Produkty Coca-Coly Sprite a Fanta v budoucnu ponesou v Nigérii varování o zdravotní škodlivosti
Konzumenti nápojů Sprite a Fanta by si měli podle soudce Nejvyššího soudu v Lagosu dávat pozor na zvýšenou kazivost zubů a prohlásil, že produkty Coca-Coly mohou být „zdraví škodlivé“.
Soud konstatoval, že vysoké hladiny kyseliny benzoové a různá aditiva v populárních nealkoholických nápojích mohou při smísení s kyselinou askorbovou, běžně známou jako vitamin C, představovat pro spotřebitele zdravotní riziko.
Soudce Adedayo Oyebanji nařídil Nigerijské společnosti plnící lahve (Nigeria Bottling Company – NBC), aby na lahve nápojů Fanta a Sprite dala písemná upozornění o nebezpečí jejich konzumace v kombinaci s užíváním vitaminu C a udělil Národní agentuře pro kontrolu potravin a léčiv (NAFDAC) pokutu 2 miliony nair (6,350 dolarů) za to, že nezajistila dodržování zdravotních standardů.
„Je zřejmé, že společnost NAFDAC byla ve svých regulačních povinnostech značně nezodpovědná vůči spotřebitelům produktů společností Fanta a Sprite vyráběných firmou Nigeria Bottling Company,“ uvedl soudce. „NAFDAC vystavil občany tohoto velkého národa nebezpečí tím, že tyto produkty schválil jako uspokojivé pro spotřebu lidmi… tyto produkty se ale stávají v přítomnosti kyseliny askorbové jedovatými.”
Přelomový rozsudek následoval soudní proces podaný proti regulátorovi NAFDAC a NBC – členu skupiny Coca-Cola Hellenic, která stáčí do lahví produkty Coca-Cola v Nigérii.
Společnost Fijabi Adebo Holdings Limited patřící žalujícímu se pokusila v únoru 2007 vyvážet výrobky Coca-Cola do Spojeného království za účelem maloobchodu
Úřady ve Velké Británii ale zásilku zabavily a následně zničily, tvrdí Adebo, protože výrobky obsahovaly nadměrné množství žlutooranžového barviva (žluť SY) a kyseliny benzoové. Druhá jmenovaná látka může podle Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (US Food and Drug Administration, FDA) při kombinaci s kyselinou askorbovou formovat karcinogenní benzen.
Právníci NBC argumentovali tím, že produkty nebyly určeny pro vývoz, ale soudce Adedayo Oyebanji tuto argumentaci odmítl.
„Nealkoholické nápoje, vyráběné nigerijskou společností, by měly být vhodné pro užívání lidmi bez ohledu na jejich barvu nebo náboženské vyznání,“ řekl soudce.
Žalující strana byla s rozsudkem spokojena, ale majitel firmy prohlásil, že se bude podobným problémům věnovat i nadále.
„Jsem šťastný, že jsem zvítězil, a že jsme dokázali Nigerijce a celý svět upozornit na to, co se děje v Nigérii,“ řekl podnikatel. „Pokuta pro NAFDAC netvoří ani desetinu částky, kterou jsem vynaložil na soudní spory. Měla nám být přiznána alespoň částku, kterou jsme vynaložili.“
Jak NBC, tak NAFDAC vystupují proti rozhodnutí a argumentují tím, že výrobky Coca-Cola nepřekračují limity kyseliny benzoové pro Nigérii ani mezinárodní limity stanovené portálem bezpečnosti potravin (Codex alimentarius), mezinárodním orgánem pro normalizaci v oblasti potravin, který spravuje Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO).
„Normy Spojeného království omezují množství kyseliny benzoové v nealkoholických nápojích na maximum 150 mg / kg.“ Fanta a Sprite mají tuto hladinu na 200 mg / kg, která je nižší než nigerijský regulační limit 250 mg / kg,“ napsal Sade Morgan, právní, veřejnoprávní a komunikační ředitel NBC.
„Přípustné úrovně přísad stanovených zeměmi pro potravinářské a nápojové produkty jsou ovlivněny řadou faktorů, jako je klima. Příkladem je Spojené království, mírný region vyžadující na rozdíl od tropických zemí nižší konzervační hodnoty.”
