Search
Close this search box.

Zpátky ke kořenům, zpátky k Přírodě

Na podzimním Cannafestu v Praze nás zaujal časopis ROOTS. I redakci se líbil náš projekt, a tak jsme se dohodli, že zkusíme napsat článek. Prostřednictvím časopisu teď můžete nahlédnout do našeho skromného žití. Budeme psát o tom, co nám pomohlo – Příroda, permakultura, děti, žití OFF GRID, cestování… děti – naše sluníčka a průvodci, zvířátka, cestování… Jsme součástí spotřební společnosti, ale to, co je důležité, si za peníze stejně nekoupíme…

Naše tříčlenná rodina žije již 7. rokem na samotě s pozemkem 4,5 ha totálně OFF GRID (bez připojení k elektrické síti, vodovodu a kanalizaci). Teď máme ještě 3 psy, kočku a čuně. Jsme vegetariáni a prasnička Jaima nám zatím udržuje sad. Nejbližší soused je ve vesnici vzdálené 2 km. Důvodů proč jsme odešli z města bylo hodně…

5 let jsme žili a pracovali ve větším městě ve Skotsku. Peněz jsme měli dost, ale zdraví ani šťastní jsme nebyli. Náš život postrádal nějaký cíl. Tak jsme pracovali a těšili se na dovolenou.

1 2 1Vyrazili jsme na Jamajku. Tam se moc neřeší, která část džungle je čí. „No problem, man“ říkají často :-). Potkali jsme rastamany, kteří žili v džungli, stloukli si vlastní chýši, pěstovali si jídlo a věděli kam pro něj jít. Byli zdraví a usměvaví.

Pak přišel výlet do Indie. Bylo dobře, že jsme vyrazili na 2,5 měsíce, protože teprve po 3 týdnech jsme se aklimatizovali a začali si vše užívat. Indie nás uskromnila a trochu odklonila od zažitých evropských standardů. Většinou jsme měli malinký pokojíček, tvrdou postel a místo sprchy kýbl teplé vody. A byli jsme připraveni začít jinak :-)

Po návratu z Indie se na nás po 2 letém hledání pozemku konečně usmálo štěstí a my dostali životní šanci. Původně jsme hledali jen hektar louky, proto jsme si ze Skotska přivezli i karavan, ale jsme opravdu vděční, že máme i studnu, rybník, ovocný sad a dokonce i baráček. Hned po první prohlídce jsme souhlasili s koupí a do měsíce se stěhovali. To jsme ještě táhli věci na sáňkách, protože cesta z vesnice nebyla průjezdná. Zatopili jsme v petrách, jídlo zavěsili ke stropu, aby nám ho myšky přes noc nesnědly a těšili se na nová dobrodružství :-).

Poslední stálí obyvatelé tu byli po 2. světové válce a tak nás čekalo hodně kácení, vyklízení a oprav. Rozhodli jsme se pro život s minimálními náklady, myslet pozitivně a žít s respektem k Matičce Zemi. Nosili jsme vodu ze studny, dřevo na zádech, svítili svíčkami a sekali kosou. Už máme přivedenou vodu do domu a traktor, veterána Máňu (Major 40), kterým svážíme dřevo, děláme seno a mulč. Je to zas o něco snazší a zbývá nám energie i na jiné věci… Elektřina je z malého panelu 20 Wp a skladujeme jí ve staré baterii od auta. Vystačí na svícení 2 lampiček, nabití tabletu a telefonů nebo napájení wi-fi. Na provoz velkých spotřebičů jako je nářadí na stavbu slouží elektrocentrála.

2 2

Jeden z hlavních důvodů, proč jsme sem přišli, bylo žít v přírodě, pěstovat čisté jídlo a směřovat k soběstačnosti. Začali jsme tedy s rytím. Bylo to náročné, protože náš pozemek je převážně úhor. To ale bylo důležité, protože asi jen proto zůstal vcelku! Naštěstí jsme se dozvěděli o permakultuře (pěstování blízké přírodě) a bezorbovém hospodářství. Věděli jsme, že to je cesta pro nás. Od té doby jsme už na rýč nesáhli, tedy když zrovna nesázíme stromy nebo keře. V přírodě má vše svůj řád a funguje dokonale i bez nás. Proto ani my na naší zahradě už nehrabeme listí a nepřevracíme hlínu. Zkusili jsme si to, a když to jde i jinak, proč ne?

Oplotili jsme část pozemku a začali mulčovat (mulč – z angl. slova mulch – vrstva organického materiálu) a pomalu zúrodňovat náš pozemek. Postupně bychom rádi vytvořili malé permanentní zahrady, které budou poskytovat čisté jídlo bez chemikálií nejen pro nás. Mít jídlo jako lék. Doufáme, že nám v budoucnu pomůže se zúrodňováním větších ploch prasnička Jaima. Zaměřili jsme se na pěstování víceletých (permanentních) rostlin, protože sít a sázet všechno dokola je docela fuška. Je skvělé přijít na jaře na zahrádku a tam už vykukuje cibule ošlejch a česnek medvědí. Přes léto snídat jahody a ostružiny, na podzim louskat oříšky. V zimě sedět u kamen s bylinkovým čajem, sklenicí sušených třešní a děkovat, jaké dary jsme dostali.

Příroda je tu pro nás. V dalším díle vám povíme o naší bezorbové zahrádce.

www.zionfarm.cz

FaceBook – Zionfarm (komunita)

www.zpatky-k-prirode.blogspot.cz

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

CALI TRIP - coming soon 400x400
happy seeds 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

28. až 30. března v industriálním prostoru Nové Zbrojovky odehraje druhý ročník konopného festivalu Growfest, jehož je časopis ROOTS hrdým mediálním partnerem.
Čaj z konopí je tradiční léčivý nápoj známý již tisíce let. Připravuje se na různé způsoby na základě požadovaných účinků.
Možná jsou oblasti, na které jste při snaze být eko zapomněli. Co takhle ekologicky hnojit rostliny?