Search
Close this search box.

Nechte kořeny „dýchat“ !

To, že rostlina potřebuje ke svému životu vzduch je celkem jasná věc, ale že ho potřebují i kořeny, to už pro některé tak jasná věc není.

Rostlina potřebuje kyslík (a samozřejmě CO2) k růstu, lepšímu průběhu fotosyntézy a například u konopí také k přeměně nepotřebných cukrů na účinnou látku THC. Venku (outdoor) jej může vstřebávat z okolního ovzduší, uvnitř je potřeba zajistit kvalitní ventilační systém, který dopravu kyslíku k rostlinám usnadní.

Ventilační systém se většinou skládá z přívodního ventilátoru, který přivádí čerstvý vzduch do pěstírny. Dále je potřeba cirkulačního větráku, který „ofukuje“ rostliny a zabezpečuje cirkulaci vzduchu v pěstírně. Tím posiluje větve rostlin, jejich stonky a listy. V průběhu kvetení je takřka nepostradatelný, protože rostlina, která nemá dostatečnou cirkulaci vzduchu, je slabá a velmi náchylná k plísním. Pokud je již rostlina plísní napadena a je bez pořádného cirkulačního větráku, plíseň se začne rozšiřovat tak velkou rychlostí, že nás může velmi rychle připravit o naši tak dlouho očekávanou sklizeň.

Další ventilátor, který je nutno použít, je ventilátor odtahový. Ten zajišťuje pravidelnou výměnu vzduchu v pěstebním prostoru. Může být také napojen na pachový filtr, který je vyplněn aktivním uhlím a neutralizuje zápach, který rostliny vydávají. Pokud vlastníte dostatečně silný odtahový ventilátor, můžete se obejít bez přívodního tak, že na spodní straně skříně, boxu nebo místnosti vytvoříte dostatečně velký otvor (tzv. pasivní přítah) a odtahový ventilátor si už vzduch bude nasávat sám přes tento otvor. Tento způsob je ovšem možný pouze u malých prostor a jen v případě, že nic jiného nezbývá. Nesmíte ovšem zapomenout na to, že v pěstírně nesmí vzniknout příliš velký podtlak, ten by rostlinám mohl pěkně uškodit!

Tohle jste už možná všechno věděli, ale co říkáte na to, že byste lépe provzdušnili i kořeny?

Dobře provzdušněné kořeny samozřejmě lépe a rychleji rostou, jsou zdravější, lépe absorbují živiny a dopravují je do rostliny. Rostlina s prozvdušněnými kořeny také rychleji roste, je vitálnější, silnější, odolnější a zelenější. Tyto vlastnosti jí samozřejmě napomohou vytvořit hezčí květy a plody, což je naším cílem.

Relativní novinkou v tomto směru se stali textilní květináče ROOT POUCH, které umožňují lepší přísun vzduchu ke kořenům. Materiál květináče je vytvořen z textilie, která má po celé ploše průduchy v řádech mikrometrů a tím zajišťuje kvalitní dopravu vzduchu přímo ke kořenům. Nezanedbatelnou výhodou je, že pokud květináče budete mít volně položené na podlaze, jejich životnost dosáhne až pěti let, ale v případě, že se rozhodnete květináče s rostlinami umístit přímo do země, začnou se téměř ihned rozpadat! To znamená, že kořeny se volně začnou zapouštět do půdy a rostlina už nebude vůbec ničím omezená! Výsledkem tak nebude nic jiného, než mohutná rostlina s obrovskými výnosy! Tyto květináče se vyrábějí v mnoha různých variantách objemů s životností buď na jeden rok, nebo 5 let.

Další možností jak kořeny provzdušnit je použití peroxidu vodíku (H2O2). Přidáním pár kapek peroxidu vodíku zlepšíte přísun kyslíku ke kořenům a to zajistí lepší průběh fotosyntézy. Peroxid má i spoustu dalších skvělých vlastností a dá se použít v jakémkoliv stádiu života rostliny. Peroxid vodíku je vhodný zejména pro hydroponické a aeroponické systémy. Kromě jeho vlastnosti dobře provzdušnit kořeny také čistí kapiláry a pěstební systémy od usazenin, pomáhá rozkládat mrtvé kořeny a zvyšuje kořenovou aktivitu (rostliny jsou schopny přijímat více živin).

Je to skvělý pomocník i při řízkování, kde pěstitelé uvádějí, že po jeho použití jak v zálivce, tak v postřiku se zvýšilo procento úspěšnosti zakořeněných řízků a řízky samotné vypadají zelenější a zdravější. Použití peroxidu v půdě je taky možné, ale musíme si nejprve uvědomit, jakým způsobem chceme pěstovat. Pokud máte v květináčích kupovaný substrát z obchodu, musíte počítat s tím, že peroxid smíchaný s vodou a přidaný do zálivky sice provzdušní kořeny, pomůže zničit škodlivé organismy a zárodky škůdců, ale zároveň vás připraví o dobré a nápomocné organismy, které jsou záměrně do těchto substrátů přidávány. Určitě by se neměl používat zároveň s mikroorganismy jako je trichoderma harzianum a dalšími. Peroxid ničí všechny živé organismy bez ohledu na to, jaké mají využití, takže rozhodně není vhodný pro předhnojené substráty.

Další možností, jak k rostlinám dostat kyslík, jsou vzduchovací hadičky, kterými je přes čerpadlo, které je volně na vzduchu, přenášen vzduch přímo do květináče. Tento způsob má řadu výhod, ale také nevýhod. Začněme tedy výhodami. Přes hadičku rozváděný vzduch se v květináči dobře rozpíná, zásobuje kořeny kyslíkem přímo, a pokud je to nutné, můžete k rostlinám přivádět vzduch téměř neustále. Mezi nevýhody bych určitě zařadil nestálou teplotu přiváděného vzduchu (léto x zima, den x noc), nutnost dalšího elektronického vybavení a hlučnost. Pokud ale ani jeden z aspektů nestojí v cestě, není důvod tento způsob nevyzkoušet.

Provzdušňování kořenů sice není v oblasti pěstitelství žádnou horkou novinkou, každopádně málokterý pěstitel si uvědomuje, jak důležitý je pro kořeny vzduch a jaké výhody přináší. Kromě zelenějších rostlin a větších květů samozřejmě přidá i na dojmu, že jste pro své rostliny udělali to nejlepší. A o to přece jde, ne?

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 250x300
GROWCITY - akce na CBD oleje 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Slavný konopný strain Moby Dick odstupem času získal status neoklasiky - ačkoli existuje již 18 let, stále se těší neutuchající celosvětové oblibě.
Šlechtitelé z Barney's Farm vytvořili ze tří špičkových odrůd mega rostlinu, svou verzi populárního konceptu strainu „Biscotti“.