Codex alimentarius nedávno snížil mezinárodní limit pro obsah kyseliny benzoové z 600 mg / kg na 250 mg / kg a pro nadcházející roky zvažuje další snížení.
„Předchozí úrovně lze stále považovat za bezpečné,“ říká Tom Heilandt, tajemník Komise pro Codex Alimentarius. „V příštích několika letech se bude dál pracovat na tom, aby se zjistilo, zda je možné úrovně dále upravovat.“
Úrovně zjištěné v nigerijských produktech Coca-Coly by neměly představovat zdravotní rizika, říká doktor Markus Lipp, vedoucí pracovník pro bezpečnost potravin ve FAO.
„Současná přijatelná mezní hodnota pro benzoáty Komise pro Codex Alimentarius je 250 mg / kg,“ řekl. „Tento maximální limit je bezpečný pro občasné užití, ale přesto je momentálně považován za dostatečný.”
„Z našeho pohledu se nezdá, že by mohly vznikat zdravotní problémy,“ řekl Lipp o případu.
Ministerstvo zdravotnictví Nigérie také vydalo prohlášení, v němž se uvádí, že výrobky jsou bezpečné.
„NAFDAC a SON (organizace pro normalizaci standardů v Nigérii) pravidelně sledují výrobní postupy potravinářského průmyslu a provádějí laboratorní analýzy, aby zjistily, zda jsou výrobky v souladu s požadovanými národními normami,“ uvedly prohlášení.
Ministr zdravotnictví Isaac Adewole nicméně trval na tom, že vláda reaguje na veřejné obavy a zahájila vyšetřování bezpečnosti výrobků Coca-Cola vyrobených v Nigérii.
Pokusy o zametení problému pod koberec budou v krátkodobém horizontu pravděpodobně neúspěšné, protože mezi spotřebiteli se zpráva šíří jako lavina.
„Rada je nesmírně znepokojena otázkami, které vyvstaly v důsledku tohoto rozsudku,“ uvedla generální ředitelka Dupe Atoki. „Fanta, Sprite a Coca-Cola jsou pravděpodobně nejčastěji konzumované nápoje v Nigérii. Spektrum spotřeby je možná také nejširší, přičemž spotřeba začíná již ve věku čtyř let a trvá slouho do dospělých let.”
Na sociálních médiích občané vyjádřili nespokojenost se způsobem, jakým se NAFDAC zabývá bezpečností spotřebitelů v zemi. Několik občanů obvinilo agenturu z toho, že kladla větší důraz na vytváření příjmů než na ochranu občanů.
Další a další občané, kteří se po odhalení začali obávat o své zdraví, poukazovali na souvislost mezi negativní výkonností NAFDAC a zhoršujícími se zdravotními statistikami Nigérie.
Od vydání rozsudku se někteří občané rozhodli přestat pít produkty Coca-Cola a další vyzývají k jejich bojkotu.
NBC přiznává, že čelí obtížnému boji a snaží se obnovení pověsti.
Coca-Cola doufá, že odvolání proti rozhodnutí bude úspěšné a pomůže k rehabilitaci značky.
„Komuniké ministerstva zdravotnictví by nemohlo být jasnější v tom, že neexistuje žádný problém s bezpečností Fanty a Sprite,“ říká Hamish Banks, viceprezident pro veřejné záležitosti a komunikaci Coca-Coly pro Eurasii a Afriku. „Úrovně všech složek v těchto produktech, včetně benzoátů a kyseliny askorbové (vitamín C), jsou v rámci konzervativních pokynů Codex Alimentarius a Nigerijských průmyslových standardů v pořádku.”
„I když není vhodné se k probíhajícímu případu dále vyjadřovat. Zatímco soud zvažuje odvolání NBC a NAFDAC proti rozhodnutí, je již nyní zřejmé, že s těmito složkami není spojeno žádné zdravotní riziko,“ dodal.
Pro jednu z nejúspěšnějších globálních značek na světě zbývá jediná naděje – že negativní reakce nepřekročí hranice Nigérie.