happy seeds
Search
Close this search box.

Vstupní drogy k závislosti na heroinu? Analgetika, ne marihuana…

V proslovu na americké Kentucky University generální prokurátorka Loretta Lynchová vysvětlila, že závislí na heroinu po celé zemi začali u léků tlumících bolest, které jsou na předpis, ne u marihuany. Sice to neznamená, že kdokoli, kdo užívá tyto léky, automaticky čelí nebezpečí vzniku závislosti na drogách z ulice, ukazuje to ale na fakt, že jen to, že je substance legální, neznamená, že je pro uživatele naprosto bezpečná a neškodná.  Ani když je na předpis od lékaře.

Mnoho léků utišujících bolest, které se vydávají na předpis, obsahuje opioidy, které se vážou na opioidní receptory v centrálním nervovém systému, aby tak redukovaly nepříjemné pocity. Při užití správných dávek jsou obecně bezpečné, i když lidé, kteří tyto chemikálie zneužívají, si mohou vybudovat na jejich účinky toleranci, která může velmi rychle vést ke vzniku závislosti.

Podle Lynchové se ti, u kterých začne takto problematické užívání léků na předpis, často obracejí k látkám z ulice, aby tak ukojili neustále rostoucí neukojitelné chutě. „Pokud hovoříme o závislosti na heroinu, obvykle, jak jsme zmínili, mluvíme o jednotlivcích, u kterých se nejdříve vyskytl problém s léky na předpis, a poté, protože potřebovali víc a víc, se obrátili k heroinu,“ vysvětlila.

Je ale pravda, že někteří mladí, kteří experimentovali s marihuanou, se mohou dostat k užívání jiných návykových látek, obecně to nevypadá, že by marihuana musela nutně působit jako vstupní droga. „V mnoha případech to není kruh dealerů a pašeráků drog, který osobu přivede k opioidům. Bývá to spíš domácí lékárnička. To je ten zdroj,“ pokračuje Lynchová.

Rostoucí počet vědeckých výzkumů toto tvrzení jen podporuje. Nedávná studie odhaluje, že více než 50 procent žen, které prošly léčbou závislosti na opioidech v kanadském Otariu, se dostalo do kontaktu s opioidními substancemi nejprve v podobě léků na předpis.

Počty úmrtí spojených s předávkováním opioidy na předpis se v současné době ve Spojených státech vymykají kontrole. Úmrtnost bílých Američanů ve věku mezi 25 a 34 lety věku rychle stoupá navzdory celkovému zlepšení zdravotní péče a „všeobecné pohodě“. Tato úmrtí jsou často způsobena kombinací drog z ulice, jako je například heroin a léků na předpis, které obsahují morfin, oxykodon a další opioidy.

Počty úmrtí spojených s předávkováním opioidy se v současné době ve Spojených státech vymykají kontrole

Ukazuje se, že naše „všemocná“ západní medicína může být lidem spíš nebezpečná, než užitečná. Samozřejmě, že to neplatí vždy, ale zrovna u léků tlumících bolesti je to víc než zřejmé. Přitom má lidstvo k dispozici přírodní alternativu, která tyto léky může bezpečně nahradit. Nejen naši pravidelní čtenáři už vědí, že tou levnou a bezpečnou variantou je konopí, které s sebou bohužel neustále vláčí cejch nebezpečné látky a jeho uživatelé jsou částí veřejnosti stále vnímání jako „ty feťáci“. Nutno ale podotknout, že je tato skupina čím dál menší a vnímání konopí a jeho uživatelů se mění napříč celým světem.

Je pravdou, že několik zemí již svůj přístup ke konopí změnilo, ale prohibice konopí jako taková začala ve Spojených státech, které jsou jednou z vůdčích zemí světa. Pokud se svět vrátí k využívání konopí pro léčebné účely, bude to teprve poté, kdy dojde ke změně v celé této velké a bohaté zemi. Bude-li zde vše pokračovat v nově nastoleném směru, je pravděpodobné, že se toho dočkáme již v blízkých letech.

Původní článek zveřejněn na webu iflscience.com

Analgetikum
Jako analgetikum se označuje jakákoli látka z rozmanité skupiny léčiv používaných k úlevě od bolesti a k dosažení analgesie (tj. stav bez bolesti). Pojmenování je odvozeno od řeckého an- (bez, beze) a algia (bolest). Analgetika účinkují rozdílnými způsoby na periferní a centrální nervový systém. Řadíme mezi ně paracetamol, nesteroidní antiflogistika (NSAID) jako salicyláty, narkotika jako morfin, syntetická léčiva s narkotickým účinkem jako tramadol a různé jiné.
Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2
seedbank -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.