Ale tři rostliny a 50 gramů? Nesmysl.
Vláda v listopadu schválila poměrně obsáhlou reformu trestního práva, jejíž součástí je i částečné uvolnění pravidel pro pěstování a držení konopí.
Legalizace pěstování maximálně tří rostlin
V návrhu legalizace se počítá s legálním samopěstováním nanejvýš tří rostlin konopí s vyšším obsahem THC, což nezní až tak špatně, pěstování až pěti rostlin má být přestupkem, větší počet už trestným činem. Zádrhel ale najdete o několik řádků dál. Součástí návrhu je totiž i omezení maximálního možného drženého množství.
Chytré hlavy se totiž nechali inspirovat v sousedním Německu a legálně držené množství omezili na 50 gramů v domácnosti a 25 gramů venku, za čímž stojí především požadavky policie a státních zástupců. U našich západních sousedů však šlo o ústupek straně CDU/CSU. Proč bychom ale v České republice měli opakovat stejnou chybu?
Piráti, kteří jsou po nedávných otřesech součástí opozice, bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS) i odborná a pěstitelská veřejnost tento návrh kritizují. Jeho nedotaženost spatřují především v tom, že ze tří rostlin je možné sklidit násobně více.
Piráti chtějí ve Sněmovně přednést návrh na úpravu množství, které by mohli lidé legálně držet, až na 900 gramů. Vycházejí z předpokladu, že z jedné rostliny lze sklidit 300 gramů materiálu.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ale prohlásil, že větší množství nebylo při jednání možné prosadit. Dodal ale, že probíhá komunikace o možném zvýšení uvedeného množství formou podání pozměňovacího návrhu ve Sněmovně.
Naděje v pozměňovacím návrhu
Jindřich Vobořil, přední odborník na drogovou problematiku a expertní poradce při Úřadu vlády, návrh označil za ‚úlet mimo realitu‘, protože většinu úrody by pěstitel musel zlikvidovat, jinak by se opět dopustil trestného činu.
Podle jeho slov je již připravený pozměňovací návrh legalizace. „Už o tom s některými poslanci mluvím a doufám, že se toho některý z nich ujme,“ řekl v nedávném rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
Vobořil plánuje předložit poslancům kompletní novelu legalizace, v níž se mimo jiné povolují i tolik diskutované konopné kluby, a dokonce i specializované obchody.
Pokud vláda tuto novelu schválí, bude to potom závod s časem. Je totiž zapotřebí, aby prošla celým legislativním procesem do parlamentních voleb. Vláda ale věří, že stihne uvažované změny do konce svého volebního období prosadit. Podle ministrů je návrh v souladu se zahraničními trendy. Premiér Petr Fiala (ODS) označil změny za naprosto nutné.
Vobořil k tomu uvádí: „Možná to vyžaduje čas na nějakou důkladnou debatu. Já si ale myslím, že to, jak je to postavené nyní, je vcelku zřejmé. Každý laik pochopí, že ve chvíli, kdy sklidím rostlinu, jsem zase v trestném činu, dokud ji nezničím. Pokud bude Poslanecká sněmovna jednat neideologicky a pragmaticky a bude to chtít schválit, tak prostě tohle musí odstranit jako první věc. U snížení trestních sazeb, hlavně u těch spodních, ale chápu, že to může být složitá debata.“
Možná realita?
Jaká by tedy mohla v reálu nastat situace, pokud by návrh legalizace prošel v současné podobě?
Vyházejme z předpokladu, že i méně schopný pěstitel s omezeným prostorem může celkem bez potíží sklidit 100 gramů na rostlinu (a to nemluvíme o opravdu zkušených growerech, u nichž není problém dostat se třeba na oněch 300 gramů na jedinou rostlinu). Po sklizni bude tedy mít k dispozici 300 gramů sušiny. Nastává tedy otázka, co s nelegálně drženými 250 gramy?
Velmi rychle zlikvidovat? Ale jak? Zničení svépomocí nepřipadá v úvahu. Objednat a zaplatit firmu s oprávněním nakládat s návykovými látkami, úrodu jí předat a požádat o její odbornou likvidaci? Nebo sám na sebe zavolat policii a požádat je o totéž?
A co když policie dorazí dřív, než přebytečné gramy zlikviduje? Skončí za přechovávání nelegální látky v poutech a bude mu stejně jako nyní hrozit několikaletý pobyt za mřížemi.
Je zcela zřejmé, že jde v tomto případě o kompromis nejen na vládě, ale i vůči policii a státním zástupcům. Je ale zapotřebí nastavit taková pravidla, aby dávala smysl a právní jistotu. Doufejme, že se ve Sněmovně tento nesmysl ještě upraví.
V každém případě je spotřeba konopí k rekreačním účelům v České republice obecně na ústupu, nicméně v poslední době bylo konopí postupně vytlačeno jinými látkami typu kratom nebo HHC, kdy dochází k substituci nelegálních drog za legální.
Aby novela vstoupila v platnost, musí ji schválit vláda a parlament a podepsat prezident.