S blížícím se jarem se stále častěji setkávám s dotazy na to, jakou odrůdu si mají lidé zasít. Na tuto otázku ale neexistuje univerzální odpověď. Spíše než na název odrůdy nebo její předpokládaný výnos je třeba se zaměřit na jiné ukazatele. Na jaké? To se dozvíte v následujícím článku.
Než začnete vybírat
Ještě předtím, než se ponoříte do nekonečné nabídky současných odrůd, udělejte si pořádek v tom, pro jaký účel semínka chcete. Možná vám to přijde jako triviální rada, ale věřte, že vám ušetří spoustu času. Když znáte účel pěstování, můžete automaticky z výběru vyřadit všechny odrůdy, které daný účel nesplňují. Vzhledem k tomu, že počet odrůd se počítá na stovky, zjednoduší se váš výběr dost významně.
Chcete pěstovat konopí jen tak pro radost? Potřebujete ho větší množství pro výrobu mastí? Jste zkušený pěstitel a chcete vyzkoušet něco speciálního? Vidíte, že motivace pro pěstování se mohou výrazně lišit. Před vybíráním správné odrůdy se proto zamyslete nad tím, za jakým účelem chcete konopí pěstovat a kolik úsilí jste schopni a ochotni mu věnovat.
Automatické, nebo neautomatické odrůdy?
V devadesátých letech minulého století pěstitelé konopí řešili, zda zasejí tehdy nastupující feminizovaná, nebo tradiční nefeminizovaná semínka. Z feminizovaných semínek vyrostou pouze samičí rostliny, jejichž květy produkují voňavou pryskyřici s vysokým podílem kanabinoidů a terpenů. Samčí rostliny produkují pyl, který opyluje květ samičí. V opyleném samičím květu se začnou tvořit semínka, v důsledku čehož se sníží produkce pryskyřice i zelené hmoty květů. Není divu, že feminizovaná semena nakonec ta klasická prakticky vytlačila z trhu. Nefeminizovaná semena v současné době kupují asi dvě procenta pěstitelů. Dnes jsme zase o něco dále a pěstitelé se rozhodují mezi poměrně mladými feminizovanými automatickými a nyní už tradičními feminizovanými neautomatickými odrůdami.
Při pěstování neautomatických odrůd začínají rostliny tvořit květy v závislosti na délce dne. Když se začne prodlužovat noc a slunce svítí už jen zhruba třináct hodin denně, začne konopí tvořit květy. Při kratší noci konopí roste, ale nekvete. Ve střední Evropě toto období připadá na přelom července a srpna. Automatické odrůdy naproti tomu začínají tvořit květy v závislosti na svém stáří. Obvykle se to děje okolo 20. dne po zasetí.
Pěstování automatických odrůd má několik výhod a jednu nevýhodu. Nevýhodou je, že na automatických odrůdách je obvykle nižší úroda nežli na neautomatických. Je to z toho důvodu, že neautomatické odrůdy rostou delší dobu, tím pádem jsou větší a mohou vygenerovat větší květy. Není to ale pravidlem a záleží na podmínkách, ve kterých rostliny rostou. Naopak nespornou výhodou automatických odrůd je jejich schopnost dozrát za mnohem kratší dobu. Tím pádem lze načasovat dozrávání a sklizeň na letní období, kdy jsou klimatické podmínky nejlepší. Není tedy problém sklízet v červenci, srpnu či první polovině září. Neautomatické odrůdy dozrávají v průběhu září a října, kdy už někdy bývá chladno a vlhko. V takových podmínkách konopí nedozrává nejlépe a navíc hrozí výskyt plísní v květech.
Další výhodou automatů je možnost sklízet i několikrát za sezónu. Sít můžete postupně od dubna do července a sklízet od konce června do konce září. Automatické odrůdy dozrávají zhruba 70–100 dnů od vyklíčení semínka.
Automatické odrůdy jsou nenáročné, nezaberou tolik prostoru a jejich vegetační období není příliš dlouhé, takže je i menší pravděpodobnost, že se během jejich života budou muset řešit nějaké jejich problémy. Automaty jsou vhodné i pro pěstování na okně či na balkóně.
