známým izraelským hercem, ale i svým vtipem. Prakticky uvažujícímu Čechovi se může toto zařízení jevit trochu jako nesmysl, ale když se necháte unést myšlenkou, že máte zbytečných 100 000 korun a chcete super hračku, tak proč ne.
Phylos bioscience
Phylos bioscience je společnost, která se zabývá testováním a mapováním konopí. Kromě testů na rozeznání pohlaví rostliny nebo certifikací vytvořili zajímavou mapu příbuzností mezi jednotlivými odrůdami.
Phylos bioscience čte genetický kód jednotlivých odrůd. Za použití metod hledání genetické příbuznosti a IT technologie vytváří jakousi 3D mapu (nebo spíš vesmír), kde jsou znázorněny vazby příbuznosti jednotlivých cannabis strainů/odrůd. Celé tohle dílo – mapa, je dostupné on-line… Můžete si tak vyhledávat info o jednotlivých odrůdách, klikat si na příbuzenské vztahy anebo si jen ubalit, zhasnout a nechat se unášet cannabis galaxií.
Tak takový byl Cannatech v roce 2017, plný novinek inovací a zajímavostí. A protože nám tenhle zážitek zcela učaroval, nemohli jsme jinak než se vydat letos znovu…a dobře jsme udělali! Je tomu jen pár dní co jsme se vrátili z letošního ročníku a opět to stálo za to. To Vám ukážeme opět v jednom z dalších čísel ROOTS, a doufejme, že už v tom příštím, dokud máme všechny zážitky a informace v čerstvé paměti.