Nadchází podzimní plískanice a první mrazíky a vy sníte o čerstvých plodech ze zahrádky? Proměňte své sny v realitu. Pěstovat se totiž dá celoročně i v bytě či domě. Možnost pěstování indoor ale asi nejvíc ocení obyvatelé měst, kteří nemají vlastní zahrádky. Tomuto druhu pěstování se říká pěstování indoor a v tomto seriálu vám představíme různé techniky, které vám v tom pomohou.
Začínáme – výběr místa
Indoor zahrádka vám zabere jen tolik místa, kolik jí dáte. Mnoho druhů rostlin můžete pěstovat třeba na okenním parapetu. Najděte si místo, kde nebudou vadit kapky vody, které by mohly uniknout při zálivce. Nejlepší je tedy takové, kde je na podlaze linoleum nebo podobný povrch. Výbornou možností, jak ušetřit místo, je využití polic nebo regálů. Stačí zajistit, aby měly všechny rostliny dostatek světla. U regálů tak bude možná nutné zajistit osvětlení každé police samostatně. Využít můžete samozřejmě i speciálních pěstebních boxů, na které se podrobně podíváme v jednom z budoucích pokračování seriálu.
Osvětlení
Rostliny potřebují světlo, aby v nich mohla probíhat fotosyntéza. Bez dostatečného množství světla budou rostliny vysoké a slabé. Bez světla ani nedoufejte ve výsledky v podobě květů či plodů. Dokonce ani rostliny na oknech nemusí mít během zimy dostatek světla pro to, aby přežily. Při nákupu osvětlovací techniky musíte zvážit několik základních otázek.
1. Rostliny mají fotoreceptory, které absorbují světlo určité vlnové délky a barvy. Vaše zařízení musí poskytovat světlo stejné vlnové délky, jakou má slunce. Obyčejná žárovka vám tedy bude k ničemu.
2. Zdroj světla by měl být co nejblíže listům, musíte dát ale pozor, abyste je nespálili.
3. Většině zeleniny nebo rostlin se daří nejlépe se 14 až 16 hodinami slunečního svitu nebo umělého osvětlení. Výjimkou jsou rostliny, jejichž životní cyklus se řídí délkou působení světla, jako je tomu například u konopí. Pokud rostliny nemají dostatek světla, mají menší listy, slabé stonky a jejich barva je světlejší, než by měla být.
Výběr vhodného osvětlení
Pro pěstování indoor v umělém prostředí lze využít množství různých druhů umělého osvětlení. Liší se jak spektrem vyzařovaného světla, tak jeho intenzitou či energetickou náročností provozu. Rozhodování o vhodnosti využití jednotlivých typů může být dost náročné, ale následující text vám v tom určitě pomůže.
Žárovky
Jak jsem již předeslal, použití tohoto zdroje světla je pro pěstování rostlin zcela nevhodné. Proto je můžete ze svých plánů rovnou vypustit.
Úsporné lampy
Zářivky
Vysokotlaké výbojky (HID)
Halogenidové výbojky (MH)
Vysokotlaké sodíkové výbojky (HPS)
Rtuťové výbojky
Nízkotlaké sodíkové výbojky (LPS)
Panely LED
Stínidla (reflektory)
Při pěstování indoor je velmi důležité zajistit rovnoměrné rozložení světla, aby se rostliny mohly rozvíjet stejnoměrně. Stínidla navíc zvyšují jeho množství, které se k listům dostane. Při pěstování se obvykle používají stínidla zavěšená nad rostlinami v horizontální poloze.
Stínidla jsou nejčastěji vyráběna z hliníku a to buď z hladkého lesklého, nebo z tepaného, který světlo lépe rozptýlí.
Druhy reflektorů
Základní (otevřené) reflektory
Jedná se o nejjednodušší typ, který je zároveň nejlevnější a svou úlohu splní. Jejich nevýhodou je, že mohou díky svému tvaru odrážet velké množství světla místo na rostliny na stěny pěstebního prostoru.
Uzavřené reflektory
Nastavitelné reflektory
Reflektory s chlazením
Pohyblivé zdroje světla
Dalším důležitým ukazatelem je teplota
Většině rostlin vyhovuje teplota mezi 18 a 24 °C. Rostliny v příliš horkém prostředí budou malé a slabé. V opačném případě mohou žloutnout listy, které následně opadají.
Poslední ukazatel, který vstupuje výrazným způsobem do vývoje rostlin, a na který se dnes podíváme, je Relativní vlhkost vzduchu.
Jak zvýšit vlhkost při pěstování indoor
- Denně rostliny poprašujte vodou, v případě potřeby tak můžete činit i častěji (tento postup nevyužívejte u rostlin s listy s chloupky, protože na nich se voda drží delší dobu a to by mohlo vést ke vzniku chorob).
- Umístěte v blízkosti pěstebního prostoru zásobník s vodou (rostliny do něj ale nedávejte).
- Umístěte rostliny blízko k sobě, aby se vytvořilo mikroklima s vyšší relativní vlhkostí vzduchu.
- Použijte zvlhčovač vzduchu.
Nedostatek relativní vlhkosti může být při indoor pěstování složité vyřešit. V zimě bývá vzduch sušší, než v létě a při použití vytápění se problém dále násobí.
Že máte potíže s nízkou vlhkostí vzduchu, poznáte podle následujících příznaků:
1. Špičky listů hnědnou
2. Rostliny jsou povadlé a svraštělé
3. Rostliny ztrácejí listy
K měření hodnoty relativní vlhkosti vzduchu můžete použít jak v mechanické, tak elektronické podobě. Elektronické jsou přesnější a mívají v sobě zabudovanou i paměť a teploměr. Navíc nedochází k jejich rozladění. Je ale nutné dát pozor na přílišnou vlhkost, která může způsobit zpomalení transpirace a tím i negativně ovlivnit vývoj rostlin. Vysoké hodnoty mohou navíc zapříčinit vznik plísní. A to určitě nechcete.
Tímto dnešní díl ukončíme a v tom příštím se podíváme na různé pěstební techniky a pěstební média.