Kéž by bylo akné spojené jen s pubertou a bouřlivými hormonálními změnami, kterými mladí lidé v té době prochází. Nevzhledné a často i bolestivé pupínky však dokážou potrápit ve věku, ke kterému se vůbec nehodí. Jistou útěchou může být, že mastná pleť není tolik náchylná k vráskám, ale co si budeme povídat, leckdo by i měnil. Ženské tělo je ovlivněné měsíčním cyklem. S nástupem menstruace má tělo tendenci se čistit i přes kůži.
Kromě tváří a čela se akné nejvíce objevuje na hrudníku i zádech, může je trvale poznamenat jizvičkami a ďolíčky.
U všech bez rozdílu je jasná souvislost se stresem a jídlem. Nadměrná konzumace alkoholu, kávy, čokolády, cukru i jiných dráždivých potravin, např. vysoce průmyslově zpracovaných, v některých případech vadí i mléčné produkty, má za následek výsev akné na kůži, který naše provinění hned prozradí.
Úprava stravy je tedy samozřejmostí, ale nejprve bude potřeba vyčistit tělo, a to jak játra, tak i žlučník a ledviny. Nezapomínejte ani na pitný režim postavený nejlépe na čisté vodě.
Na pročištění těla bude nejlepší použít směs vzájemně se vhodně doplňujících bylin, namíchanou některým z bylinkářů. Na játra působí velmi dobře ostropestřec mariánský, k dostání je semínko celé i drcené, olej i tinktura, vybere si tedy každý.
A potom už můžete sáhnout plnými hrstmi do bylinek či koření. Pleti uleví bylinné obklady, masky, napářky zase uvolní zhnisané pupínky.
Obklad z majoránky pleť vydezinfikuje, pomůže i při zánětech, které akné doprovází. Jeho příprava je jednoduchá – 1 lžíci bylinky zalijeme 200 ml vody, po 10minutovém louhování můžeme použít. Stejně můžeme využít i šalvěj, dokáže zhojit i ranky, které se dlouho ne a ne uzavřít. I ona má desinfekční a protizánětlivé účinky. Další vhodnou bylinkou je potom řepík. Podporuje léčbu ekzémů, zánětů, odřenin a hojení ran.
O regeneraci se pak postará měsíček lékařský. Nenáročná bylinka, která zkrášlí zahradu svými oranžovými nebo žlutými květy. Množí se dosti živelně, jeho pěstování zvládne i začátečník. Kromě obkladu je na pleť výborný měsíčkový olej.
Třezalka zahojí, zklidní a zjemní. I u ní je možnost využít buď odvar na omývání, nebo olej k potírání. Tato bylinka může způsobit fotosenzitivitu, tedy zvýšenou citlivost na sluneční záření.
Na zahrádkách teď dozrává velké množství zeleniny, rajčat, okurek, cuket, melounů a brambor, malých vitamínových bomb, které je jednoduše možné použít ke stažení pórů, hydrataci, obnově a regeneraci pleti. Nejjednodušší jsou obklady z plátků nakrájeného plodu, případně potírání či omývání čerstvě vylisovanou šťávou.
Pokud chcete pleti přilepšit, přidejte k rozmixované zelenině či šťávě z ní tvaroh, jogurt či smetanu. Mléko pleti poskytne potřebnou hydrataci, zjemní ji a vyživí.
Pleťovou masku si můžete připravit i z nastrouhaného křenu zalitého vinným či jablečným octem. Po 10 dnech odpočinku na tmavém místě je výluh připravený pomoci. Křen obsahuje velké množství vitamínu C, má také antibakteriální vlastnosti. Křenový ocet naneste na obličej, nechte působit 5–10 minut a poté omyjte vlažnou vodou.
Z koření je nejideálnějším pomocníkem hřebíček se svými antiseptickými, antibakteriálními, desinfekčními a bolest tlumícími účinky. Hrstičku sušených poupátek hřebíčkovce vonného zalijete hrnkem a půl vody, přivedete k varu a na mírném ohni nechte půl hodiny probublávat v zakrytém kastrůlku. Nechte vychladnout a můžete používat. Vodu skladujte v uzavřené lahvičce v lednici.
Nejméně voňavé jsou přípravky z cibule a česneku, silných přírodních antibiotik, asi je tedy nevyužije každý. Jejich snášenlivost nejprve raději vyzkoušejte na kousku kůže třeba vnitřní strany předloktí. Cibuli můžete povařit a k ošetření pleti použít odvar, nebo rozmačkanou hmotu přiložit na pupínky a nechat působit, poté pečlivě omýt.
Klasickou babskou radou je rozmíchat kostku z droždí s troškou vody na kašičku, tou potřít obličej, smýt po 10–15 minutách. Pleti prospívá velké množství vitamínu B.
Třezalka zahojí, zklidní a zjemní