U neautomatických odrůd se doba sklizně udává podle kalendářního měsíce a při výběru hraje mnohem větší roli nežli u automatů. Některé odrůdy totiž mohou dozrávat pozdě na podzim a nemusejí v našich podmínkách dozrát do optimálního stupně. Nejvhodnější je volit odrůdy dozrávající nejpozději do poloviny října. Neautomatické odrůdy se moc nehodí pro pěstování na okně, ale na balkoně se dají pěstovat relativně v pohodě.
Pěstební podmínky
Výběr odrůdy je nutné přizpůsobit pěstebním podmínkám. Ideální je mít k dispozici slunné místo s úrodou zeminou a dostatkem vláhy. Vhodné jsou níže položené oblasti, kde jaro přichází brzy a vyšší teploty vydrží až do pozdějšího podzimu. Na takovém místě se bude dařit i později dozrávajícím odrůdám. Máte-li k dispozici takový prostor, nemusíte se při výběru odrůdy vůbec omezovat. Můžete volit mezi automatickými i neautomatickými odrůdami a také se můžete pustit do pěstování vyšších rostlin.
Zoufat ale nemusíte ani v případě, že je vaše zahrádka situována v chladnějším prostředí. Důležitý je dostatek slunečního svitu. Pak je možné stále volit jak mezi neautomatickými, tak automatickými odrůdami. Je dobré ale dosáhnout plného stupně zralosti během září. Nižší podzimní teploty mají za následek pomalejší dozrávání a nižší hmotnost květů. Nedostatek tepla lze řešit skleníkem. Pro konopí se obecně hodí skleníky vyšší, protože rostliny dokážou dorůst ke třem metrům výšky. Nicméně i nižší výšce vašeho pěstebního prostoru se některé odrůdy přizpůsobí.
Předpokládaná výška rostlin je totiž jedním z dalších parametrů, které šlechtitelé o svých odrůdách pěstitelům sdělují. Pro pěstování ve skleníku, za oknem nebo na balkónu je tento údaj velmi důležité znát, protože pro tyto podmínky se hodí rostliny spíše nižšího vzrůstu. Nižší rostliny jsou také méně nápadné. Naopak pro pěstování v divočině nebo na poli s kukuřicí se lépe hodí odrůdy vyšší, které nezůstanou ve stínu okolních rostlin. Jestliže prodejce tyto informace o zamýšlené odrůdě neposkytuje, uskutečněte svůj výběr a nákup raději u někoho jiného. Často se také můžete dozvědět, jakou mají rostliny konkrétních odrůd strukturu. Zda se rozvětvují hodně, či málo, jak velké mají mezery mezi jednotlivými patry atd. To jsou opět informace, které vám mohou prozradit, zda je zamýšlená odrůda vhodná pro vaše prostředí.
Pro pěstování v horských oblastech nebo v jiných chladnějších částech jsou nejlepší volbou automatické odrůdy, které lze vypěstovat za dobu o něco málo delší než dva měsíce. I v případě, že je v oblasti léto skutečně krátké, budou mít rostliny příležitost v klidu dozrát.
Shrnutí
Jak z článku vyplývá, nejdůležitějším krokem k výběru správné odrůdy je vyhodnocení vlastních požadavků a možností. Je to jako s výběrem oblečení. Nejprve si stanovíte, na co oblečení budete používat, pak zvolíte správnou velikost a zhodnotíte, zda jeho kvalita a náročnost odpovídá vašemu naturelu.
Pro začátečníky jsou vhodnější automatické odrůdy nižšího vzrůstu. Jsou nenáročné, je možné je pěstovat v květináčích a spolehlivě dozrají. Pokročilejší pěstitelé ocení spíš automatické odrůdy s delší dobou zrání nebo odrůdy klasické, dozrávající během září a října.
Čím lepší budou mít rostliny podmínky, tím větší udělají radost.
Při pěstování neautomatických odrůd začínají rostliny tvořit květy v závislosti na délce dne
Nejdůležitějším krokem k výběru správné odrůdy je vyhodnocení vlastních požadavků a možností