Výroba fénixových slz

Pokračování článku Netradiční workshop v ROOTS 06/2016

Fénixovy slzy, konopný výtažek, RSO (Rick Simpson Oil)… Produkt z konopí, který je opředen mnoha pověstmi a bájemi. Přináší naději, pomáhá, léčí, v krajním případě vás může vzhledem k přístupu orgánů činným v trestním řízení ale stát i svobodu.

Tento text je pouze informativní, měl by sloužit pouze ke studijním a vzdělávacím (sebevzdělávacím) účelům. V žádném případě nikoho nenabádáme k užívání či výrobě jakýchkoli přípravků s psychotropními účinky!

Neexistuje způsob, jak u nás k slzám přijít legálně, dovoleno není ani vyrobit si je vlastními silami. Proto následující text považujte pouze za informativní, v žádném případě ne za návod pro jejich výrobu.

Metoda výroby Fénixových slz teplou metodou za pomoci alkoholu

Potřebné vybavení:

    • Rostlinný materiál
    • PET lahev
    • Gumová hadička
    • Rýžovar
    • Varná plotýnka
  • Ponorný teploměr

Postup

Před započetím výroby slz je zapotřebí připravit rostlinný materiál. Toho v žádném případě nemusí být stovky gramů. Výtažek lze vyrobit i z poměrně malého množství materiálu. Je zapotřebí mít ale na paměti, že při zpracování se na 1 mililitr výtažku spotřebuje asi 10 gramů rostlinného materiálu. Toto množství se samozřejmě liší podle použité odrůdy v závislosti na obsahu účinných látek a pryskyřice v ní, z každé lze však získat výtažek s úžasnými léčivými vlastnostmi.

Pro louhování menšího množství konopí lze použít například PET lahev. Odřízněte z ní dno, z hrdla odstraňte víčko a lahev otočte hrdlem dolů. Do části s hrdlem poté vložte vrstvu toaletního papíru nebo papírových utěrek, použít můžete i kávový filtr. Tato vrstva bude sloužit jako filtr pevných částic, které se z rostlinného materiálu uvolní.

Na hrdlo nasuňte vhodnou pružnou hadičku a okraje utěsněte, aby vylouhovaná tekutina neprotékala kolem. Trubičku poté uzavřete, aby jí nemohlo nic protéct (nejjednodušším řešením je její ohnutí / zalomení, případně zašpuntování – u špuntu je ale zapotřebí, aby jej bylo možno vytáhnout).

Poté nasušené konopí řádně nadrťte a nasypte ho do nádoby pro louhování. Materiálu se použijte maximálně tolik, aby nad ním zůstalo několik centimetrů volného prostoru.

Tento rostlinný materiál poté zalijte zvoleným rozpouštědlem. Vyzkoušený a jeden z nejsnadněji sehnatelných je lékařský benzin. Při manipulaci s ním je zapotřebí dodržovat bezpečnostní opatření a opatrné zacházení a manipulovat s ním pouze v OTEVŘENÝCH PROSTORECH (výpary z něj jsou nejen zdraví škodlivé, ale také vysoce hořlavé). Použít lze ale i 99% izopropylalkohol. Rozpouštědlo by mělo zcela zaplavit materiál natolik, aby jeho hladina byla dva až tři centimetry nad povrchem zelené hmoty.

Vše se louhuje 15 – 20 minut. Poté je zapotřebí uvolnit odvodní hadičku, aby mohla tekutina z nádoby odtéct. Poté, co výluh odkape do čisté nádoby (proces odkapávání lze urychlit stlačováním vlhkého materiálu), lze postup opakovat a dosáhnout tak maximálního využití materiálu. Poté tekutinu přelijte do varné nádoby rýžovaru (maximálně asi do jedné třetiny jeho objemu).

Použitý rostlinný materiál můžete vyhodit nebo jinak zlikvidovat.

Rýžovar se nyní zapne na vyšší výkon a tekutina se nechá zahřát. Po celou dobu procesu teplota nesmí přesáhnout 140 °C, obsah rýžovaru je nutné míchat.

Proces odpařování rozpouštědla je poměrně nebezpečný, koneckonců je při něm zahřívána vysoce hořlavá tekutina, pokud je ale zajištěn dostatečný pohyb vzduchu nad rýžovarem (optimální je použití ventilátoru, postačí ale i manuální víření vzduchu třeba kartonem), nemělo by se nic stát. Pozor je zapotřebí dát i na žhavé předměty v okolí a především v žádném případě při odpařování nekouřit!!!

Pokud však ke vznícení výparů doje, je důležité plameny nezkoušet uhasit vodou! Optimální řešení je zakrytí rýžovaru deskou, čímž je zamezeno přístupu kyslíku ke zdroji ohně.

Před koncem odpařování se do směsi výtažku a rozpouštědla přidá několik kapek vody. Tato voda napomůže uvolnění zbytků rozpouštědla a také chrání výtažek před přehřátím a spálením. Tomu pomáhá i přepnutí rýžovaru na nižší teplotu.

Zbytky rozpouštědla lze odpařit také po přelití směsi do menšího hrnce a jeho neustálého slabého ohřívání na plotýnce. Při tom je však zapotřebí směs bedlivě sledovat a nedovolit její připálení k povrchu hrnce, čímž by došlo ke znehodnocení produktu.

Tento závěrečný proces trvá v závislosti na množství směsi od několika desítek minut po několik hodin. Jakmile je hladina zcela klidná (nebublá atd.), je výtažek hotov.

Horký výtažek se přelije do připravené lahvičky, nebo se natáhne do plastové stříkačky, která usnadní jeho dávkování v budoucnu. Je nutno si ale uvědomit, že po vychladnutí má výtažek velmi hustou konzistenci a tak je možné, že jej nebude možné ze stříkačky dostat. Pokud k takové situaci dojde, řešením může být zahřátí stříkačky v teplé (ne vroucí) vodě. Výtažek opět částečně zkapalní a jeho vytlačení ze stříkačky je snadnější.

Máte-li zájem o informace o konkrétním využití výtažku, poměrně podrobně jsme o tom hovořili v sedmém dílu seriálu o léčebném konopí zveřejněném v ROOTS 05/2016 (článek naleznete na webových stránkách casopisroots.cz v sekci bylinky).

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.