Češi nejsou v třídění odpadu žádní troškaři. Sice trochu zaostáváme v bioodpadu, ale třeba „papír“ nám nedělá problém. Věděli jste, že se dá recyklovat až sedmkrát? Ročně Češi vytřídí zhruba 14 kilogramů papíru, což je ročně více než 147 tisíc tun. Málokdo ale ví, jaká je skutečná cesta papíru od vytřídění do modrých kontejnerů. Tam totiž celý příběh teprve začíná.
Na třídírnách je papír dále rozdělen na jednotlivé komodity jako je lepenka, noviny, časopisy či smíšený papír. Papír je lisován do balíků a dodáván do papíren a dalších recyklačních firem k dalšímu zpracování a využití. Nejtypičtějším příkladem recyklace je výroba nového papíru, kartonu a nebo lepenky. Ty vznikají rozvlákněním vytříděného papíru na kašovitou hmotu, která obsahuje papírovou vlákninu a další příměsi. Tato směs míří do papírenského stroje, kde se natírá na síta, předsouší, lisuje, hladí a dosouší až do finální podoby nového výrobku.
I v této oblasti ale občas děláme chyby. Třeba karton od vajíček logicky vkládáme do modrých kontejnerů určených ke sběru papíru, to je ale chyba. Papírové obaly od vajec už se totiž recyklovat nedají. Jsou sice z papíru, ale již tolikrát recyklovaného, že jde o poslední uplatnění papírové hmoty. Je proto lepší je vyhodit do směsného odpadl nebo je zkompostovat.
Ne všechen papír je však recyklován zpět na původní výrobek. Existuje i spousta příkladů zajímavých českých firem, které papír zpracovávají na široké spektrum produktů. Kromě recyklace z papíru na papíru totiž můžeme vyrábět i zajímavé produkty pro stavitelství. Tyto firmy papírový či plastový obal přijmou, vytřídí a přemění na surovinu, ze které následně vyrobí nezodpadovou technologií ekologický a pro životní prostředí šetrný výrobek. Recyklovaný papír a plast se ale nepoužívá jen v silničním stavitelství. Právě papír se využívá i jako izolace a umisťuje se přímo do fasády budov.